Albanian Bible

2 i Kronikave 25

2 i Kronikave

Return to Index

Chapter 26

1


 

   Pastaj tėrė populli i Judės mori Uziahun, qė ishte atėherė gjashtėmbėdhjetė vjeē dhe e bėri mbret nė vend tė atit tė tij, Amatsiahut.  

 

 


2


 

   Ai ndėrtoi Elathin dhe ia ripushtoi Judės, mbasi mbretin e pushoi bashkė me etėrit e tij.  

 

 


3


 

   Uziahu ishte gjashtėmbėdhjetė vjeē kur filloi tė mbretėrojė dhe mbretėroi pesėdhjetė e dy vjet nė Jeruzalem. E ėma quhej Jekoliah dhe ishte nga Jeruzalemi.  

 

 


4


 

   Ai bėri atė qė ėshtė e drejtė nė sytė e Zotit, pikėrisht ashtu si kishte bėrė Amatsiahu, i ati.  

 

 


5


 

   Ai kėrkoi Perėndinė gjatė jetės sė Zakarias, qė kuptonte vizionet e Perėndisė; dhe pėr deri sa kėrkoi Zotin, Perėndia e begatoi.  

 

 


6


 

   Ai doli dhe luftoi kundėr Filistejve, rrėzoi muret e Gathit, muret e Jabnehut dhe muret e Ashdodit, dhe ndėrtoi qytete nė afėrsi tė Ashdotit dhe midis Filistejve.  

 

 


7


 

   Perėndia e ndihmoi kundėr Filistejve, kundėr Arabėve qė banonin nė Gur-Baal dhe kundėr Meunitėve.  

 

 


8


 

   Amonitėt i paguanin Uziahut njė haraē; fama e tij qe pėrhapur deri nė kufijtė e Egjiptit; sepse ishte bėrė shumė i fuqishėm.  

 

 


9


 

   Uziahu ndėrtoi gjithashtu kulla nė Jeruzalem nė portėn e Qoshes, nė portėn e Luginės dhe mbi Qoshen e mureve dhe i fortifikoi kėto.  

 

 


10


 

   Ai ndėrtoi kulla edhe nė shkretėtirė dhe gėrmoi shumė puse, sepse kishte njė numėr tė madh bagėtish, si nė pjesėn e poshtme tė vendit ashtu dhe nė fushė; kishte gjithashtu bujqėr dhe vreshtarė nė malet dhe nė Karmel, sepse e donte tokėn.  

 

 


11


 

   Uziahu kishte gjithashtu njė ushtri luftėtarėsh qė shkonte nė luftė nė formacion, sipas numrit tė regjistruar nga sekretari Jeijel dhe nga komisari Maasejah nėn urdhėrat e Hananiahut, njė nga kapitenėt e mbretit.  

 

 


12


 

   Numri i pėrgjithshėm i tė parėve tė shtėpive atėrore, njerėzve tė fortė dhe trima, ishte dy mijė e gjashtėqind veta.  

 

 


13


 

   Nėn komandėn e tyre ndodhej njė ushtri prej treqind e shtatė mijė e pesėqind njerėz tė aftė tė luftojnė me trimėri tė madhe, pėr tė ndihmuar mbretin kundėr armikut.  

 

 


14


 

   Uziahu i furnizoi ata, domethėnė tėrė ushtrinė, me mburoja, ushta, pėrkrenare, parzmore, harqe dhe hobe pėr tė hedhur gurė.  

 

 


15


 

   Nė Jeruzalem specialistėt i ndėrtuan gjithashtu disa makina tė cilat ai i vendosi mbi kullat dhe nė qoshet, pėr tė hedhur shigjeta dhe gurė tė mėdhenj. Fama e tij u pėrhap larg, sepse u ndihmua nė mėnyrė tė mrekullueshme deri sa u bė i fuqishėm.  

 

 


16


 

   Por, mbasi u bė i fuqishėm, zemra e tij u bė krenare aq sa u korruptua dhe ai mėkatoi kundėr Zotit, duke hyrė nė tempullin e Zotit pėr tė djegur temjan nė altarin e temjanit.  

 

 


17


 

   Pas tij hyri prifti Azariah me tetėdhjetė priftėrinj tė Zotit, njerėz trima.  

 

 


18


 

   Ata iu kundėrvunė mbretit Uziah dhe i thanė: "Nuk tė takon ty, o Uziah, t`i ofrosh temjan Zotit, por priftėrinjve, bijve tė Aaronit, qė janė shenjtėruar pėr tė ofruar temjan. Dil nga vendi i shenjtė, sepse ke kryer mėkat! Kjo nuk do tė sjellė asnjė nder nga ana e Zotit Perėndi".  

 

 


19


 

   Atėherė Uziahu, qė kishte nė dorė njė temjanisė pėr tė ofruar temjanin, u zemėrua; por ndėrsa po u hakėrrohej priftėrinjve, mbi ballin e tij shpėrtheu lebra, pėrpara priftėrinjve, nė shtėpinė e Zotit, pranė altarit tė temjanit.  

 

 


20


 

   Kryeprifti Azariah dhe tėrė priftėrinjtė e tjerė u kthyen ndaj tij, dhe ja, mbi ballin e tij dukeshin shenjat e lebrės. Kėshtu e nxorėn me tė shpejtė dhe ai vetė nxitoi tė dalė sepse Zoti e kishte goditur.  

 

 


21


 

   Mbreti Uziah mbeti lebroz deri ditėn e vdekjes sė tij dhe banoi nė njė shtėpi tė izoluar, sepse ishte lebroz dhe ishte pėrjashtuar nga shtėpia e Zotit; dhe i biri Jotham ishte kryeintendenti i pallatit mbretėror dhe administronte drejtėsinė e popullit tė vendit.  

 

 


22


 

   Pjesa tjetėr e bėmave tė Uziahut, nga tė parat deri nė tė fundit, janė shkruar nga profeti Isaia, bir i Amotsit.  

 

 


23


 

   Kėshtu Uziahu pushoi bashkė me etėrit e tij dhe e varrosėn bashkė me etėrit e tij nė fushėn e varrimit qė u takonte mbretėrve, sepse thuhej: "E ka zėnė lebra". Nė vend tė tij mbretėroi i biri, Jothami.  

 

 


2 i Kronikave 27

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: