Albanian Bible

Jobi 20

Jobi

Return to Index

Chapter 21

1


 

   Atėherė Jobi u pėrgjigj dhe tha:  

 

 


2


 

   "Dėgjoni me kujdes atė qė kam pėr tė thėnė, dhe kjo tė jetė kėnaqėsia qė mė jepni.  

 

 


3


 

   Kini durim me mua dhe mė lini tė flas dhe, kur tė kem folur, edhe talluni me mua.  

 

 


4


 

   A ankohem vallė pėr njė njeri? Dhe pse fryma ime nuk duhet tė trishtohet?  

 

 


5


 

   Shikomėni dhe habituni, dhe vini dorėn mbi gojė.  

 

 


6


 

   Kur e mendoj, mė zė frika dhe mishi im fillon tė dridhet.  

 

 


7


 

   Pse, pra, jetojnė tė pabesėt dhe pse plaken dhe shtojnė pasuritė e tyre?  

 

 


8


 

   Pasardhėsit e tyre fuqizohen bashkė me ta nėn vėshtrimet e tyre dhe fėmijėt e tyre lulėzojnė nė sytė e tyre.  

 

 


9


 

   Shtėpitė e tyre janė nė siguri, pa tmerre, dhe fshikulli i Perėndisė nuk rėndon mbi ta.  

 

 


10


 

   Demi i tyre mbars dhe nuk gabon, lopa e tyre pjell pa dėshtuar.  

 

 


11


 

   Dėrgojnė jashtė si njė kope tė vegjlit e tyre dhe bijtė e tyre hedhin valle.  

 

 


12


 

   Kėndojnė nė tingujt e timpanit dhe tė qestes dhe kėnaqen me zėrin e flautit.  

 

 


13


 

   I kalojnė nė mirėqėnie ditėt e tyre, pastaj njė ēast zbresin nė Sheol.  

 

 


14


 

   Megjithatė i thonin Perėndisė: "Largohu nga ne, sepse nuk dėshirojmė aspak tė njohim rrugėt e tua.  

 

 


15


 

   Kush ėshtė i Plotfuqishmi tė cilit duhet t`i shėrbejmė? Ē`pėrfitojmė veē kėsaj kur e lusim?".  

 

 


16


 

   Ja, begatia e tyre a nuk ėshtė vallė nė duart e tyre? Kėshilla e tė pabesėve ėshtė mjaft larg meje.  

 

 


17


 

   Sa herė shuhet llamba e tė kėqijve ose shkatėrrimi bie mbi ta, vuajtjet qė Perėndia cakton nė zemėrimin e tij?  

 

 


18


 

   A janė ata si kashta pėrpara erės ose si byku qė e merr me vete stuhia?  

 

 


19


 

   Ju thoni se Perėndia ruan dėnimin e paudhėsisė sė dikujt pėr bijtė e tij. Ta shpaguajė Perėndia, qė ai tė mund ta kuptojė.  

 

 


20


 

   Tė shohė me sytė e tij shkatėrrimin e vet dhe tė pijė nga zemėrimi i tė Plotfuqishmit!  

 

 


21


 

   Ēfarė i hyn nė punė nė fakt shtėpia e tij mbas vdekjes, kur numri i muajve tė tij ėshtė mbushur?  

 

 


22


 

   A mundet ndokush t`i mėsojė Perėndisė njohuri, atij qė gjykon ata qė ndodhen atje lart?  

 

 


23


 

   Dikush vdes kur ka plot fuqi, i qetė dhe i sigurt;  

 

 


24


 

   ka kovat plot me qumėsht dhe palca e kockave tė tij ėshtė e freskėt.  

 

 


25


 

   Njė tjetėr pėrkundrazi vdes me shpirt tė hidhėruar, pa pasė shijuar kurrė tė mirėn.  

 

 


26


 

   Qė tė dy dergjen bashkė nė pluhur dhe krimbat i mbulojnė.  

 

 


27


 

   Ja, unė i njoh mendimet tuaja dhe planet me tė cilat doni tė ushtroni dhunėn kundėr meje.  

 

 


28


 

   Nė fakt ju thoni: "Ku ėshtė shtėpia e princit, dhe ku ėshtė ēadra, banesa e njerėzve tė kėqij?".  

 

 


29


 

   Nuk i keni pyetur ata qė udhėtojnė dhe nuk i njihni shenjat e tyre?  

 

 


30


 

   Njerėzit e kėqij nė fakt shpėtojnė ditėn e shkatėrrimit dhe ēohen nė shpėtim ditėn e zemėrimit.  

 

 


31


 

   Kush e qorton pėr sjelljen e tij dhe kush i jep shpagim pėr atė qė ka bėrė?  

 

 


32


 

   Atė e ēojnė nė varr dhe i bėjnė roje varrit tė tij.  

 

 


33


 

   Plisat e luginės do tė jenė tė ėmbėl pėr tė; tėrė njerėzia do ta ndjekė, ndėrsa njė mori pa fund i shkon para.  

 

 


34


 

   Si mund tė mė ngushėlloni pra, me fjalė tė kota, kur nga fjalėt tuaja nuk mbetet veēse gėnjeshtra?".  

 

 


Jobi 22

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: