Albanian Bible

1 i Kronikave 17

1 i Kronikave

Return to Index

Chapter 18

1


 

   Mbas kėtyre ngjarjeve, Davidi mundi Filistejtė dhe i poshtėroi, duke u hequr nga dora Gathin dhe fshatrat pėrreth tij.  

 

 


2


 

   Ai mundi gjithashtu Moabitėt; dhe Moabitėt u bėnė nėnshtetas dhe haraēpagues tė Davidit.  

 

 


3


 

   Davidi mundi pėrveē tyre Hadarezerin, mbretin e Tsobahut, deri nė Hamath, ndėrsa ai shkonte pėr tė vendosur sundimin e tij gjatė lumit Eufrat.  

 

 


4


 

   Davidi i mori njė mijė qerre, i kapi shtatė mijė kalorės dhe njėzet mijė kėmbėsorė. Davidi preu gjithashtu kėrcinjtė e tėrė kuajve, por kurseu mjaft pėr njėqind qerre.  

 

 


5


 

   Kur Sirėt e Damaskut erdhėn pėr tė ndihmuar Hadarezerin, mbretin e Tsobahut, Davidi vrau njėzet e dy mijė Sirė.  

 

 


6


 

   Pastaj Davidi vendosi garnizone nė Sirinė e Damaskut, dhe Sirėt u bėnė nėnshtetas dhe haraēpagues tė Davidit; dhe Zoti e pėrkrahte Davidin kudo qė ai shkonte.  

 

 


7


 

   Davidi mori mburojat e arta qė shėrbėtorėt e Hadarezerit kishin me vete dhe i ēoi nė Jeruzalem.  

 

 


8


 

   Davidi mori edhe njė sasi tė madhe bronzi nė Tibhath dhe nė Kun, qytete tė Hadarezerit. Me tė Salomoni ndėrtoi detin prej bronzi, shtyllat dhe veglat prej bronzi.  

 

 


9


 

   Kur Tou, mbret i Hamathit, mėsoi qė Davidi kishte mundur tėrė ushtrinė e Hadarezerit, mbretit tė Tsobahut,  

 

 


10


 

   i dėrgoi mbretit David Hadoramin, birin e tij, pėr ta pėrshėndetur dhe pėr ta bekuar, sepse kishte luftuar kundėr Hadarezerit dhe e kishte mundur (Hadarezeri ishte gjithnjė nė luftė me Toun); dhe Hadorami pruri me vete lloj-lloj enėsh ari, argjendi dhe bronzi.  

 

 


11


 

   Mbreti David ia shenjtėroi edhe kėto Zotit, ashtu si kishte bėrė me argjendin dhe me arin qė u kishte marrė tėrė kombeve, domethėnė Edomitėve, Moabitėve, Amonitėve, Filistejve dhe Amalekitėve.  

 

 


12


 

   Pėrveē kėsaj Abishai, bir i Tserujahut, mundi tetėmbėdhjetė mijė Edomitė nė luginėn e Kripės.  

 

 


13


 

   Vendosi garnizone edhe nė Idumea dhe tėrė Edomitėt u bėnė nėnshtetas tė Davidit; dhe Zoti e pėrkrahte Davidin kudo qė shkonte.  

 

 


14


 

   Kėshtu Davidi mbretėroi mbi tėrė Izraelin, duke shqiptuar gjykime dhe duke administruar drejtėsinė tėrė popullit tė tij.  

 

 


15


 

   Joabi, bir i Tserujahut, ishte komandant i ushtrisė; Jozafati, bir i Ahikudit, ishte arkivist;  

 

 


16


 

   Tsadoku, bir i Ahitubit, dhe Abimeleku, bir i Abiatharit, ishin priftėrinj; Shavsha ishte sekretar;  

 

 


17


 

   Benajahu, bir i Jehojadait, ishte kryetar i Kerethejve dhe i Pelethejve; bijtė e Davidit ishin tė parėt nė krah tė mbretit.  

 

 


1 i Kronikave 19

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: