Albanian Bible

Jobi 22

Jobi

Return to Index

Chapter 23

1


 

   Atėherė Jobi u pėrgjigj dhe tha:  

 

 


2


 

   "Edhe sot vajtimi im ėshtė i dhimbshėm; dora ime ėshtė e dobėt pėr shkak tė rėnkimit tim.  

 

 


3


 

   Ah, sikur tė dija ku ta gjeja, qė tė mund tė arrija deri nė fronin e tij!  

 

 


4


 

   Do ta parashtroja ēėshtjen time para tij, do ta mbushja gojėn time me argumente.  

 

 


5


 

   Do tė dija fjalėt me tė cilat do tė mė pėrgjigjej, dhe do tė kuptoja atė qė kishte pėr tė mė thėnė.  

 

 


6


 

   A do tė mė kundėrshtonte me forcė tė madhe? Jo, pėrkundrazi do tė mė kushtonte vėmendje.  

 

 


7


 

   Atje njeriu i drejtė do tė mund tė diskutonte me tė, kėshtu gjyqtari im do tė mė shpallte tė pafajshėm pėrjetė.  

 

 


8


 

   Ja, po shkoj nė lindje, por aty nuk ėshtė; nė perėndim, por nuk e shoh;  

 

 


9


 

   vepron nė veri, por nuk e shoh; kthehet nga jugu, por nuk arrij ta shikoj.  

 

 


10


 

   Por ai e njeh rrugėn qė unė kam marrė; sikur tė mė provonte, do tė dilja si ari.  

 

 


11


 

   Kėmba ime ka ndjekur me pėrpikmėri gjurmėt e tij, i jam pėrmbajtur rrugės sė tij pa devijuar;  

 

 


12


 

   nuk jam larguar nga urdhėrimet e buzėve tė tij, pėrfitova shumė nga fjalėt qė kanė dalė prej gojės sė tij mė tepėr se nga racioni tim i ushqimit.  

 

 


13


 

   Por atij nuk i gjendet shoku, kush, pra, mund ta ndryshojė? Atė qė do, ai e bėn,  

 

 


14


 

   kėshtu ai do tė realizojė plotėsisht atė qė ka dekretuar kundėr meje, dhe plane tė tilla ka mjaft tė tjera.  

 

 


15


 

   Prandaj nė prani tė tij e ndjej veten tė tmerruar; kur e mendoj kėtė, ia kam frikėn atij.  

 

 


16


 

   Perėndia ma ligėshton zemrėn, i Plotfuqishmi mė tmerron.  

 

 


17


 

   Sepse nuk u asgjėsova pėrpara territ; dhe ai nuk e fshehu terrin e dendur nga fytyra ime".  

 

 


Jobi 24

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: