Albanian Bible

2 i Kronikave 32

2 i Kronikave

Return to Index

Chapter 33

1


 

   Manasi ishte dymbėdhjetė vjeē kur filloi tė mbretėrojė, dhe mbretėroi pesėdhjet e pesė vjet nė Jeruzalem.  

 

 


2


 

   Ai bėri atė qė ėshtė e keqe nė sytė e Zotit, duke ndjekur gjėrat e neveritshme tė kombeve qė Zoti kishte dėbuar pėrpara bijve tė Izraelit.  

 

 


3


 

   Ai rindėrtoi vendet e larta qė Ezekia, i ati, kishte shkatėrruar, ngriti altarė pėr Baalėt, bėri Asherimėt dhe ra pėrmbys pėrpara tėrė ushtrisė sė qiellit dhe u vu nė shėrbim tė saj.  

 

 


4


 

   Ngriti gjithashtu altarė nė shtėpinė e Zotit, pėr tė cilėn Zoti kishte thėnė: "Emri im do tė mbetet pėrjetė nė Jeruzalem".  

 

 


5


 

   Ndėrtoi altarė pėr gjithė ushtrinė e qiellit nė tė dy oborret e shtėpisė tė Zotit.  

 

 


6


 

   I kaloi bijtė e tij nėpėr zjarr nė luginėn e birit tė Hinomit; pėrdori magjinė, shortarinė, dhe shtrigėrinė, dhe konsultoi mediumet dhe magjistarėt. Bėri plotėsisht atė qė ėshtė e keqe nė sytė e Zotit, duke provokuar zemėrimin e tij.  

 

 


7


 

   Vuri madje njė shėmbėlltyrė tė gdhendur, idhullin qė kishte bėrė, nė shtėpinė e Perėndisė dhe pėr tė cilėn Perėndia i kishte thėnė Davidit dhe Salomonit, birit tė tij: "Nė kėtė shtėpi dhe nė Jeruzalem, qė kam zgjedhur midis tėrė fiseve tė Izraelit, do tė vė emrin tim pėrjetė;  

 

 


8


 

   dhe nuk do tė bėj qė tė endet mė kėmba e Izraelit larg vendit qė u kam dhėnė etėrve tė tyre, me kusht qė tė kujdesen tė zbatojnė nė praktikė gjithēka qė kam urdhėruar, sipas tėrė ligjit, statuteve dhe dekreteve tė dhėna me anė tė Moisiut".  

 

 


9


 

   Por Manasi iu shmang Judės dhe banorėt e Jeruzalemit duke i shtyrė tė vepronin mė keq se kombet qė Zoti kishte shkatėrruar para bijve tė Izraelit.  

 

 


10


 

   Zoti i foli Manasit dhe popullit tė tij, por ata nuk ia vurėn veshin.  

 

 


11


 

   Atėherė Zoti solli kundėr tyre komandantėt e ushtrisė sė mbretit tė Asirisė, qė e zunė Manasin me ēengela nė hundė, e lidhėn me zinxhira prej bronzi dhe e ēuan nė Babiloni.  

 

 


12


 

   Kur u gjend nė hall, iu lut shumė Zotit, Perėndisė tė tij, dhe u pėrul thellė pėrpara Perėndisė tė etėrve tė tij.  

 

 


13


 

   Pastaj iu fal dhe iu lut shumė dhe Perėndia e dėgjoi lutjen e tij dhe e ēoi pėrsėri nė Jeruzalem, nė mbretėrinė e tij. Atėherė Manasi njohu qė Zoti ėshtė Perėndia.  

 

 


14


 

   Pas kėsaj, Manasi ndėrtoi njė mur jashtė qytetit tė Davidit, nė perėndim tė Gihonit, nė luginė, deri te porta e peshqve; muri i vinte pėrreth Ofelit, dhe e bėri shumė tė lartė. Pastaj vendosi komandantė ushtarakė nė tė gjitha qytetet e fortifikuara tė Judės.  

 

 


15


 

   Pėrveē kėsaj hoqi nga shtėpia e Zotit perėnditė e huaja dhe idhullin, sė bashku me tė gjithė altarėt qė kishte ndėrtuar mbi malin e shtėpisė tė Zotit dhe nė Jeruzalem, dhe i hodhi jashtė qytetit.  

 

 


16


 

   Pastaj restauroi altarin e Zotit dhe mbi tė ofroi flijime falenderimi dhe lėvdimi, si dhe urdhėroi Judėn t`i shėrbente Zotit, Perėndisė tė Izraelit.  

 

 


17


 

   Megjithatė populli vazhdonte tė ofronte flijime nė vendet e larta, por vetėm Zotit, Perėndisė tė tij.  

 

 


18


 

   Pjesa tjetėr e bėmave tė Manasit, lutja qė i drejtoi Perėndisė tė tij dhe fjalėt e shikuesve qė i folėn nė emėr tė Zotit, janė tė shkruara nė librin e mbretėrve tė Izraelit.  

 

 


19


 

   Pėrkundrazi lutja e tij dhe mėnyra si Perėndia e dėgjoi, tėrė mėkatet e tij dhe tėrė pabesitė e tij, vendet ku ndėrtoi vendet e larta dhe ngriti Asherimėt dhe shėmbėlltyrat e gdhendura, para se tė pėrulej, janė tė shkruara nė librin e Hozait.  

 

 


20


 

   Pastaj Manasi pushoi bashkė me etėrit e tij dhe e varrosėn nė shtėpinė e tij. Nė vend tė tij mbretėroi i biri, Amoni.  

 

 


21


 

   Amoni ishte njėzet e dy vjeē kur filloi tė mbretėrojė, dhe mbretėroi dy vjet nė Jeruzalem.  

 

 


22


 

   Ai bėri atė qė ėshtė e keqe nė sytė e Zotit, ashtu si kishte bėrė Manasi, ati i tij; nė fakt Amoni u ofronte flijime tėrė shėmbėlltyrave tė gdhendura qė kishte bėrė i ati, Manasi, dhe u shėrbente.  

 

 


23


 

   Ai nuk u pėrul pėrpara Zotit, siē ishte pėrulur Manasi, i ati; Amoni madje mėkatoi gjithnjė e mė shumė.  

 

 


24


 

   Pastaj shėrbėtorėt e tij kurdisėn njė komplot kundėr tij dhe e vranė nė shtėpinė e tij.  

 

 


25


 

   Por populli i vendit i dėnoi me vdekje tėrė ata qė kishin komplotuar kundėr mbretit Amon; pas kėsaj populli bėri mbret nė vend tė tij, tė birin, Josia.  

 

 


2 i Kronikave 34

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: