Albanian Bible

1 i Kronikave 13

1 i Kronikave

Return to Index

Chapter 14

1


 

   Hirami, mbret i Tiros, i dėrgoi Davidit lajmėtarė, dru kedri, muratorė, dhe marangozė pėr t`i ndėrtuar njė shtėpi.  

 

 


2


 

   Atėherė Davidi e pranoi qė Zoti e kishte vendosur mbret tė Izraelit, sepse mbretėria e tij qe lavdėruar shumė pėr shkak tė popullit tė tij, Izraelit.  

 

 


3


 

   Davidi u martua me gra tė tjera nė Jeruzalem dhe i lindėn djem e vajza.  

 

 


4


 

   Kėto janė emrat e bijve qė i lindėn nė Jeruzalem: Shamua, Shohabi, Salomoni,  

 

 


5


 

   Ibhari, Elishua, Elpeleti,  

 

 


6


 

   Nagahu, Nefegu, Jafia,  

 

 


7


 

   Elishama, Beelida dhe Elifeleti.  

 

 


8


 

   Kur Filistejtė mėsuan qė Davidi ishte vajosur mbret i tėrė Izraelit, dolėn tė gjithė nė kėrkim tė Davidit. Sa e mėsoi kėtė, Davidi u doli pėrballė.  

 

 


9


 

   Filistejtė arritėn dhe u pėrhapėn nė luginėn e Refaimit.  

 

 


10


 

   Atėherė Davidi u kėshillua me Perėndinė, duke thėnė: A duhet tė dal kundėr Filistejve? A do tė m`i japėsh nė duart e mia?". Zoti u pėrgjigj: "Dil dhe unė do t`i jap nė duart e tua".  

 

 


11


 

   Ata dolėn nė Baal-Peratsim, ku Davidi i mundi dhe tha: "Perėndia ka hapur me duart e mia njė kalim midis armiqve tė mi, si njė kalim i hapur nga ujėrat". Prandaj i vunė kėtij vendi emrin e Baal-Peratsimit.  

 

 


12


 

   Filistejtė braktisėn aty perėnditė e tyre dhe Davidi urdhėroi qė tė digjeshin nė zjarr.  

 

 


13


 

   Mė vonė Filistejtė filluan tė shpėrndahen nėpėr luginė.  

 

 


14


 

   Davidi u kėshillua pėrsėri me Perėndinė, dhe Perėndia i tha: "Mos u dil prapa, por merru krahėt dhe sulu mbi ta pėrballė ballsameve.  

 

 


15


 

   Kur tė dėgjosh njė zhurmė hapash nė majat e ballsameve, hidhu menjėherė nė sulm, sepse Perėndia do tė tė dalė pėrpara pėr tė mundur ushtrinė e Filistejve".  

 

 


16


 

   Davidi bėri ashtu siē e kishte urdhėruar Perėndia, dhe ata mundėn ushtrinė e Filistejve nga Gabaoni deri nė Gezer.  

 

 


17


 

   Kėshtu fama e Davidit u pėrhap nė tė gjitha vendet, dhe Zoti solli tmerrin e tij mbi tė gjitha kombet.  

 

 


1 i Kronikave 15

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: