Albanian Bible

Numrat 12

Numrat

Return to Index

Chapter 13

1


 

   Zoti i foli Moisiut, duke i thėnė:  

 

 


2


 

   "Dėrgo njerėz tė kqyrin vendin e Kanaanit qė unė po u jap bijve tė Izraelit. Do tė dėrgoni njė nga ēdo fis i etėrve tė tyre; tė gjithė tė jenė nga princat e tyre".  

 

 


3


 

   Kėshtu Moisiu i nisi nga shkretėtira e Paranit, simbas urdhrit tė Zotit; tė gjithė kėta ishin krerė tė bijve tė Izraelit.  

 

 


4


 

   Kėta ishin emrat e tyre: Shamua, bir i Zakurit, pėr fisin e Rubenit;  

 

 


5


 

   Shafati, bir i Horit, pėr fisin e Simeonit;  

 

 


6


 

   Kalebi, bir i Jefunehut, pėr fisin e Judės;  

 

 


7


 

   Igali, bir i Jozefit, pėr fisin e Isakarit;  

 

 


8


 

   Hoshea, bir i Nunit, pėr fisin e Efraimit;  

 

 


9


 

   Palti, bir i Rafut, pėr fisin e Beniaminit;  

 

 


10


 

   Gadieli, bir i Sodit, pėr fisin e Zabulonit;  

 

 


11


 

   Gadi, bir i Susit, pėr fisin e Jozefit, domethėnė pėr fisin e Manasit;  

 

 


12


 

   Amieli, bir i Gemalit, pėr fisin e Danit;  

 

 


13


 

   Seturi, bir i Mikaelit, pėr fisin e Asherit;  

 

 


14


 

   Nahbi, bir i Vofsit, pėr fisin e Neftalit;  

 

 


15


 

   Geueli, bir i Makit, pėr fisin e Gadit.  

 

 


16


 

   Kėto janė emrat e personave qė Moisiu dėrgoi pėr tė vėzhguar vendin. Moisiu i vuri Hosheas, birit tė Nunit, emrin e Jozueut.  

 

 


17


 

   Moisiu, pra, i dėrgoi pėr tė vėzhguar vendin e Kanaanit dhe u tha atyre: "Ngjituni qė kėtej nė Negev dhe pastaj nė krahinėn malore,  

 

 


18


 

   pėr tė parė si ėshtė vendi, nė qoftė se populli qė banon aty ėshtė i fortė apo i dobėt, i pakėt nė numėr apo i shumtė;  

 

 


19


 

   si ėshtė vendi ku banon, i mirė apo i keq, si janė qytetet nė tė cilat jeton, a ka kampe ose vende tė fortifikuara;  

 

 


20


 

   dhe si ėshtė toka, pjellore apo e varfėr, nė rast se ka pemė ose jo. Bėhuni trima dhe sillni frytet nga ky vend". Ishte koha kur kishte filluar tė piqej rrushi.  

 

 


21


 

   Ata u ngjitėn, pra, dhe vėzhguan vendin e Tsinit deri nė Rehob, duke hyrė nė tė nga ana e Hamathit.  

 

 


22


 

   U ngjitėn pėrmes Negevit dhe shkuan deri nė Hebron, ku ishin Ahimani, Sheshai dhe Talmai, pasardhės tė Anakut. (Hebronin e kishin ndėrtuar shtatė vjet para Tsoanit nė Egjipt).  

 

 


23


 

   Arritėn pastaj deri nė luginėn e Eshkolit, ku prenė njė degė me njė vile rrushi, qė e mbanin qė tė dy me njė purtekė; dhe morėn gjithashtu shegė dhe fiq.  

 

 


24


 

   Ky vend u quajt lugina e Eshkolit, pėr shkak tė viles sė rrushit qė bijtė e Izraelit prenė aty.  

 

 


25


 

   Mbas dyzet ditėsh ata u kthyen nga vėzhgimi i vendit,  

 

 


26


 

   dhe shkuan tė takojnė Moisiun, Aaronin dhe tėrė asamblenė e bijve tė Izraelit nė shkretėtirėn e Paranit, nė Kadesh; para tyre dhe tėrė asamblesė paraqitėn njė raport dhe u treguan pemėt e vendit.  

 

 


27


 

   Kėshtu para tij raportuan duke thėnė: "Ne arritėm nė vendin ku na dėrgove; aty rrjedh me tė vėrtetė qumėsht dhe mjaltė, dhe kėto janė pemėt e tij.  

 

 


28


 

   Por populli qė banon nė kėtė vend ėshtė i fortė, qytetet janė tė fortifikuara dhe shumė tė mėdha; dhe aty pamė edhe pasardhėsit e Anakut.  

 

 


29


 

   Amalekitėt banojnė nė krahinėn e Negevit; Hitejtė, Gebusejtė dhe Amorejtė banojnė pėrkundrazi nė krahinėn malore, ndėrsa Kananejtė banojnė pranė detit dhe gjatė Jordanit".  

 

 


30


 

   Atėherė Kalebi e qetėsoi popullin qė murmuriste kundėr Moisiut dhe tha: "Le tė ngjitemi menjėherė dhe ta pushtojmė vendin, sepse kėtė mund ta bėjmė me siguri".  

 

 


31


 

   Por njerėzit qė kishin shkuar me tė thanė: "Nuk mund tė sulemi kundėr kėtij populli, sepse ėshtė mė i fortė se ne".  

 

 


32


 

   Kėshtu i paraqitėn njė informacion tė keq pėr vendin qė kishin vėzhguar duke thėnė: "Vendi qė kemi pėrshkuar pėr ta vėzhguar ėshtė njė vend qė i ha banorėt e tij; dhe tė gjithė njerėzit qė kemi parė nė tė janė njerėz me shtat tė lartė.  

 

 


33


 

   Pėrveē kėsaj aty pamė gjigantė (pasardhėsit e Anakut rrjedhin nga gjigantėt), pėrballė tė cilėve na dukej se ishim karkaleca, dhe kėshtu duhet t`u dukeshim atyre".  

 

 


Numrat 14

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: