Albanian Bible

Zanafilla 10

Zanafilla

Return to Index

Chapter 11

1


 

   Por tėrė toka fliste tė njėjtėn gjuhė dhe pėrdorte tė njėjtat fjalė.  

 

 


2


 

   Dhe ndodhi qė, ndėrsa po zhvendoseshin nė drejtim tė jugut, ata gjetėn njė fushė nė vendin e Shinarit dhe u vendosėn atje.  

 

 


3


 

   Dhe i thanė njėri tjetrit: "O burra, tė bėjmė tulla dhe t`i pjekim me zjarr!". Dhe pėrdorėn tulla nė vend tė gurėve dhe bitum nė vend tė llaēit.  

 

 


4


 

   Dhe thanė: "O burra, tė ndėrtojmė pėr vete njė qytet dhe njė kullė maja e sė cilės tė arrijė deri nė qiell, dhe t`i bėjmė njė emėr vetes qė tė mos shpėrndahemi mbi faqen e tėrė dheut".  

 

 


5


 

   Por Zoti zbriti pėr tė parė qytetin dhe kullėn qė bijtė e njerėzve ishin duke ndėrtuar.  

 

 


6


 

   Dhe Zoti tha: "Ja, ata janė njė popull i vetėm dhe kanė tė gjithė tė njėjtėn gjuhė; dhe kjo ėshtė ajo qė ata filluan tė bėjnė; tani asgjė nuk ka pėr t`i penguar ata tė pėrfundojnė atė qė kanė ndėrmend tė bėjnė.  

 

 


7


 

   O burra, tė zbresim pra atje poshtė dhe tė ngatėrrojmė gjuhėn e tyre, nė mėnyrė qė njėri tė mos kuptojė tė folurėn e tjetrit".  

 

 


8


 

   Kėshtu Zoti i shpėrndau mbi faqen e tėrė dheut dhe ata pushuan sė ndėrtuari qytetin.  

 

 


9


 

   Prandaj kėtij vendi iu dha emri i Babelit, sepse Zoti aty ngatėrroi gjuhėn e tėrė dheut dhe i shpėrndau mbi tėrė faqen e dheut.  

 

 


10


 

   Kėta janė pasardhėsit e Semit. Nė moshėn njėqind vjeē Semit i lindi Arpakshadi, pikėrisht dy vjet pas pėrmbytjes.  

 

 


11


 

   Mbas lindjes tė Arpakshadit, Semi jetoi pesėqind vjet dhe i lindėn bij dhe bija.  

 

 


12


 

   Arpakshadi jetoi tridhjetė e pesė vjet dhe i lindi Shelahu.  

 

 


13


 

   Mbas lindjes sė Shelahut, Arpakshadi jetoi katėrqind e tre vjet dhe i lindėn bij dhe bija.  

 

 


14


 

   Shelahu jetoi tridhjetė vjet dhe i lindi Eberi.  

 

 


15


 

   Mbas lindjes sė Eberit, Shelahu jetoi katėrqind e tre vjet dhe i lindėn bij dhe bija.  

 

 


16


 

   Eberi jetoi tridhjetė e katėr vjet dhe lindi Pelegu.  

 

 


17


 

   Mbas lindjes sė Pelegut, Eberi jetoi katėrqind e tridhjetė vjet dhe i lindėn bij dhe bija.  

 

 


18


 

   Pelegu jetoi tridhjetė vjet dhe i lindi Reu.  

 

 


19


 

   Mbas lindjes tė Reut, Pelegu jetoi dyqind e nėntė vjet dhe i lindėn bij dhe bija.  

 

 


20


 

   Reu jetoi tridhjetė e dy vjet dhe i lindi Serugu.  

 

 


21


 

   Mbas lindjes tė Serugut, Reu jetoi dyqind e shtatė vjet dhe i lindėn bij dhe bija.  

 

 


22


 

   Serugu jetoi tridhjetė vjet dhe i lindi Nahori;  

 

 


23


 

   mbas lindjes sė Nahorit, Serugu jetoi dyqind vjet dhe i lindėn bij dhe bija.  

 

 


24


 

   Nahori jetoi njėzet e nėntė vjet dhe i lindi Terahu;  

 

 


25


 

   mbas lindjes sė Terahut, Nahori jetoi njėqind e nėntėmbėdhjetė vjet dhe i lindėn bij dhe bija.  

 

 


26


 

   Terahu jetoi shtatėdhjetė vjet dhe i lindi Abrami, Nahori dhe Harani.  

 

 


27


 

   Kėta janė pasardhėsit e Terahut. Terahut i lindi Abrami, Nahori dhe Harani; dhe Haranit i lindi Loti.  

 

 


28


 

   Harani vdiq nė prani tė Terahut, babait tė tij, nė vendlindjen e tij, nė Ur tė Kaldeasve.  

 

 


29


 

   Dhe Abrami dhe Nahori morėn gra: emri i gruas sė Abramit ishte Saraj dhe emri i gruas sė Nahorit ishte Milkah, e bija e Haranit, i ati i Milkahut dhe i ati i Iskahut.  

 

 


30


 

   Por Saraj ishte shterpė, nuk kishte fėmijė.  

 

 


31


 

   Pastaj Terahu mori tė birin Abram dhe Lotin, tė birin e Haranit, domethėnė djali i tė birit, dhe Sarajn nusen e tij, gruaja e djalit tė tij Abram, dhe dolėn bashkė nga Ur i Kaldeasve pėr tė vajtur nė vendin e Kanaanėve; por kur arritėn nė Haran, ata u vendosėn aty.  

 

 


32


 

   Terahu jetoi dyqind e pesė vjet, pastaj Terahu vdiq nė Haran.  

 

 


Zanafilla 12

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: