Albanian Bible

Jobi 16

Jobi

Return to Index

Chapter 17

1


 

   "Fryma ime u copėtua, ditėt po mė shuhen, varri po mė pret.  

 

 


2


 

   A nuk jam i rrethuar nga njerėz qė mė pėrqeshin. Syri im ndalet mbi fyerjet e tyre.  

 

 


3


 

   Mė jep, pra, njė peng pranė teje, pėrndryshe kush do tė mė shtrėngonte dorėn si garant?  

 

 


4


 

   Nga qė i ke penguar mendjet e tyre tė kuptojnė, prandaj nuk do t`i bėsh tė triumfojnė.  

 

 


5


 

   Kush i tradhton miqtė deri sa t`i grabisė, ka pėr t`i parė mė pak sytė e fėmijėve tė tij.  

 

 


6


 

   Por unė prej tij jam bėrė gazi i popujve dhe jam katandisur nė njė njeri tė cilin e pėshtyjnė nė fytyrė.  

 

 


7


 

   Syri mė erret pėr shkak tė dhembjes dhe tėrė gjymtyrėt e mia nuk janė veēse hije.  

 

 


8


 

   Njerėzit e drejtė habiten nga kjo, dhe i pafajmi ngrihet kundėr tė pabesit.  

 

 


9


 

   Megjithatė i drejti mbetet i lidhur fort me rrugėn e tij, dhe ai qė i ka duart e pastra fortėsohet gjithnjė e mė tepėr.  

 

 


10


 

   Sa pėr ju tė gjithė, kthehuni, ejani, pra, sepse midis jush nuk po gjej asnjė njeri tė urtė.  

 

 


11


 

   Ditėt e mia shkuan dhe planet e mia u prishėn, pikėrisht ato dėshira qė unė ushqeja nė zemėr.  

 

 


12


 

   Ata e ndėrrojnė natėn nė ditė, "drita ėshtė afėr", thonė, pėr shkak tė errėsirės.  

 

 


13


 

   Nė rast se e pres Sheolin si shtėpinė time nė rast se e shtrij shtrojen time nė terr,  

 

 


14


 

   nė rast se i them vendvarrit: "Ti je ati im", dhe krimbave: "Jeni nėna ime dhe motra ime",  

 

 


15


 

   ku ėshtė, pra, shpresa ime? Kush mund tė dallojė ndonjė shpresė pėr mua?  

 

 


16


 

   A do tė zbres vallė nė portat e Sheolit, kur do tė gjejmė bashkė prehje nė pluhur?".  

 

 


Jobi 18

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: