Albanian Bible

Jobi 38

Jobi

Return to Index

Chapter 39

1


 

   A e di ti kohėn kur pjellin dhitė e malit apo ke vėrejtur vallė pjelljen e drenushave?  

 

 


2


 

   A di ti tė numėrosh muajt kur merr fund barra e tyre, apo njeh ti kohėn kur duhet tė pjellin?  

 

 


3


 

   Mblidhen dhe pjellin tė vegjlit e tyre, duke u dhėnė fund kėshtu dhembjeve tė tyre.  

 

 


4


 

   Tė vegjlit e tyre bėhen tė fortė, rriten jashtė, shkėputen dhe nuk kthehen mė pranė tyre.  

 

 


5


 

   Kush lė tė lirė gomarin e egėr, kush e ka zgjidhur gomarin e egėr,  

 

 


6


 

   tė cilit i kam caktuar tė rrijė nė shkretėtirė dhe tokėn e kripur si banesė?  

 

 


7


 

   Ai pėrēmon zhurmėn e qytetit dhe nuk dėgjon britmat e asnjė zotėrie.  

 

 


8


 

   Hapėsirat e gjera tė maleve janė kullota e tij, dhe ai shkon dhe kėrkon ēdo gjė qė ėshtė e gjelbėr.  

 

 


9


 

   Bualli vallė a pranon tė tė shėrbejė ose tė kalojė natėn pranė grazhdit tėnd?  

 

 


10


 

   A mund ta lidhėsh vallė buallin me litar qė tė lėrojė tokėn nė hulli, ose tė lesojė luginat pas teje?  

 

 


11


 

   A do t`i kesh besim atij, sepse forca e tij ėshtė e madhe, ose do t`ia lėsh atij punėn tėnde?  

 

 


12


 

   A do tė mbėshtetesh tek ai pėr tė ēuar nė shtėpi grurin dhe pėr ta mbledhur nė lėmė?  

 

 


13


 

   Krahėt e strucit rrahin tėrė gaz, por ato nuk janė me siguri krahėt dhe pendėt e lejlekut.  

 

 


14


 

   Ai nė fakt i braktis vezėt e tij pėr tokė dhe i lė tė ngrohen nė pluhur.  

 

 


15


 

   duke harruar qė njė kėmbė mund t`i shtypė ose njė kafshė e fushave mund t`i shkelė.  

 

 


16


 

   I trajton ashpėr tė vegjlit e tij, sikur tė mos ishin tė vetėt; por lodhja e tij pa asnjė interes ėshtė e kotė,  

 

 


17


 

   sepse Perėndia e ka lėnė pa dituri dhe nuk i ka dhėnė zgjuarsi.  

 

 


18


 

   Por kur ngrihet mė kėmbė pėr tė ikur, tallet me kalin dhe me kalorėsin e tij.  

 

 


19


 

   A je ti ai qė i ke dhėnė forcėn kalit dhe ia ke veshur qafėn me jele qė valėviten?  

 

 


20


 

   A je ti ai qė e bėn tė kėrcejė si njė karkalec? Hingėllima e tij krenare tė kall tmerr.  

 

 


21


 

   Ēukėrmon nė luginė duke u kėnaqur nga forca e tij; sulet nė mes tė kacafytjes me armė.  

 

 


22


 

   Pėrbuz frikėn dhe nuk trembet, as zmbrapset pėrpara shpatės.  

 

 


23


 

   Mbi tė kėrcet kėllėfi i shigjetave, shtiza qė vetėtin dhe ushta.  

 

 


24


 

   Me zjarr dhe vrull i zhduk distancat dhe nuk qėndron nė vend kur bie buria.  

 

 


25


 

   Qė nė dėgjimin e parė tė burisė, ai thotė: "Aha"!, dhe e nuhat nga larg betejėn, zėrin kumbues tė kapitenėve dhe britmėn e luftės.  

 

 


26


 

   Mos vallė pėr shkak tė zgjuarsisė sate ngrihet e fluturon krahathati dhe i hap krahėt e tij drejt jugut?  

 

 


27


 

   Éshtė vallė nėn komandėn tėnde qė shqiponja ngrihet lart dhe e bėn folenė e saj nė vende tė larta?  

 

 


28


 

   Banon mbi shkėmbinj dhe qėndron mbi krepa tė rrėpirta.  

 

 


29


 

   Nga lart ajo pėrgjon gjahun dhe sytė e saj vrojtojnė larg.  

 

 


30


 

   Tė vegjlit e saj thithin gjak dhe, ku ka tė vrarė, atje ndodhet ajo".  

 

 


Jobi 40

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: