Albanian Bible

2 i Samuelit 21

2 i Samuelit

Return to Index

Chapter 22

1


 

   Davidi i drejtoi Zotit fjalėt e kėtij kantiku ditėn qė Zoti e ēliroi nga duart e tė gjithė armiqve tė tij dhe nga dora e Saulit. Ai tha:  

 

 


2


 

   "Zoti ėshtė fortesa ime, kalaja ime dhe ēlirimtari im,  

 

 


3


 

   Perėndia im, shkėmbi nė tė cilin strehohem, mburoja ime, fuqia e shpėtimit tim, strehimi im i lartė, streha ime. O shpėtimtari im, ti mė shpėton nga dhuna!  

 

 


4


 

   Unė i kėrkoj ndihmė Zotit qė meriton tė lavdėrohet, dhe kėshtu mė shpėtoi nga duart e armiqve tė mi.  

 

 


5


 

   Valėt e vdekjes mė kishin rrethuar dhe pėrrenjtė e shkatėrrimit mė kishin tmerruar.  

 

 


6


 

   Dhimbjet e Sheolit mė kishin zėnė dhe lakun e vdekjes e kisha para syve.  

 

 


7


 

   Nė ankthin tim i kėrkova ndihmė Zotit dhe i klitha Perėndisė tim. Ai e dėgjoi zėrin tim nga tempulli ku ndodhej dhe klithma ime arriti nė veshėt e tij.  

 

 


8


 

   Atėherė toka u trondit dhe u drodh, themelet e qiejve u lėkundėn dhe u shkundėn, sepse ai ishte tėrė zemėrim.  

 

 


9


 

   Njė tym ngjitej nga fejzat e hundės sė tij dhe njė zjarr pėrvėlues i dilte nga goja; prej tij dilnin thėngjij.  

 

 


10


 

   Ai i uli qiejtė dhe zbriti me njė mjegull tė dendur poshtė kėmbėve tė tij.  

 

 


11


 

   Ai rrinte kaluar mbi njė kerubin, fluturonte dhe dukej mbi flatrat e erės.  

 

 


12


 

   Si shatorre rreth vetes kishte vėnė terrin, errėsirėn e ujėrave dhe retė e dendura tė qiellit.  

 

 


13


 

   Nga shkėlqimi qė i priste dilnin thėngjij.  

 

 


14


 

   Zoti gjėmoi nė qiejt dhe Mė i Larti bėri tė dėgjohet zėri i tij.  

 

 


15


 

   Hodhi shigjeta dhe shpėrndau armiqtė, hodhi shigjetat e tij dhe i shpėrndau.  

 

 


16


 

   Atėherė doli shtrati i detit dhe themelet e botės u zbuluan, me qortimin e Zotit, me erėn qė shfrynė, fejzat e hundės sė tij.  

 

 


17


 

   Ai nga lart shtriu dorėn dhe mė kapi, mė nxori nga ujėrat e mėdha.  

 

 


18


 

   Mė ēliroi nga armiku im i fuqishėm dhe nga ata qė mė urrenin, sepse ishin mė tė fortė se unė  

 

 


19


 

   Ata ishin ngritur kundėr meje ditėn e mjerimit tim, por Zoti qe pėrkrahėsi im,  

 

 


20


 

   ai mė ēoi larg tyre; ai mė shpėtoi sepse i pėlqej.  

 

 


21


 

   Zoti mė ka shpėrblyer simbas sė drejtės sime dhe mė ka dhėnė simbas pastėrtisė sė duarve tė mia,  

 

 


22


 

   sepse kam ndjekur rrugėt e Zotit dhe nuk jam larguar pabesisht nga Perėndia im.  

 

 


23


 

   Sepse kam mbajtur para vetes tė gjitha ligjet e tij dhe nuk jam larguar nga statutet e tij.  

 

 


24


 

   Kam qenė i ndershėm me tė dhe i jam ruajtur paudhėsisė.  

 

 


25


 

   Prandaj Zoti mė ka dhėnė simbas sė drejtės sime, simbas pastėrtisė sime pėrpara syve tė tij.  

 

 


26


 

   Ti tregohesh i mėshirshėm me njeriun e pėrshpirtshėm dhe i drejtė me njeriun e drejtė;  

 

 


27


 

   ti tregohesh i pastėr me njeriun e pastėr dhe dinak me njeriun e ēoroditur.  

 

 


28


 

   Ti shpėton njerėzit e hidhėruar, por shikimi yt ndalet mbi kryelartėt pėr t`i ulur.  

 

 


29


 

   Po, ti je drita ime, o Zot; Zoti ndriēon terrin tim.  

 

 


30


 

   Me ty mund tė sulmoj njė grup, me Perėndinė tim mund tė kapėrcej njė mur.  

 

 


31


 

   Rruga e Zotit ėshtė e pėrsosur; fjala e Zotit ėshtė purifikuar me zjarrin. Ai ėshtė mburoja e tė gjithė atyre qė kanė shpresė tek ai.  

 

 


32


 

   Nė fakt kush ėshtė Perėndi pėrveē Zotit? Dhe kush ėshtė Kalaja pėrveē Perėndisė tonė?  

 

 


33


 

   Zoti ėshtė kalaja ime e fuqishme, ai e bėn tė pėrsosur rrugėn time.  

 

 


34


 

   Ai i bėn kėmbėt e mia si ato tė drerit dhe mė bėn tė mbahem mirė nė vendet e mia tė larta.  

 

 


35


 

   Ai i mėson duart e mia pėr betejė dhe krahėt e mia mund tė tendosin njė hark prej bronzi.  

 

 


36


 

   Ti mė ke dhėnė edhe mburojėn e shpėtimit tėnd dhe mirėsia jote mė ka bėrė tė madh.  

 

 


37


 

   Ti i ke zgjedhur hapat e mia dhe kėmbėt e mia nuk kanė ngurruar nė kėtė rast.  

 

 


38


 

   Unė i kam ndjekur armiqtė e mi dhe i kam shkatėrruar, nuk jam kthyer prapa para se t`i shfarosja.  

 

 


39


 

   I kam shkatėrruar dhe shtypur, dhe ata nuk kanė mundur mė tė ngrihen kundėr meje; ata kanė rėnė nėn kėmbėt e mia.  

 

 


40


 

   Ti mė ke dhėnė forcė nė betejė, dhe bėre qė tė mė pėrulen ata qė ngriheshin kundėr meje;  

 

 


41


 

   bėre qė tė mė kthenin kurrizin armiqtė e mi pėrpara meje, dhe unė zhduka ata qė mė urrenin.  

 

 


42


 

   Ata shikuan, por nuk pati njeri qė t`i shpėtonte; i klithėn Zotit, por ai nuk iu pėrgjigj atyre.  

 

 


43


 

   Unė i thėrmova si pluhuri i tokės, i copėtova dhe i shkela si balta e rrugėve.  

 

 


44


 

   Ti mė ke ēliruar nga mosmarrėveshjet e popullit tim, mė ke ruajtur si udhėheqės i kombeve; njė popull qė nuk e njihja mė ka shėrbyer.  

 

 


45


 

   Bijtė e tė huajve mė nėnshtrohen mua; sa mė dėgjojnė, mė binden.  

 

 


46


 

   Bijtė e tė huajve kanė humbur guximin, kanė dalė duke u dridhur nga fortesat e tyre.  

 

 


47


 

   Rroftė Zoti! Qoftė e bekuar Fortesa ime! U lartėsoftė nė qiell Perėndia, Fortesa e shpėtimit tim!  

 

 


48


 

   Éshtė Perėndia qė hakmerret pėr mua, qė mė nėnshtron popujt,  

 

 


49


 

   dhe mė liron nga armiqtė e mi. Ti mė larton mbi ata qė ngrihen kundėr meje dhe mė ēliron nga njeriu i furishėm.  

 

 


50


 

   Prandaj, o Zot, do tė tė kremtoj midis kombeve dhe do tė kėndojė lavdinė e emrit tėnd.  

 

 


51


 

   Lirime tė mėdha i siguron mbretit tė tij, sillet dashamirės me tė vajosurin, me Davidin dhe me pasardhėsit e tij pėrjetė".  

 

 


2 i Samuelit 23

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: