Albanian Bible

Ester 5

Ester

Return to Index

Chapter 6

1


 

   Atė natė mbretin nuk e zinte gjumi. Atėherė urdhėroi qė t`i sillnin librin e ngjarjeve pėr t`u mbajtur mend, Kronikat; dhe u lexua para mbretit.  

 

 


2


 

   U gjet e shkruar qė Mardokeu kishte denoncuar Bigthanan dhe Tereshin, dy eunukėt e mbretit midis derėtarėve, qė kishin kėrkuar tė shtrinin dorėn kundėr mbretit Asuero.  

 

 


3


 

   Atėherė mbreti pyeti: "Ēfarė nderimi dhe shpėrblimi iu dha Mardokeu pėr kėtė?". Shėrbėtorėt e mbretit qė i shėrbenin u pėrgjigjėn: "Nuk u bė asgjė pėr tė".  

 

 


4


 

   Atėherė mbreti tha: "Kush ėshtė nė oborr?". (Hamani sapo kishte hyrė nė oborrin e jashtėm tė pallatit tė mbretit, pėr t`i kėrkuar mbretit qė ta varte Mardokeun nė trekėmbėshin qė kishte pėrgatitur pėr tė).  

 

 


5


 

   Shėrbėtorėt e mbretit iu pėrgjigjėn: "Ja, Hamani ėshtė nė oborr". Mbreti tha: "Lėreni tė hyjė".  

 

 


6


 

   Atėherė Hamani hyri dhe mbreti i tha: "Ēfarė duhet t`i bėhet njė njeriu qė mbreti dėshiron ta nderojė?". Hamani mendoi nė zemėr tė vet: "Cilin do tė donte tė nderonte mbretin mė shumė se mua?".  

 

 


7


 

   Hamani iu pėrgjigj mbretit: "Pėr njeriun qė mbreti dėshiron tė nderojė,  

 

 


8


 

   tė merret rroba mbretėrore qė ka veshur mbreti dhe kali mbi tė cilin ka hipur dhe tė vihet mbi kokėn e tij njė kurorė mbretėrore.  

 

 


9


 

   T`i dorėzohet rrobja dhe kali njerit prej princave mė fisnikė tė mbretit dhe t`i vishen rrobat njeriut qė mbreti dėshiron tė nderojė; pastaj tė ēohet me kalė nėpėr rrugėt e qytetit dhe tė shpallet para tij: "Kėshtu veprohet me njeriun qė mbreti dėshėron tė nderojė!"".  

 

 


10


 

   Atėherė mbreti i tha Hamanit: "Shpejto, merr rroben dhe kalin, siē e the, dhe vepro kėshtu me Judeun Mardoke, qė rri ulur pranė portės sė mbretit, mos lėr pa kryer asgjė nga ato qė ke thėnė".  

 

 


11


 

   Hamani mori, pra, rroben dhe kalin, ia veshi Mardokeut rroben dhe e ēoi me kalė nėpėr rrugėt e qytetit, duke shpallur para tij: "Kėshtu veprohet me njeriun qė mbreti dėshėron tė nderojė!".  

 

 


12


 

   Pastaj Mardokeu u kthye te porta e mbretit, por Hamani nxitoi tė kthehet nė shtėpinė e vet, i pikėlluar dhe kokėmbuluar.  

 

 


13


 

   Hamani i tregoi bashkėshortes sė tij Zeresh dhe gjithė miqve tė tij tė gjitha sa i kishin ngjarė. Atėherė njerėzit e urtė dhe gruaja e tij Zeresh i thanė: "Nė qoftė se Mardokeu para tė cilit ke filluar tė biesh ėshtė nga fisi i Judejve, ti nuk do tė arrish tė fitosh kundėr tij, por do tė rrėzohesh plotėsisht para tij".  

 

 


14


 

   Ata po flisnin akoma me tė, kur arritėn eunukėt e mbretit, tė cilėt nxituan ta ēonin Hamanin nė banketin qė Ester i kishte pėrgatitur.  

 

 


Ester 7

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: