Albanian Bible

Jobi 23

Jobi

Return to Index

Chapter 24

1


 

   "Pse vallė i Plotfuqishmi nuk i rezervon vetes kohėra dhe ata qė e njohin nuk shohin ditėt e tij?  

 

 


2


 

   Disa zhvendosin kufijtė, marrin me forcė kopetė dhe i ēojnė nė kullotė;  

 

 


3


 

   u marrin gomarin jetimėve dhe marrin peng kaun e gruas sė ve;  

 

 


4


 

   i shtyjnė jashtė rruge nevojtarėt, kėshtu tėrė tė varfrit e vendit janė tė detyruar tė fshihen.  

 

 


5


 

   Ja ku janė, si gomarė tė egjėr nė shkretėtirė dalin nė punėn e tyre herėt nė mėngjes pėr tė kėrkuar ushqim; shkretėtira jep ushqim pėr ta dhe pėr bijtė e tyre.  

 

 


6


 

   Mbledhin forazhin e tyre nė fushat dhe mbledhin vilet e pavjela nė vreshtin e tė pabesit.  

 

 


7


 

   E kalojnė natėn lakuriq, pa rroba, dhe nuk kanė me se tė mbulohen nga tė ftohtit.  

 

 


8


 

   Tė lagur nga rrebeshet qė vijnė nga malet, pėr mungesė strehe shtrėngohen pas shkėmbinjve.  

 

 


9


 

   Tė tjerė e rrėmbejnė nga gjiri jetimin dhe marrin pengje nga tė varfrit.  

 

 


10


 

   E detyrojnė tė varfrin tė shkojė pa rroba dhe u marrin duajt tė uriturve.  

 

 


11


 

   Bėjnė vaj midis mureve tė tė pabesėve, e shtrydhin rrushin nė trokull, por kanė etje.  

 

 


12


 

   Vajtimi i atyre qė po vdesin ngrihet nga qyteti, shpirti i tė plagosurve kėrkon ndihmė, por Perėndia nuk i vė mend tė keqes qė u ka bėrė.  

 

 


13


 

   Tė tjerė janė armiq tė dritės, nuk njohin rrugėt e saj dhe nuk qėndrojnė nė shtigjet e saj.  

 

 


14


 

   Vrasėsi ngrihet nė tė gdhirė, pėr tė vrarė tė varfrin dhe nevojtarin; natėn pėrkundrazi sillet si vjedhėsi.  

 

 


15


 

   Syri i shkelėsit tė kurorės bashkėshortore pret muzgun duke menduar: "Askush nuk do tė mė shohė", dhe vė njė vel mbi fytyrėn e tij.  

 

 


16


 

   Natėn depėrtojnė nėpėr shtėpitė; ditėn rrinė mbyllur; nuk e njohin dritėn.  

 

 


17


 

   Mėngjesi ėshtė pėr ta si hija e vdekjes, sepse ata i njohin mirė tmerret e hijes sė vdekjes.  

 

 


18


 

   Kalojnė shpejt mbi sipėrfaqen e ujėrave, pjesa e tyre ėshtė e mallkuar mbi tokė, dhe askush nuk do tė hynte mė nė vreshtat e tyre.  

 

 


19


 

   Ashtu si thatėsia dhe vapa tretin ujėrat e dėborės, kėshtu bėn edhe Sheoli me atė qė ka mėkatuar.  

 

 


20


 

   Gjiri i nėnės e harron, krimbat e hanė duke e shijuar; atė nuk do ta kujtojnė mė; i keqi do tė pritet si njė dru.  

 

 


21


 

   Ai gėlltiste gruan shterpė qė nuk ka fėmijė dhe nuk i bėnte asnjė tė mirė gruas sė ve!  

 

 


22


 

   Por Perėndia me forcėn e tij tėrheq tutje tė fuqishmit dhe, nė qoftė se shfaqen pėrsėri, asnjeri nuk mund tė jetė i sigurt pėr jetėn e tij.  

 

 


23


 

   U jep siguri dhe ata i besojnė asaj; megjithatė sytė e tij kundrojnė rrugėt e tyre.  

 

 


24


 

   Ngrihen pėr pak kohė, por pastaj nuk janė mė; rrėzohen dhe ēohen tutje si gjithė tė tjerėt; priten si kokat e kallinjve tė grurit.  

 

 


25


 

   Nė qoftė se nuk ėshtė kėshtu, kush mund tė mė pėrgėnjeshtrojė dhe tė shfuqizojė vlerėn e fjalėve tė mia?".  

 

 


Jobi 25

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: