Albanian Bible

Nehemia 9

Nehemia

Return to Index

Chapter 10

1


 

   Ata qė vunė vulėn e tyre mbi dokumentin ishin: Nehemia, qeveritari, bir i Hakaliahut, dhe Sedekia,  

 

 


2


 

   Serajahu, Azaria, Jeremia,  

 

 


3


 

   Pashuhuri, Amariahu, Malkija,  

 

 


4


 

   Hatushi, Shebaniahu, Maluku,  

 

 


5


 

   Harimi, Meremothi, Obadiahu,  

 

 


6


 

   Danieli, Ginethoni, Baruku,  

 

 


7


 

   Meshulami, Abijahu, Mijamini,  

 

 


8


 

   Maaziahu, Bilgai, Shemajahu. Kėta ishin priftėrinj.  

 

 


9


 

   Levitėt: Jeshua, bir i Azaniahut, Binui nga bijtė e Henadadit dhe Kadmieli,  

 

 


10


 

   dhe vėllezėrit e tyre Shebaniahu, Hodijahu, Kelita, Pelajahu, Hanani,  

 

 


11


 

   Mika, Rehobi, Hashabiahu,  

 

 


12


 

   Zakuri, Sherebiahu, Shebaniahu,  

 

 


13


 

   Hodijahu, Bani dhe Beninu.  

 

 


14


 

   Krerėt e popullit: Paroshi, Pahath-Moabi, Elami, Zatu, Bani,  

 

 


15


 

   Buni, Azgabi, Bebai,  

 

 


16


 

   Adonijahu, Bigvai, Adini,  

 

 


17


 

   Ateri, Ezekia, Azuri,  

 

 


18


 

   Hodijahu, Hashumi, Betsai,  

 

 


19


 

   Harifi, Anatothi, Nebai,  

 

 


20


 

   Magpiashi, Meshulami, Heziri,  

 

 


21


 

   Meshezabeeli, Tsadoku, Jadua,  

 

 


22


 

   Pelatiahu, Hanani, Anajahu,  

 

 


23


 

   Hoshea, Hananiahu, Hasshubi  

 

 


24


 

   Halloheshi, Pilha, Shobeku,  

 

 


25


 

   Rehumi, Hashabnahu, Maasejahu,  

 

 


26


 

   Ahijahu, Hanani, Anani  

 

 


27


 

   Maluku, Harimi dhe Baanahu.  

 

 


28


 

   Pjesa tjetėr e popullit, priftėrinjtė, Levitėt, derėtarėt, kėngėtarėt, Nethinejtė dhe tėrė ata qė ishin ndarė nga popujt e vendeve tė huaja pėr tė ndjekur ligjin e Perėndisė, bashkėshortet e tyre, bijtė e tyre dhe bijat e tyre, domethėnė tėrė ata qė kishin njohuri dhe zgjuarėsi,  

 

 


29


 

   u bashkuan me vėllezėrit e tyre, me mė tė shquarit, dhe u zotuan me mallkim dhe betim se do tė ecnin nė rrugėn e caktuar nga ligji i Perėndisė, qė ishte dhėnė me anė tė Moisiut, shėrbėtorit tė Perėndisė, dhe tė respektonin e tė zbatonin nė praktikė tė gjitha urdhėrimet e Zotit, Zotit tonė, dekretet e tij dhe statutet e tij,  

 

 


30


 

   tė mos u japim bijat tona popujve tė vendit dhe tė mos marrim bijat e tyre pėr bijtė tanė,  

 

 


31


 

   tė mos blejmė asgjė ditėn e shtunė ose nė njė ditė tjetėr tė shenjtė nga popujt qė ēojnė pėr tė shitur ditėn e shtunė ēfarėdo lloj mallrash dhe drithėrash, ta lėmė tokėn tė pushojė ēdo vit tė shtatė dhe tė mos vjelim asnjė borxh.  

 

 


32


 

   U zotuam prerazi tė paguajmė ēdo vit njė tė tretėn e njė sikli pėr shėrbimin e shtėpisė sė Perėndisė tonė,  

 

 


33


 

   pėr bukėt e paraqitjes, pėr blatimin e pėrjetshėm tė ushqimit, pėr olokaustin e pėrjetshėm tė tė shtunave, tė ditėve tė hėnės sė re, tė festave tė caktuara, pėr gjėrat e shenjtėruara, pėr ofertat e bėra pėr mėkatin, pėr shlyerjen e fajit tė Izraelit, dhe pėr ēdo punė tė kryer nė shtėpinė e Perėndisė tonė.  

 

 


34


 

   Pėrveē kėsaj hodhėm short midis priftėrinjve, Levitėve dhe popullit pėr ofertėn e druve qė duhet tė ēohen nė shtėpinė e Perėndisė tonė, ēdo vit nė afate tė caktuara, sipas shtėpive tona atėrore, me qėllim qė tė digjen nė altarin e Zotit, Perėndisė tonė, ashtu siē ėshtė shkruar nė ligj.  

 

 


35


 

   U zotuam gjithashtu tė ēojmė ēdo vit nė shtėpinė e Zotit prodhimet e para tė tokės sonė dhe frytat e para tė ēdo peme,  

 

 


36


 

   dhe tė parėlindurit e bijve tanė dhe tė bagėtisė sonė, ashtu siē ėshtė shkruar nė ligj, dhe me tė pjelljen e parė tė bagėtive tona tė trasha dhe tė imta pėr t`ua paraqitur nė shtėpinė e Perėndisė tonė priftėrinjve qė kryejnė shėrbim nė shtėpinė e Perėndisė tonė.  

 

 


37


 

   Pėrveē kėsaj u zotuam t`u ēojmė priftėrinjve nė dhomat e shtėpisė sė Perėndisė tonė prodhimet e para tė brumit tonė, ofertat tona, frutat e ēdo peme, mushtin dhe vajin, dhe Levitėve tė dhjetėn e tokės sonė; vetė Levitėt do tė marrin tė dhjetėn pjesė nė tė gjitha qytetet ku ne punojmė.  

 

 


38


 

   Njė prift, pasardhės i Aaronit, do tė jetė me Levitėt kur ata do tė marrin tė dhjetat; dhe Levitėt do ta ēojnė tė dhjetėn e sė dhjetės nė shtėpinė e Perėndisė tonė, nė dhomat e thesarit,  

 

 


39


 

   sepse nė kėto dhoma bijtė e Izraelit dhe bijtė e Levit do tė sjellin ofertat e grurit, tė mushtit dhe tė vajit; kėtu janė veglat e shenjtėrores, priftėrinjtė qė kryejnė shėrbimin, derėtarėt dhe kėngėtarėt. Ne nuk do ta braktisim shtėpinė e Perėndisė tonė.  

 

 


Nehemia 11

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: