Albanian Bible

Gjyqtarėt 11

Gjyqtarėt

Return to Index

Chapter 12

1


 

   Njerėzit e Efraimit u mblodhėn, kaluan nė Tsafon dhe i thanė Jefteut: "Pse shkove tė luftosh kundėr bijve tė Amonit dhe nuk na thirre tė vinin bashkė me ty? Ne do t`i vėmė zjarrin shtėpisė sate bashkė me ty brenda".  

 

 


2


 

   Jefteu iu pėrgjegj atyre: "Unė dhe populli im kemi pasur njė grindje tė madhe me bijtė e Amonit; dhe kur ju kėrkova ndihmė nuk mė liruat nga duart e tyre.  

 

 


3


 

   Kėshtu, duke parė se nuk mė vinit nė ndihmė, vura nė rrezik jetėn time dhe marshova kundėr bijve tė Amonit, dhe Zoti m`i dha nė duart e mia. Pse, pra, jeni ngritur sot kundėr meje pėr tė mė luftuar?".  

 

 


4


 

   Pastaj Jefteu mblodhi tėrė njerėzit e Galaadit dhe u ndesh me Efraimin; dhe njerėzit e Galaadit e mundėn Efraimin, sepse kėta thonin: "Ju Galaaditėt jeni ikanakė tė Efraimit nė mes tė Efraimit dhe nė mes tė Manasit!".  

 

 


5


 

   Njerėzit e Galaadit zunė vatė e Jordanit para se tė arrinin ata tė Efraimit; kėshtu kur ndonje nga ikanakėt e Efraimit thoshte: "M lini tė kaloj", njerėzit e Galaadit e pyesnin: "A je ti njė Efraimit?". Nė rast se ai pėrgjigjej: "Jo", Galaaditėt i thonin:  

 

 


6


 

   "Atėherė thuaj Shiboleth; nė rast se ai thoshte "Shiboleth", sepse nuk mund ta shqiptonte si duhet, e kapnin dhe e vrisnin pranė vaut tė Jordanit. Nė atė kohė u vranė nė kėtė mėnyrė dyzet e dy mijė njerėz tė Efraimit.  

 

 


7


 

   Jefteu ushtroi funksionin e gjyqtarit gjashtė vjet me radhė. Pastaj Jefteu, Galaaditi, vdiq dhe u varros nė njė nga qytetet e Galaadit.  

 

 


8


 

   Mbas tij gjyqtar i Izraelit u bė Ibtsani nga Betlemi.  

 

 


9


 

   Ai pati tridhjetė bij; martoi tridhjetė bijat e tij dhe solli nga jashtė tridhjetė vajza pėr bijtė e tij. Qe gjyqtar i Izraelit shtatė vjet me radhė.  

 

 


10


 

   Pastaj Ibtsani vdiq dhe u varros nė Betlem.  

 

 


11


 

   Mbas tij gjyqtar i Izraelit u bė Eloni, Zabulonit; qe gjyqtar i Izraelit dhjetė vjet me radhė.  

 

 


12


 

   Pastaj Eloni, Zabulonit, vdiq dhe e varrosėn nė Ajalon, nė vendin e Zabulonit.  

 

 


13


 

   Mbas tij qe gjyqtar i Izraelit Abdoni, bir i Hilelit, Pirathoniti.  

 

 


14


 

   Ai pati dyzet bij dhe tridhjetė nipa, qė u hipnin shtatėdhjetė gomarėve tė vegjėl. Ai qe gjyqtar i Izraelit tetė vjet me radhė.  

 

 


15


 

   Pastaj Abdoni, bir i Hilelit, Pirathoniti, vdiq dhe e varrosėn nė Pirathon, nė vendin e Efraimit, nė krahinėn malore tė Amalekut.  

 

 


Gjyqtarėt 13

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: