Albanian Bible

Jobi 8

Jobi

Return to Index

Chapter 9

1


 

   Atėherė Jobi u pėrgjigj dhe tha:  

 

 


2


 

   "Po, unė e di qė ėshtė kėshtu, por si mund tė jetė i drejtė njeriu pėrpara Perėndisė?  

 

 


3


 

   Nė rast se dikush dėshiron tė diskutojė me tė, nuk mund t`i pėrgjigjet veēse njė herė mbi njė mijė.  

 

 


4


 

   Perėndia ėshtė i urtė nga zemra dhe i fuqishėm nga forca, kush, pra, u fortėsua kundėr tij dhe i shkoi mbarė?  

 

 


5


 

   Ai vendos malet dhe ato nuk e dijnė qė ai i pėrmbys nė zemėrimin e tij.  

 

 


6


 

   Ai e tund dheun nga vendi i tij, dhe kollonat e tij dridhen.  

 

 


7


 

   Urdhėron diellin, dhe ai nuk lind, dhe vulos yjet.  

 

 


8


 

   I vetėm shpalos qiejt dhe ecėn mbi valėt e larta tė detit.  

 

 


9


 

   Ka bėrė Arushėn dhe Orionin, Plejadat dhe krahinat e jugut.  

 

 


10


 

   Ai bėn gjėra tė mėdha dhe qė nuk mund tė hetohen, po, mrekulli tė panumėrta.  

 

 


11


 

   Ja, mė kalon afėr dhe nuk e shoh, kalon tutje dhe nuk e kuptoj.  

 

 


12


 

   Ja, ai kap gjahun dhe kush mund t`ia rimarrė? Kush mund t`i thotė: "Ēfarė po bėn?".  

 

 


13


 

   Perėndia nuk e tėrheq zemėrimin e tij; poshtė tij pėrkulen ndihmėsit e Rahabit.  

 

 


14


 

   Si mund t`i pėrgjigjem, pra, dhe tė zgjedh fjalėt e mia pėr tė diskutuar me tė?  

 

 


15


 

   Edhe sikur tė kisha tė drejtė, nuk do tė kisha mundėsi t`i pėrgjigjem, por do t`i kėrkoja mėshirė gjyqtarit tim.  

 

 


16


 

   Nė rast se unė e thėrres dhe ai mė pėrgjigjet, nuk mund tė besoj akoma se e ka dėgjuar zėrin tim,  

 

 


17


 

   ai, qė mė godet me furtunėn, dhe i shumėzon plagėt e mia pa shkak.  

 

 


18


 

   Nuk mė lė tė marr frymė, pėrkundrazi mė mbush me hidhėrime.  

 

 


19


 

   Edhe nė qoftė se bėhet fjalė pėr forcėn, ja, ai ėshtė i fuqishėm; por sa pėr gjykimin, kush do tė mė caktojė njė ditė pėr t`u paraqitur?  

 

 


20


 

   Edhe sikur tė isha i drejtė, vetė tė folurit tim do tė mė dėnonte; edhe sikur tė isha i ndershėm, ai do tė provonte se jam i ēoroditur.  

 

 


21


 

   Jam i ndershėm, por nuk e ēmoj fare veten time dhe e pėrēmoj jetėn time.  

 

 


22


 

   Éshtė e njėjta gjė, prandaj them: "Ai shkatėrron njeriun e ndershėm dhe tė keqin".  

 

 


23


 

   Nė qoftė se njė fatkeqėsi mbjell papritur vdekjen, ai qesh me vuajtjen e tė pafajmėve.  

 

 


24


 

   Toka u ėshtė dhėnė nė dorė tė kėqijve; ai u vesh sytė gjyqtarėve tė saj; po tė mos jetė ai, kush mund tė ishte, pra?  

 

 


25


 

   Tani ditėt e mia kalojnė mė shpejt se njė vrapues, ikin pa parė asnjė tė mirė.  

 

 


26


 

   Ikin shpejt si anijet prej xunkthi, si shqiponja qė sulet mbi gjahun e vet.  

 

 


27


 

   Nė qoftė se them: "Dua ta harroj vajtimin, ta lė pamjen time tė trishtuar dhe tė tregohem i gėzuar",  

 

 


28


 

   mė hyn frika pėr tė gjitha dhembjet e mia; e di mirė qė ti nuk do tė mė konsiderosh tė pafajshėm.  

 

 


29


 

   Nė qoftė se jam i dėnuar tanimė, pse tė lodhem mė kot?  

 

 


30


 

   Edhe sikur tė lahesha me borė dhe tė pastroja duart e mia me sodė,  

 

 


31


 

   ti do tė mė hidhje nė baltėn e njė grope, edhe vetė rrobat e mia do tė mė kishin lemeri.  

 

 


32


 

   Nė tė vėrtetė ai nuk ėshtė njė njeri si unė, tė cilit mund t`i pėrgjigjemi dhe tė dalim nė gjyq bashkė.  

 

 


33


 

   Nuk ka asnjė arbitėr midis nesh, qė tė vėrė dorėn mbi ne tė dy.  

 

 


34


 

   Le tė largojė nga unė shkopin e tij, tmerri i tij tė mos mė trembė.  

 

 


35


 

   Atėherė do tė mund tė flas pa pasur frikė prej tij, sepse nuk jam kėshtu me veten time.  

 

 


Jobi 10

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: