Albanian Bible

Jobi 34

Jobi

Return to Index

Chapter 35

1


 

   Elihu vazhdoi tė flasė dhe tha:  

 

 


2


 

   "A tė duket njė gjė e drejtė kur thua: "Jam mė i drejtė se Perėndia"?  

 

 


3


 

   Nė fakt ke thėnė: "Ē`dobi ke? Ēfarė dobie do tė kisha nga mėkati im?".  

 

 


4


 

   Do tė tė pėrgjigjem ty dhe miqve tė tu bashkė me ty.  

 

 


5


 

   Sodite qiellin dhe shiko me kujdes; shih retė, qė ndodhen mė lart se ti.  

 

 


6


 

   Nė qoftė se ti mėkaton, ēfarė efekti ka mbi tė? Nė qoftė se ti i shumėzon prapėsitė e tua ēfarė dėmi i shkakton?  

 

 


7


 

   Nė rast se je i drejtė, ēfarė i jep, ose ēfarė merr ai nga dora jote?  

 

 


8


 

   Ligėsia jote mund tė dėmtojė vetėm njė njeri si ti, dhe drejtėsia jote mundet t`i sjellė vetėm dobi birit tė njė njeriu.  

 

 


9


 

   Ngrihet zėri pėr numrin e madh tė shtypjeve, ngrihet zėri pėr tė kėrkuar ndihmė pėr shkak tė dhunės sė tė fuqishmėve;  

 

 


10


 

   por asnjeri nuk thotė: "Ku ėshtė Perėndia, krijuesi im, qė natėn tė jep kėngė gėzimi,  

 

 


11


 

   qė na mėson mė tepėr gjėra se sa kafshėve tė fushave dhe na bėn mė tė urtė se zogjtė e qiellit?"  

 

 


12


 

   Kėshtu ngrihen zėra, por ai nuk pėrgjigjet pėr shkak tė krenarisė sė njerėzve tė kėqij.  

 

 


13


 

   Me siguri Perėndia nuk ka pėr t`i dėgjuar ligjėratat boshe dhe i Plotfuqishmi nuk do t`jua vėrė veshin.  

 

 


14


 

   Edhe sikur ti tė thuash se nuk e shikon atė, ēėshtja jote qėndron para tij, dhe ti duhet tė presėsh.  

 

 


15


 

   Por tani, duke qenė se nė zemėrimin e tij ai nuk dėnon dhe nuk u jep shumė rėndėsi shkeljeve,  

 

 


16


 

   Jobi hap kot buzėt dhe mbledh fjalė qė nuk kanė arsye".  

 

 


Jobi 36

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: