Albanian Bible

1 i Kronikave 10

1 i Kronikave

Return to Index

Chapter 11

1


 

   Atėherė tėrė Izraeli u mblodh rreth Davidit nė Hebron dhe i tha: "Ja, ne jemi kocka dhe mishi yt".  

 

 


2


 

   Edhe nė tė kaluarėn, kur ishte mbret Sauli, ti ishe ai qė udhėhiqte dhe kthente pas Izraelin; dhe Zoti, Perėndia yt, tė pati thėnė: "Ti do tė ushqesh popullin tim tė Izraelit, ti do tė jesh princ mbi popullin tim tė Izraelit"".  

 

 


3


 

   Kėshtu tėrė pleqtė e Izraelit erdhėn te mbreti nė Hebron, dhe Davidi lidhi me ta njė aleancė nė Hebron pėrpara Zotit; pastaj ata e vajosėn Davidin mbret tė Izraelit, sipas fjalės sė shqiptuar nga Zoti me anė tė Samuelit.  

 

 


4


 

   Davidi sė bashku me tėrė Izraelin doli kundėr Jeruzalemit, qė ėshtė Jebusi, ku ndodheshin Jebusejtė, banorė tė vendit.  

 

 


5


 

   Atėherė banorėt e Jebusit i thanė Davidit: "Nuk do tė hysh kėtu". Por Davidi pushtoi qytetin e fortifikuar tė Sionit, qė ėshtė qyteti i Davidit.  

 

 


6


 

   Davidi kishte thėnė: "Ai qė do t`i mundė i pari Jebusejtė do tė bėhet kryetar dhe princ". Doli i pari Joabi, bir i Tserujahut, qė u bė kėshtu kryetar.  

 

 


7


 

   Davidi u vendos pastaj nė kalanė qė u quajt pėr kėtė arsye "qyteti i Davidit".  

 

 


8


 

   Pastaj ai bėri ndėrtime pėrreth qytetit nga Milo dhe nė gjithė perimetrin e tij; Joabi meremetoi pjesėn tjetėr tė qytetit.  

 

 


9


 

   Kėshtu Davidi bėhej gjithnjė e mė i madh dhe Zoti i ushtrive ishte me tė.  

 

 


10


 

   Kėta janė komandantėt e luftėtarėve trima qė ishin nė shėrbim tė Davidit dhe qė i dhanė pėrkrahje tė madhe me gjithė Izraelin nė mbretėrinė e tij pėr ta bėrė mbret sipas fjalės tė Zotit lidhur me Izraelin.  

 

 


11


 

   Kjo ėshtė lista e luftėtarėve trima qė ishin nė shėrbim tė Davidit: Jashobeami, bir i njė Hakmoniti, komandant i tridhjetė kapedanėve; ai rroku ushtėn kundėr treqind njerėzve, qė i vrau nė njė ndeshje tė vetme.  

 

 


12


 

   Mbas tij vinte Eleazari, bir i Dodos, Ahohitit; ishte njė nga tre luftėtarėt trima.  

 

 


13


 

   Ai ishte me Davidin nė Pas-Damim, ku ishin mbledhur Filistejtė pėr tė luftuar dhe ku kishte njė arė plotė me elb. Populli iku me vrap pėrpara Filistejve,  

 

 


14


 

   por ata u vendosėn nė mes tė arės, e mbrojtėn dhe i mundėn Filistejtė; kėshtu Zoti realizoi fitore tė madhe.  

 

 


15


 

   Tre nga tė treqind kapedanėt zbritėn te shkėmbi drejt Davidit, nė shpellėn e Adulamit, ndėrsa ushtria e Filistejve kishte fushuar nė luginėn e Refaimit.  

 

 


16


 

   Davidi ndodhej atėherė nė kala, kurse nė Betlem kishte njė garnizon Filistejsh.  

 

 


17


 

   Davidi pati njė dėshirė tė madhe dhe tha: "Ah, sikur dikush tė mė jepte tė pija ujė nga pusi i Betlemit qė ėshtė pranė portės!".  

 

 


18


 

   Kėshtu kėta tė tre ēanė nėpėr kampin e Filistejve dhe mbushėn ujė nga pusi i Betlemit qė ndodhej te porta; pastaj e morėn dhe ia ēuan Davidit. Por Davidi nuk desh ta pinte, por e derdhi si libacion pėrpara Zotit,  

 

 


19


 

   duke thėnė: "Tė mė ruajė Perėndia nga kryerja e njė gjėje tė tillė! A mund ta pij unė gjakun e kėtyre njerėzve, qė kanė rrezikuar jetėn e tyre? Sepse e kanė sjellė duke rrezikuar jetėn e tyre". Dhe nuk deshi ta pinte. Kėshtu vepruan kėta tre trima.  

 

 


20


 

   Abishai, vėllai i Joabit, ishte i pari i tre tė tjerėve. Ai drejtoi ushtėn e tij kundėr treqind njerėzve dhe i vrau; kėshtu u bė i famshėm midis tė treve.  

 

 


21


 

   U bė mė i njohur midis tė treve dhe pėr kėtė arėsye u bė i pari i tyre, por nuk arriti tė barazohet me tre tė parėt.  

 

 


22


 

   Benajahu, bir i Jehojadit, birit tė njė trimi nga Kabtseeli, bėri trimėri tė madhe. Ai vrau dy heronjtė e Moabit, qė ishin si luanė. Zbriti edhe nė mes tė njė sterne, ku vrau njė luan njė ditė qė binte borė.  

 

 


23


 

   Vrau edhe njė Egjiptas vigan, i lartė pesė kubitė, qė kishte nė dorė njė shtizė tė ngjashme me shulin e njė endėsi; por Benajahu i doli kundra me njė bastun, i rrėmbeu me forcė nga duart Egjiptasit shtizėn dhe e vrau me shtizėn e tij.  

 

 


24


 

   Kėto gjėra bėri Benajahu, bir i Jehojadit, dhe u bė i famshėm midis tre trimave.  

 

 


25


 

   Ishte mė i shquari i tė tridhjetėve, por nuk arriti tė barazoht me tre tė parėt. Davidi e vuri nė krye tė rojeve tė tij personale.  

 

 


26


 

   Njerėz tė tjerė tė fortė dhe trima ishin: Asaheli, vėllai i Joabit, Elhanani, bir i Dodos, nga Betlemi,  

 

 


27


 

   Shamothi nga Harori, Heletsi nga Peloni,  

 

 


28


 

   Ira, bir i Ikeshit nga Tekoa, Abiezeri nga Anathothi,  

 

 


29


 

   Sibekai nga Husha, Ilai, nga Ahoa,  

 

 


30


 

   Maharai nga Netofa, Heledi, bir i Baanahut nga Netofa;  

 

 


31


 

   Ithai, bir i Ribait, i Gibeahut tė bijve tė Beniaminit, Benajahu nga Pirathoni,  

 

 


32


 

   Hurai nga Nahale-Gaashi, Abieli nga Arbathi,  

 

 


33


 

   Azmavethi nga Baharumi, Eliahba nga Shaalboni.  

 

 


34


 

   Bijtė e Hashemit nga Gizoni, Jonathani, bir i Shageut nga Harari,  

 

 


35


 

   Haiami, bir i Sakarit, nga Harari; Elifali, bir i Urit,  

 

 


36


 

   Heferi nga Mekrea, Ahijahu nga Paloni,  

 

 


37


 

   Hetsro nga Karmeli, Naarai, bir i Ezbait,  

 

 


38


 

   Joeli, vėllai i Nathanit, Mibhari, bir i Hagrit,  

 

 


39


 

   Amoniti Tselek, Naharai nga Berothi (shqytar i Joabit, birit tė Tserujahut),  

 

 


40


 

   Ira nga Jetheri, Garebi nge Jetheri,  

 

 


41


 

   Uria, Hiteu, Zabadi, bir i Ahlait,  

 

 


42


 

   Adina, bir i Shizės, Rubenit (i pari i Rubenitėve) dhe tridhjetė tė tjerė bashkė me tė,  

 

 


43


 

   Hanani, bir i Maakahut, Joshafati nga Mithni;  

 

 


44


 

   Uzia nga Ashtarothi, Shama dhe Jejeli, bij tė Hothamit nga Aroeri,  

 

 


45


 

   Jediaeli, bir i Shimrit dhe Titsiti Joha, vėllai i tij,  

 

 


46


 

   Elieli nga Mahavimi, Jeribai dhe Joshaviahu, bij tė Elnaamit, dhe Ithmah, Moabiti,  

 

 


47


 

   Elieli, Obedi dhe Jaasieli, Metsobaiti.  

 

 


1 i Kronikave 12

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: