Albanian Bible

Numrat 2

Numrat

Return to Index

Chapter 3

1


 

   Kėta janė pasardhėsit e Aaronit dhe tė Moisiut nė kohėn kur Zoti i foli Moisiut nė malin Sinai.  

 

 


2


 

   Kėta janė emrat e bijve tė Aaronit: Nadabi, i parėlinduri, Abihu, Eleazari dhe Ithamari.  

 

 


3


 

   Kėta janė emrat e bijve tė Aaronit, tė vajosur si priftėrinj, qė ai i shenjtėroi pėr tė shėrbyer si priftėrinj.  

 

 


4


 

   Nadabi dhe Abihu vdiqėn para Zotit, kur ofruan njė zjarr tė palejueshėm para Zotit nė shkretėtirėn e Sinait; ata nuk patėn bij. Kėshtu Eleazari dhe Ithamari shėrbyen si priftėrinj nė prani tė Aaronit, atit tė tyre.  

 

 


5


 

   Pastaj Zoti i foli Moisiut, duke i thėnė:  

 

 


6


 

   "Afro fisin e Levitėve dhe paraqite para priftit Aaron, qė tė vihet nė shėrbim tė tij.  

 

 


7


 

   Ata do tė zbatojnė tė gjitha udhėzimet e tij dhe do tė kryejnė tė gjitha detyrat qė lidhen me tėrė asamblenė para ēadrės sė mbledhjes, duke kryer shėrbimin e tabernakullit.  

 

 


8


 

   Do tė kujdesen pėr tė gjitha orenditė e ēadrės sė mbledhjes dhe do tė pėrmbushin tė gjitha detyrimet e bijve tė Izraelit, duke kryer shėrbimin e tabernakullit.  

 

 


9


 

   Levitėt do t`ua japėsh Aaronit dhe bijve tė tij; ata duhet t`u jepen plotėsisht nga gjiri i bijve tė Izraelit.  

 

 


10


 

   Ti do tė vendosėsh Aaronin dhe bijtė e tij nė mėnyrė qė ata tė kryejnė funksionet e priftėrisė sė tyre; por ēdo i huaj tjetėr qė afrohet do tė dėnohet me vdekje".  

 

 


11


 

   Zoti i foli akoma Moisiut, duke i thėnė:  

 

 


12


 

   "Ja, unė i mora Levitėt nga gjiri i bijve tė Izraelit nė vend tė ēdo tė parėlinduri qė ēel barkun e nėnės midis bijve tė Izraelit; prandaj Levitėt do tė jenė tė mitė,  

 

 


13


 

   sepse ēdo i parėlindur ėshtė imi; ditėn qė godita tė gjithė tė parėlindurit nė vendin e Egjiptit, unė ia shenjtėrova vetvetes tė gjithė tė parėlindurit nė Izrael, qoftė tė njerėzve, qoftė tė kafshėve; ata do tė jenė tė mitė. Unė jam Zoti.  

 

 


14


 

   Pastaj Zoti i foli Moisiut nė shkretėtirėn e Sinait, duke i thėnė:  

 

 


15


 

   "Bėj regjistrimin e bijve tė Levit nė bazė tė shtėpive tė etėrve tė tyre dhe tė familjeve tė tyre; do tė bėsh regjistrimin e tė gjithė meshkujve njė muajsh e lart".  

 

 


16


 

   Kėshtu Moisiu bėri regjistrimin simbas urdhėrit tė Zotit ashtu siē ishte urdhėruar.  

 

 


17


 

   Kėta janė bijtė e Levit, simbas emrave tė tyre: Gershon, Kehat dhe Merari.  

 

 


18


 

   Kėta janė emrat e bijve tė Gershonit, simbas familjeve tė tyre: Libni dhe Shimei;  

 

 


19


 

   bijtė e Kehathit, simbas familjeve tė tyre, ishin Amrami, Itsehari, Hebroni dhe Uzieli;  

 

 


20


 

   bijtė e Merarit, simbas familjeve tė tyre, ishin Mahli dhe Mushi. Kėto janė familjet e Levitėve, nė bazė tė shtėpive tė etėrve tė tyre.  

 

 


21


 

   Nga Gershoni rrjedhin familja e Libnitėve dhe familja e Shimetėve; kėto janė familjet e Gershonitėve.  

 

 


22


 

   Ata qė u regjistruan, duke numėruar tėrė meshkujt e moshės njė muajsh e lart, ishin shtatė mijė e pesėqind.  

 

 


23


 

   Familjet e Gershonitėve duhet tė zinin vend prapa tabernakullit, nė drejtim tė perėndimit.  

 

 


24


 

   I pari i shtėpisė sė etėrve tė Gershonitėve ishte Eliasafi, bir i Laelit.  

 

 


25


 

   Detyrat e bijve tė Gershonit nė ēadrėn e mbledhjes kishin tė bėnin me tabernakullin, me ēadrėn dhe mbulesėn e saj, me perden e hyrjes nė ēadrėn e mbledhjes,  

 

 


26


 

   me perdet e oborrit, me perden nė hyrjen e oborrit rreth tabernakullit dhe rreth altarit dhe litarėt e tij pėr tėrė shėrbimin qė u takonte.  

 

 


27


 

   Nga Kehathi rrjedhin familja e Amramitėve, familja e Itseharit, familja e Hebronitėve dhe familja e Uzielitėve; kėto janė familjet e Kehathitėve.  

 

 


28


 

   Duke numėruar tėrė meshkujt qė ishin nė moshė njė muajsh e lart, kishte tetė mijė e gjashtėqind vetė, qė kujdeseshin pėr shenjtėroren.  

 

 


29


 

   Familjet e bijve tė Kehathit duhet tė zinin vend nė krahun jugor tė tabernakullit.  

 

 


30


 

   I pari i shtėpisė sė etėrve tė Kehathit ishte Elitsafani, bir i Uzielit.  

 

 


31


 

   Detyrat e tyre kishin tė bėnin me arkėn, me tryezėn, me shandanin, me altarėt dhe me orenditė e shenjtėrores me tė cilat ata kryenin shėrbimin, me velin dhe gjithė punėn qė lidhet me kėto gjėra.  

 

 


32


 

   Princi i princave tė Levitėve ishte Eleazari, bir i priftit Aaron; ai mbikqyrte ata qė kujdeseshin pėr shenjtėroren.  

 

 


33


 

   Nga Merari rrjedhin familja e Mahlitėve dhe familja e Mushitėve; kėto janė familjet e Merarit.  

 

 


34


 

   Ata qė u regjistruan, duke numėruar tėrė meshkujt nga mosha njė muajsh e lart, ishin gjashtė mijė e dyqind.  

 

 


35


 

   Prijėsi i shtėpisė sė etėrve tė familjeve tė Merarit ishte Tsurieli, bir i Abihailit. Ata duhet tė zinin vend nė krahun verior tė tabernakullit.  

 

 


36


 

   Detyrat e caktuara pėr bijtė e Merarit kishin tė bėnin me dėrrasat e tabernakullit, me traversat e tij, me shtyllat dhe bazat e tyre, me tėrė veglat e tij dhe tėrė punėn qė ka tė bėjė me kėto gjėra,  

 

 


37


 

   me shtyllat e oborrit rreth e qark, me bazat e tyre, me kunjat dhe me litarėt e tyre.  

 

 


38


 

   Pėrpara tabernakullit, nė krahun e tij lindor, pėrballė ēadrės sė mbledhjes, nga ana lindjes sė diellit, duhet tė zinin vend Moisiu, Aaroni dhe bijtė e tij; ata kujdeseshin pėr shenjtėroren duke plotėsuar detyrat e bijve tė Izraelit; por ēdo i huaj tjetėr qė do tė afrohej, do tė dėnohej me vdekje.  

 

 


39


 

   Tėrė Levitėt e regjistruar nga Moisiu dhe Aaroni nė bazė tė familjeve tė tyre simbas urdhrit tė Zotit, tė gjithė meshkujt qė nga mosha njė muajsh e lart ishin njėzet mijė.  

 

 


40


 

   Pastaj Zoti i tha Moisiut: "Bėj regjistrimin e tė gjithė tė parėlindurve meshkuj ndėr bijtė e Izraelit nga mosha njė muajsh e lart dhe llogarit edhe emrat e tyre.  

 

 


41


 

   Do t`i marrėsh Levitėt pėr mua, unė jam Zoti, nė vend tė tė gjithė tė parėlindurve ndėr bijtė e Izraelit dhe bagėtinė e Levitėve nė vend tė tė parėlindurve ndėr bagėtitė e bijve tė Izraelit".  

 

 


42


 

   Kėshtu Moisiu bėri regjistrimin e tė gjithė tė parėlindurve ndėr bijtė e Izraelit, ashtu siē e kishte urdhėruar Zoti.  

 

 


43


 

   Tė gjithė tė parėlindurit meshkuj qė u regjistruan duke numėruar emrat e tyre nga mosha njė muajsh e lart, ishin njėzet e dy mijė e dyqind e shtatėdhjetė e tre.  

 

 


44


 

   Pastaj Zoti i foli Moisiut, duke i thėnė:  

 

 


45


 

   "Merr Levitėt nė vend tė tė gjithė tė parėlindurve tė Izraelit, dhe bagėtinė e Levitėve nė vend tė bagėtisė sė tyre; Levitėt do tė jenė tė mitė. Unė jam Zoti.  

 

 


46


 

   Pėr shpengimin e dyqind e shtatėdhjetė e tre tė parėlindur tė Izraelit qė e kalojnė numrin e Levitėve,  

 

 


47


 

   do tė marrėsh pesė sikla pėr frymė, simbas siklit tė shenjtėrores; sikli ka njėzet gere.  

 

 


48


 

   Paratė do t`ia japėsh Aaronit dhe bijve tė tij pėr tė shpenguar ata qė e kalojnė numrin e tyre".  

 

 


49


 

   Kėshtu Moisiu mori paratė e shpengimit nga ata qė e kalonin numrin e tė parėlindurve tė shpenguar nga Levitėt;  

 

 


50


 

   mori paratė e tė parėlindurve tė bijve tė Izraelit; njė mijė e treqind e gjashtėdhjetė e pesė sikla, simbas siklit tė shenjtėrores.  

 

 


51


 

   Pastaj Moisiu paratė e atyre qė ishin shpenguar ia dha Aaronit dhe bijve tė tij, simbas urdhėrit tė Zotit, ashtu si e kishte urdhėruar Zoti Moisiun.  

 

 


Numrat 4

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: