Albanian Bible

Jobi 11

Jobi

Return to Index

Chapter 12

1


 

   Atėherė Jobi u pėrgjigj dhe tha:  

 

 


2


 

   "Pa dyshim ju jeni njerėz tė urtė, dhe dituria do tė marrė fund me ju.  

 

 


3


 

   Edhe unė kam mendje si ju, dhe nuk bie mė poshtė se ju; pėrveē kėsaj, kush nuk i di gjėrat si kėto?  

 

 


4


 

   Jam bėrė gazi i miqve tė mi; unė, tė cilit Perėndia i pėrgjigjej kur i drejtohesha; tė drejtin, tė ndershmin, e kanė vėnė nė lojė.  

 

 


5


 

   Njė llambė, e pėrēmuar nė mendimet e atyre qė jetojnė nė mes tė tė mirave, ėshtė pėrgatitur pėr ata tė cilėve u merren kėmbėt.  

 

 


6


 

   Ēadrat e cubave pėrkundrazi janė tė qeta dhe e ndjejnė veten tė sigurt ata qė provokojnė Perėndinė dhe qė e hyjnizojnė forcėn e tyre.  

 

 


7


 

   Por pyeti tani kafshėt dhe do tė tė mėsojnė, zogjtė e qiellit dhe do tė ta thonė,  

 

 


8


 

   ose foli tokės, dhe ajo do tė tė mėsojė, dhe peshqit e detit do tė ta tregojnė.  

 

 


9


 

   Midis tėrė kėtyre krijesave, cila nuk e di qė dora e Zotit i ka bėrė kėto?  

 

 


10


 

   Ai ka nė dorė tė tij jetėn e ēdo gjallese dhe frymėn e ēdo qenieje njerėzore.  

 

 


11


 

   Veshi a nuk i shqyrton vallė fjalėt, ashtu si i shijon qiellza ushqimet?  

 

 


12


 

   Ndėr pleqtė gjejmė diturinė, dhe gjatėsia e ditėve u jep edhe gjykimin.  

 

 


13


 

   Por tek ai gjejmė diturinė dhe forcėn, atij i pėrkasin mendja dhe gjykimi.  

 

 


14


 

   Nė rast se ai shkatėrron, askush nuk mund tė rindėrtojė; nė rast se fut nė burg dikė, askush nuk mund t`ia hapė.  

 

 


15


 

   Nė rast se i ndal ujėrat, ēdo gjė thahet; po t`i lėrė tė lira, pėrmbytin tokėn.  

 

 


16


 

   Ai zotėron forcėn dhe diturinė; prej tij varen ai qė mashtrohet dhe ai qė mashtron.  

 

 


17


 

   Ai i bėn kėshilltarėt tė ecin zbathur, i bėn gjyqtarėt tė pamend.  

 

 


18


 

   Kėput verigat e imponuara nga mbretėrit dhe lidh me zinxhirė ijet e tyre.  

 

 


19


 

   I bėn qė tė ecin zbathur priftėrinjtė dhe pėrmbys tė fuqishmit.  

 

 


20


 

   I lė pa gojė ata tek tė cilėt ka besim dhe i lė pa mend pleqtė.  

 

 


21


 

   Zbraz pėrēmimin mbi fisnikėt dhe ua liron brezin tė fortėve.  

 

 


22


 

   Zbulon gjėrat e thella tė fshehura nė terr dhe sjell nė dritė hijen e vdekjes.  

 

 


23


 

   I bėn tė mėdha kombet dhe pastaj i shkatėrron, i zgjeron kombet dhe pastaj i mėrgon.  

 

 


24


 

   U heq arsyen sundimtarėve tė tokės dhe i bėn tė enden nė vende tė shkreta pa rrugė.  

 

 


25


 

   Ecin verbėrisht nė terr pa dritė dhe i bėn tė ecin si tė dehur".  

 

 


Jobi 13

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: