Albanian Bible

Ester 6

Ester

Return to Index

Chapter 7

1


 

   Mbreti dhe Hamani shkuan, pra, nė banketin bashkė me mbretėreshėn Ester.  

 

 


2


 

   Edhe ditėn e dytė, ndėrsa gjatė banketit po shėrbehej vera, mbreti i tha Esterit: "Cila ėshtė kėrkesa jote, o mbretėreshė Ester? Do tė tė plotėsohet. Ēfarė kėrkon? Edhe sikur tė jetė gjysma e mbretėrisė sime, do tė bėhet".  

 

 


3


 

   Atėherė mbretėresha Ester u pėrgjigj: "Nė rast se kam gjetur hir nė sytė e tu, o mbret, dhe nė qoftė se kėshtu i pėlqen mbretit, kėrkesa ime ėshtė qė tė mė jepet jeta; dhe kėrkoj qė populli im tė falet.  

 

 


4


 

   Sepse unė dhe populli im kemi qenė tė shitur pėr t`u prishur, pėr t`u vrarė dhe pėr t`u shfarosur. Po tė ishim shitur pėr t`u bėrė skllevėr dhe skllave do tė kisha heshtur; por armiku nuk mund ta kompensojė kurrė dėmin qė do t`i shkaktohej mbretit".  

 

 


5


 

   Mbreti Asuero i tha mbretėreshės Ester: "Kush ėshtė dhe ku ndodhet ai qė ka guximin tė bėjė njė gjė tė tillė?".  

 

 


6


 

   Esteri u pėrgjigj: Armiku dhe kundėrshtari ėshtė ai i keqi Haman". Atėherė Hamanit i hyri tmerri nė prani tė mbretit dhe tė mbretėreshės.  

 

 


7


 

   Mbreti u ngrit shumė i zemėruar nga banketi nė tė cilin shėrbehej vera dhe shkoi nė kopshtin e pallatit, ndėrsa Hamani qėndroi pėr t`iu lutur me tė madhe mbretėreshės Ester pėr jetėn e tij, sepse  

 

 


8


 

   Pastaj mbreti u kthye nga kopshti i pallatit, nė vendin e banketit ku shėrbehej vera; ndėrkaq Hamani kishte rėnė mbi divanin nė tė cilin rrinte Esteri. Atėherė mbreti thirri: "Dashke gjithashtu tė dhunosh mbretėreshėn, ndėrsa unė vetė jam nė shtėpi?". Sa dolėn kėto fjalė nga goja e mbretit, ia mbuluan fytyrėn Hamanit.  

 

 


9


 

   Pastaj Harbonahu, njė nga eunukėt, tha pėrpara mbretit: "Ja, nė shtėpinė e vetė Hamanit ėshtė ngritur njė trekėmbėsh, i lartė pesėdhjetė kubitė, qė Hamani kishte pėrgatitur pėr Mardokeun, i cili kishte folur pėr tė mirėn e mbretit". Mbreti tha: "Vareni aty kėtė!".  

 

 


10


 

   Kėshtu Hamanin e varėn nė trekėmbėshin qė kishte pėrgatitur pėr Mardokeun. Dhe zemėrimi i mbretit u qetėsua.  

 

 


Ester 8

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: