Albanian Bible

Jozueu 14

Jozueu

Return to Index

Chapter 15

1


 

   Pjesa qė iu dha me short fisit tė bijve tė Judės, simbas familjeve tė tyre, shtrihej deri nė kufirin e Edomit, nė shkretėtirėn e Tsinit, nė skajin jugor.  

 

 


2


 

   Kufiri i tyre jugor fillonte nė skajin e Detit tė Kripur, nga kepi qė drejtohet nė jug,  

 

 


3


 

   dhe zgjatej nė jug nė drejtim tė tė pėrpjetės sė Akrabimit, kalonte nėpėr Tsin, pastaj ngjitej nė drejtim tė Adarit dhe kthente nga ana e Karkaas;  

 

 


4


 

   kalonte pastaj nga Atsmoni dhe vazhdonte deri nė pėrruan e Egjiptit, dhe mbaronte nė det. "Ky do tė jetė", tha Jozueu, "kufiri juaj nė jug".  

 

 


5


 

   Kufiri nė lindje ishte Deti i Kripur deri nė grykėderdhjen e Jordanit. Kufiri verior fillonte me mėngėn e detit pranė grykėderdhjes sė Jordanit;  

 

 


6


 

   pastaj kufiri ngjitej nė drejtim tė Beth-Oglahut, kalonte nė veri tė Beth-Arabahut dhe ngjitej deri nė gurin e Bohanit, birit tė Rubenit.  

 

 


7


 

   Pastaj nga Lugina e Akorit kufiri ngjitej nė Debir, kthehej prapa nė veri nė drejtim tė Gilgalit, qė ndodhet pėrballė sė pėrpjetės tė Adumumit, nė jug tė luginės; pastaj kufiri kalonte nė ujėrat e En-Shemeshit dhe mbaronte nė En-Roguel.  

 

 


8


 

   Kufiri pas kėsaj ngjitej nėpėr luginėn e birit tė Hinonit deri te shpatet jugore tė qytetit tė Jebusejve (qė ėshtė Jeruzalemi). Pastaj kufiri ngjitej deri nė majėn e malit qė ndodhet pėrballė luginės sė Hinomit nė perėndim, qė mbetet nė skajin e luginės tė Refaimit nė veri.  

 

 


9


 

   Nga maja e malit kufiri shtrihej deri nė burimin e ujėrave tė Neftoahut, vazhdonte nė drejtim tė qyteteve tė malit Efron dhe pastaj kthente deri nė Baalah, qė ėshtė Kirjath-Jearimi.  

 

 


10


 

   Nga Baalahu kufiri kthente pastaj nė perėndim tė malit Seir, kalonte mbi faqen veriore tė malit Jearim (qė ėshtė Kesaloni), zbriste nė Beth-Shemesh dhe kalonte nėpėr Timah.  

 

 


11


 

   Pastaj kufiri arrinte anėn veriore tė Ekronit, kthente nga Shikroni, kalonte nėpėr malin e Baalahut, shtrihej deri nė Jabneel dhe mbaronte nė det.  

 

 


12


 

   Kufiri nė perėndim ishte Deti i Madh. Kėta ishin rreth e qark kufijtė e bijve tė Judės simbas familjeve tė tyre.  

 

 


13


 

   Kalebit, birit tė Jefunehut, Jozueu i dha njė pjesė nė mes tė bijve tė Judės, ashtu siē e kishte porositur Zoti; Kirjath-Arba, qė ėshtė Hebroni (Arba ishte ati i Anakut).  

 

 


14


 

   Dhe Kalebi dėboi qė andej tre djemtė e Anakut, Sheshain, Ahimanin dhe Talmain, pasardhės tė Anakut;  

 

 


15


 

   Qė kėtej ai u ngrit kundėr banorėve tė Debirit (qė mė parė quhej Kirjath-Sefer).  

 

 


16


 

   Dhe Kalebi tha: "Atij qė do tė sulmojė Kirjath-Seferin dhe do ta shtjerė nė dorė, unė do t`i jap pėr grua vajzėn time Aksah".  

 

 


17


 

   Atėherė Othnieli, bir i Kenazit, vėllai i Kalebit, e shtiu nė dorė, dhe Kalebi i dha pėr grua bijėn e tij Aksah.  

 

 


18


 

   Kur ajo erdhi tė banojė me tė, i mbushi mendjen Othnielit t`i kėrkonte atit tė saj njė fushė. Atėherė ajo zbriti nga gomari dhe Kalebi i tha: "Ēfarė do?".  

 

 


19


 

   Ajo iu pėrgjigj: "Mė bėj njė dhuratė; mbasi mė ke dhėnė tokė nė Negev, mė jep edhe burime ujore". Kėshtu ai i dhuroi burimet e sipėrme dhe burimet e poshtme.  

 

 


20


 

   Kjo qe trashėgimia e fisit tė bijve tė Judės, simbas familjeve tė tyre;  

 

 


21


 

   qytetet e vendosura nė skajin e fisit tė bijve tė Judės, nė drejtim tė kufirit tė Edomit, nė Negev ishin: Kabtseeli, Ederi dhe Jaguri,  

 

 


22


 

   Kinahu, Dimonahu, Adadahu,  

 

 


23


 

   Kadeshi, Hatsori, Ithnami,  

 

 


24


 

   Zifi, Telemi, Bealothi,  

 

 


25


 

   Hatsor-Hadattahu, Kerioth-Hetsroni (domethėnė nė Hatsori),  

 

 


26


 

   Amami, Shema, Moladahu,  

 

 


27


 

   Hatsar-Gadahu, Heshmoni, Beth-Peleti,  

 

 


28


 

   Hatsar-Shuali, Beer-Sheba, Bizjothjahu,  

 

 


29


 

   Baala, Ijimi, Etsemi,  

 

 


30


 

   Eltoladi, Kesili, Hormahu,  

 

 


31


 

   Tsiklagu, Madmanahu, Sansanahu,  

 

 


32


 

   Lebaothi, Shilhimi, Aini, Rimoni; gjithsej njėzet e nėntė qytete me fshatrat e tyre.  

 

 


33


 

   Nė ultėsirė: Eshaoli, Tsoreahu, Ashnahu,  

 

 


34


 

   Zanoahu, En-Ganimi, Tapuahu, Enami;  

 

 


35


 

   Jarmuthi, Adulami, Sosohu, Azekahu,  

 

 


36


 

   Shaaraimi, Adithaimi, Gederahu dhe Gederothaimi: katėrmbėdhjetė qytete me gjithė fshatrat e tyre;  

 

 


37


 

   Tsenani, Hadashahu, Migdal-Gadi,  

 

 


38


 

   Dileani, Mitspahu, Joktheeli,  

 

 


39


 

   Lakishi, Bokskathi, Egloni,  

 

 


40


 

   Kaboni, Lahmasi, Kitlishi,  

 

 


41


 

   Gederothi, Beth-Dagoni, Naamahu dhe Makedahu; gjashtėmbėdhjetė qytete me gjithė fshatrat e tyre;  

 

 


42


 

   Libnahu, Etheri, Ashani;  

 

 


43


 

   Jiftahu, Ashna, Netsibi;  

 

 


44


 

   Kejlahu, Akzibi dhe Mareshahu: nėntė qytete me fshatrat e tyre;  

 

 


45


 

   Ekroni me qytetet dhe fshatrat e tij;  

 

 


46


 

   nga Ekroni deri nė det, ēdo gjė qė ishte afėr Ashdotit me fshatrat e tyre;  

 

 


47


 

   Ashdoti me gjithė qytetet dhe fshatrat e tij; Gaza me qytetet dhe fshatrat e tij deri nė pėrroin e Egjiptit dhe nė detin e Madh me bregun e tij.  

 

 


48


 

   Nė zonėn malore: Shanoiri, Jatiri dhe Sokohu,  

 

 


49


 

   Danahu, Kirjath-Sanahu, domethėnė Debiri,  

 

 


50


 

   Anabi, Esthemothi, Animi,  

 

 


51


 

   Gosheni, Holoni dhe Gilohu: njėmbėdhjetė qytete bashkė me fshatrat e tyre;  

 

 


52


 

   Arabi, Dumahu, Esheani,  

 

 


53


 

   Janumi, Beth-Tapuahu, Afekahu,  

 

 


54


 

   Humtahu, Kirjath-Arba (domethėnė Hebroni) dhe Tsiori: nėntė qytete me gjithė fshatrat e tyre;  

 

 


55


 

   Maoni, Karmeli, Zifi dhe Jutahu,  

 

 


56


 

   Jizreeli, Jokdeami, Zanoahu,  

 

 


57


 

   Kaini, Gibeahu dhe Timnahu: dhjetė qytete me fshatrat e tyre;  

 

 


58


 

   Halhuli, Beth-Tsuri, Gedori,  

 

 


59


 

   Maarathi, Beth-Anothi dhe Eltekoni: gjashtė qytete me fshatrat e tyre;  

 

 


60


 

   Kirjath-Baal (domethėnė Kirjath-Jearimi) dhe Rabahu: dy qytete bashkė me fshatrat e tyre.  

 

 


61


 

   Nė shkretėtirė: Beth-Arabahu, Midini, Sekakahu,  

 

 


62


 

   Nibshani, qyteti i kripės dhe Engedi: gjashtė qytete me fshatrat e tyre.  

 

 


63


 

   Pėrsa u pėrket Jebusejve qė banonin nė Jeruzalem, bijtė e Judės nuk mundėn t`i dėbojnė; kėshtu qė Jebusejtė kanė banuar nė Jeruzalem bashkė me bijtė e Judės deri nė ditėn e sotme.  

 

 


Jozueu 16

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: