Albanian Bible

Numrat 26

Numrat

Return to Index

Chapter 27

1


 

   Pastaj u afruan bijat e Tselofehadit, birit tė Heferit, bir i Galaadit, bir i Makirit, bir i Manasit, i familjeve tė Manasit, birit tė Jozefit; dhe kėto janė emrat e bijave: Mahlah, Noah, Hoglah, Milkah dhe Thirtsah,  

 

 


2


 

   dhe ato u paraqitėn para Moisiut, para priftit Eleazar, prijėsve dhe tėrė asamblesė nė hyrje tė ēadrės sė mbledhjes dhe thanė:  

 

 


3


 

   "Ati ynė vdiq nė shkretėtirė, por nuk bėnte pjesė nė grupin e atyre qė u mblodhėn kundėr Zotit, nė grupin e Koreut, por vdiq pėr shkak tė mėkatit tė tij pa patur bij.  

 

 


4


 

   Pse duhet tė humbasė emri i atit tonė nė mes tė familjes sė tij nga qė nuk pati bij? Na jep, pra, njė pronė nė mes tė vėllezėrve tė atit tonė".  

 

 


5


 

   Atėherė Moisiu e shtroi rastin e tyre para Zotit.  

 

 


6


 

   Dhe Zoti i foli Moisiut duke i thėnė:  

 

 


7


 

   "Bijat e Tselofehadit kanė hak. Po, do t`u japėsh atyre si trashėgimi njė pronė midis vėllezėrve tė atit tė tyre dhe do t`u kalosh atyre trashėgiminė e atit tė tyre.  

 

 


8


 

   Do t`u flasėsh gjithashtu bijve tė Izraelit dhe do t`u thuash: "Kur njė njeri vdes pa lėnė ndonjė bir, trashėgiminė e tij do t`ia kaloni bijės sė tij.  

 

 


9


 

   Nė qoftė se nuk ka asnjė bijė, trashėgiminė e tij do t`ua jepni vėllezėrve tė tij.  

 

 


10


 

   Nė rast se nuk ka vėllezėr, trashėgiminė e tij do t`ua jepni vėllezėrve tė atit tė tij.  

 

 


11


 

   Dhe nė rast se ai nuk ka asnjė vėlla, trashėgiminė e tij do t`ia jepni fisit mė tė afėrt tė familjes sė tij; dhe ai do ta zotėrojė". Kjo do tė jetė pėr bijtė e Izraelit njė formė e sė drejtės, ashtu si e ka urdhėruar Zoti Moisiun.  

 

 


12


 

   Pastaj Zoti i tha Moisiut: "Ngjitu mbi malin e Abarimit dhe sodit vendin qė unė po ju jap bijve tė Izraelit.  

 

 


13


 

   Mbasi ta kesh parė, edhe ti do tė bashkohesh me popullin tėnd, ashtu siē u bashkua Aaroni, vėllai yt,  

 

 


14


 

   sepse ngritėt krye kundėr urdhrit tim nė shkretėtirėn e Tsinit kur asambleja kundėrshtoi, dhe nuk mė shenjtėruat nė ujėrat para syve tė tyre". (Kėto janė ujėrat e Meribės nė Kadesh, nė shkretėtirėn e Sinit).  

 

 


15


 

   Pastaj Moisiu i foli Zotit, duke i thėnė:  

 

 


16


 

   "Zoti, Perėndia i frymėve tė ēdo mishi, le tė caktojė mbi kėtė asamble njė njeri  

 

 


17


 

   qė tė hyjė dhe tė dalė para tyre, dhe t`i bėjė tė hyjnė e tė dalin, nė mėnyrė qė asambleja e Zotit tė mos jetė si njė kope pa bari".  

 

 


18


 

   Atėherė Zoti i tha Moisiut: "Merr Jozueun, djalin e Nunit, njeriun brenda tė cilit ėshtė Fryma, dhe vėrė dorėn tėnde mbi tė;  

 

 


19


 

   pastaj do ta paraqitėsh para priftit Eleazar dhe para tėrė asamblesė dhe do t`i japėsh disa urdhra nė prani tė tyre,  

 

 


20


 

   dhe do ta bėsh pjesėmarrės tė autoritetit tėnd me qėllim qė tėrė asambleja e bijve tė Izraelit t`i bindet.  

 

 


21


 

   Ai do tė paraqitet pėrpara priftit Eleazar, i cili do tė kėrkojė pėr tė mendimin e shprehur nga Urimi pėrpara Zotit; me urdhėr tė tij do tė hyjnė dhe do tė dalin, ai dhe tėrė bijtė e Izraelit, tėrė asambleja".  

 

 


22


 

   Moisiu, pra, bėri ashtu si e kishte urdhėruar Zoti; mori Jozueun dhe e paraqiti pėrpara priftit Eleazar dhe tėrė asamblesė;  

 

 


23


 

   pastaj vuri duart e tij mbi tė dhe i dha urdhra ashtu si kishte urdhėruar Zoti me anė tė Moisiut.  

 

 


Numrat 28

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: