Albanian Bible

Jozueu 24

Gjyqtarėt

Return to Index

Chapter 1

1


 

   Mbas vdekjes sė Jozueut, bijtė e Izraelit konsultuan Zotin, duke thėnė: "Kush prej nesh ka pėr tė vajtur i pari tė luftojė kundėr Kananejve?".  

 

 


2


 

   Zoti u pėrgjegj: "Do tė shkojė Juda; ja, vendin ia kam dhėnė nė duart e tij".  

 

 


3


 

   Atėherė Juda i tha Simeonit, vėllait tė tij: "Eja me mua nė vendin qė mė ra me short dhe do tė luftojmė kundėr Kananejve; pastaj edhe unė do tė vij nė vendin qė tė ra ty me short". Dhe Simeoni u nis me tė.  

 

 


4


 

   Juda, shkoi, pra, dhe Zoti u la nė dorė Kananejtė dhe Perezejtė; dhe nė Bezek vranė dhjetė mijė burra.  

 

 


5


 

   Dhe nė Bezek gjetėn Adoni-Bezekun dhe e sulmuan; mundėn Kananejtė dhe Perezejtė.  

 

 


6


 

   Adoni-Bezeku ia mbathi, por ata e ndoqėn e zunė dhe i prenė gishtėrinjtė e mėdhenj tė duarve dhe tė kėmbėve.  

 

 


7


 

   Atėherė Adoni-Bezeku tha: "Shtatėdhjetė mbretėr me gishtėrinjtė e mėdhenj tė duarve dhe tė kėmbėve tė prerė mblidhnin ato qė mbeteshin nė tryezėn time. Perėndia mė ktheu atė qė kam bėrė". E ēuan pastaj nė Jeruzalem ku vdiq.  

 

 


8


 

   Bijtė e Judės sulmuan Jeruzalemin dhe e morėn; i vranė me shpatė banorėt e tij dhe i vunė flakėn qytetit.  

 

 


9


 

   Pastaj bijtė e Judės zbritėn tė luftojnė Kananejtė, qė banonin nė krahinėn malore, nė Negev dhe nė ultėsirė.  

 

 


10


 

   Juda marshoi pastaj kundėr Kananjve qė banonin nė Hebron (emri i tė cilit mė parė ishte Kirjath-Arba) dhe mundi Seshain, Ahimanin dhe Talmain.  

 

 


11


 

   Qė kėtej marshoi kundėr banorėve tė Debirit (qė mė parė quhej Kirjath-Sefer).  

 

 


12


 

   Atėherė Kalebi tha: "Atij qė do tė sulmojė Kiriath-Seferin dhe do ta shtjerė nė dorė, unė do t`i jap pėr grua bijėn time Aksah".  

 

 


13


 

   E pushtoi Othnieli, bir i Kenazit, vėllai i vogėl i Kalebit, dhe ky i dha pėr grua bijėn e tij Aksah.  

 

 


14


 

   Kur ajo erdhi tė banojė me tė, e bindi t`i kėrkojė tė atit tė saj njė fushė. Sapo ajo zbriti nga gomari, Kalebi e pyeti: "Ēfarė kėrkon?".  

 

 


15


 

   Ajo u pėrgjegj: "Mė bėj njė dhuratė, me qenė se ti mė dhe toka nė Negev, mė jep edhe disa burime ujore". Atėherė ai i dhuroi burimet e sipėrme dhe ato tė poshtme.  

 

 


16


 

   Atėherė bijtė e Keneos, vjehrrit tė Moisiut, shkuan nga qyteti i palmave bashkė me bijtė e Judės nė shkretėtirėn e Judės, qė ndodhet nė Negev, afėr Aradit; shkuan dhe u vendosėn midis popullit.  

 

 


17


 

   Pastaj Juda u nis bashkė me vėllanė e tij Simeon dhe mundi Kananejtė qė banonin nė Tsefath dhe vendosėn shfarosjen e tyre; pėr kėtė arsye qyteti u quajt Hormah.  

 

 


18


 

   Juda mori edhe Gazėn me territorin e saj, Askalonin me territorin e tij dhe Ekronin me territorin e tij.  

 

 


19


 

   Kėshtu Zoti mbajti anėn e Judės, qė dėboi banorėt e krahinės malore, por nuk mundi tė dėbojė banorėt e fushės, sepse kishin qerre tė hekurta.  

 

 


20


 

   Pastaj i dhanė Hebronin Kalebit, ashtu si kishte thėnė Moisiu; dhe ai i dėboi tre bijtė e Anakut.  

 

 


21


 

   Bijtė e Beniaminit nuk arritėn t`i dėbojnė Jebusejtė qė banonin nė Jeruzalem; kėshtu Jebusejtė kanė banuar bashkė me bijtė e Beniaminit nė Jeruzalem deri nė ditėn e sotme.  

 

 


22


 

   Edhe shtėpia e Jozefit u ngrit gjithashtu kundėr Bethelit, dhe Zoti qe me ta.  

 

 


23


 

   Shtėpia e Jozefit dėrgoi njerėz pėr tė vėzhguar nė Bethel (qytet qė mė parė qyhej Luc).  

 

 


24


 

   Zbuluesit panė njė burrė qė dilte nga qyteti dhe i thanė: "Tregona rrugėn pėr tė hyrė nė qytet dhe ne do tė tregohemi tė mėshirshėm me ty".  

 

 


25


 

   Ai u tregoi rrugėn pėr tė hyrė nė qytet, dhe ata i vranė me shpatė banorėt e qytetit, por e lanė tė shkojė atė burrė me gjithė familjen e tij.  

 

 


26


 

   Ai shkoi nė vendin e Hitejve dhe ndėrtoi aty njė qytet qė e quajti Luc, emėr qė mban edhe sot e kėsaj dite.  

 

 


27


 

   Manasi pėrkundrazi nuk i dėboi banorėt e Beth-Sheanit dhe tė fshatrave tė tij kufitarė, as banorėt e Tanaakut dhe tė fshatrave tė tij kufitarė, as banorėt e Dorit dhe tė fshatrave tė tij kufitarė, as banorėt e Ibleamit dhe tė fshatrave tė tij kufitarė, as banorėt e Megidos dhe tė fshatrave tė tij kufitarė, sepse Kananejtė ishin tė vendosur tė qėndronin nė atė vend.  

 

 


28


 

   Mė vonė, kur Izraeli u bė i fortė, i nėnshtroi Kananejtė dhe i bėri skllevėr, por nuk i dėboji krejt.  

 

 


29


 

   As Efraimi nuk i dėboi Kananejtė qė banonin nė Gezer; kėshtu Kananejtė banuan nė Gezer nė mes tė tyre.  

 

 


30


 

   As Zabuloni nuk i dėboi banorėt e Kitronit dhe ata tė Nahalolit; kėshtu Kananejtė banuan nė mes tė tyre, por iu nėnshtruan skllavėrisė.  

 

 


31


 

   As Asheri nuk i dėboi banorėt e Akosit, as banorėt tė Sidonit, as ata tė Ahlabit, tė Akzibit, tė Helbahut, tė Afikut dhe tė Rehobit;  

 

 


32


 

   kėshtu bijtė e Asherit u vendosėn nė mes tė Kananejve qė banonin nė kėtė vend, sepse nuk i dėbuan.  

 

 


33


 

   As Neftsali nuk i dėboi banorėt e Beth-Shemeshit dhe ata tė Beth-Anathit, dhe u vendos nė mes tė Kananejve qė banonin nė kėtė vend; por banorėt e Beth-Shemeshit dhe tė Beth-Anathit iu nėnshtruan skllavėrisė.  

 

 


34


 

   Amorejtė i detyruan bijtė e Danit tė qėndronin nė krahinėn malore dhe nuk i lanė tė zbresin nė luginė.  

 

 


35


 

   Amorejtė ishin tė vendosur tė qėndronin nė malin Heres, nė Ajalon dhe nė Shaal-Bim; por kur dora e shtėpisė sė Jozefit u fuqizua, ata iu nėnshtruan skllavėrisė.  

 

 


36


 

   Kufiri i Amorejve shtrihej nga e pėrpjeta e Akrabimit, nga Sela e lart.  

 

 


Gjyqtarėt 2

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: