Albanian Bible

Ruthi 2

Ruthi

Return to Index

Chapter 3

1


 

   Pastaj Naomi, e vjehrra, i tha: "Bija ime, a nuk do tė kėrkoj unė njė vend paqeje pėr ty, qė ti tė jesh e lumtur?  

 

 


2


 

   Boazi, me shėrbėtoret e tė cilit ti ke qenė, a nuk ėshtė vallė fisi ynė? Ja, sonte ai duhet tė shohė elbin nė lėmė.  

 

 


3


 

   Prandaj lahu, lyeju me vaj, vish rrobat mė tė mira qė ke dhe zbrit nė lėmė; por bėj qė ai tė mos tė njohė deri sa tė ketė mbaruar sė ngrėni e sė piri.  

 

 


4


 

   Kur tė shkojė tė shtrihet, kqyr vendin ku shtrihet; pastaj shko aty, zbulo kėmbėt e tij dhe shtriu edhe ti. Dhe ai do tė thotė atė qė duhet tė bėsh".  

 

 


5


 

   Ruthi iu pėrgjegj: "Do tė bėj tė gjitha ato qė mė the".  

 

 


6


 

   Kėshtu zbriti nė lėmė dhe bėri tė gjitha ato qė i kishte porositur e vjehrra.  

 

 


7


 

   Boazi hėngri e piu dhe me zemėr tė gėzuar shkoi tė shtrihet pranė grumbullit tė grurit. Atėherė ajo erdhi ngadalė, i zbuloi kėmbėt dhe u shtri.  

 

 


8


 

   Aty nga mesnata ai u zgjua pėrnjėherėsh dhe u kthye; ja, njė grua ishte shtrirė te kėmbėt e tij.  

 

 


9


 

   "Kush je ti?", i tha. Ajo u pėrgjigj: "Jam Ruthi, shėrbėtorja jote; shtrije skajin e mantelit tėnd mbi shėrbėtoren tėnd, sepse ti gėzon tė drejtėn e shpengimit".  

 

 


10


 

   Ai tha: "Qofsh e bekuar nga Zoti bija ime! Mirėsia qė tregove kėtė herė tė fundit ia kalon sė parės, sepse nuk ke rendur pas tė rinjve, tė varfėr a tė pasur.  

 

 


11


 

   Prandaj tani mos ki frikė, bija ime; unė do tė bėj pėr ty gjithēka qė mė kėrkon, sepse tė gjithė njerėzit e qytetit tim e dinė qė ti je njė grua e virtytshme.  

 

 


12


 

   Éshtė e vėrtetė qė unė gėzoj tė drejtėn e shpengimit; por ėshtė njė qė ėshtė fis mė i afėrt se unė.  

 

 


13


 

   Kaloje kėtu natėn; dhe nesėr nė mėngjes, nė rast se ai do tė kėrkojė tė drejtėn e tij ndaj teje, mirė, pra le ta bėjė; por nė rast se nuk e kėrkon tė drejtėn e tij mbi ty, unė do tė kėrkoj qė tė vlejė e drejta ime dhe do tė tė shpengoj ashtu siē ėshtė e vėrtetė qė Zoti rron! Rri shtrirė deri nė mėngjes".  

 

 


14


 

   Kėshtu ajo qėndroi shtrirė nė kėmbėt e tij deri nė mėngjes; por u ngrit pėrpara se njė njeri tė njohė tjetrin, sepse ai i kishte thėnė: "Asnjeri nuk duhet ta dijė qė kjo grua erdhi nė lėmė!".  

 

 


15


 

   Pastaj shtoi: "Sill mantelin qė ke veshur dhe mbaje". Ajo e mbajti dhe ai derdhi mbi tė gjashtė masa elbi, pastaj ia vuri mbi kurriz; pas kėsaj ajo u kthye nė qytet.  

 

 


16


 

   Kėshtu u kthye tek e vjehrra, qė i tha: "Ti je bija e ime?". Atėherė ajo i tregoi tė gjitha ato qė ai burrė kishte bėrė pėr tė,  

 

 


17


 

   dhe shtoi: "Mė dha edhe kėto gjashtė masa elbi, sepse mė tha: "Nuk duhet tė kthehesh te vjehrra jote duar bosh"".  

 

 


18


 

   Naomi i tha: "Qėndro kėtu, o bija ime, deri sa tė mėsosh si ka pėr tė mbaruar kjo ēėshtje, sepse ai burrė nuk do tė rrijė deri sa ta ketė sistemuar sot ēėshtjen".  

 

 


Ruthi 4

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: