Albanian Bible

Jobi 40

Jobi

Return to Index

Chapter 41

1


 

   A mund ta nxjerrėsh Leviathanin me grep ose tė mbash tė palėvizur gjuhėn e tij me njė litar?  

 

 


2


 

   A mund t`i vėsh njė xunkth nė flegrat e hundės ose t`i shposh nofullėn me njė ēengel?  

 

 


3


 

   A do tė tė lutet ai sė tepėrmi apo do tė tė drejtojė fjalė tė ėmbla?  

 

 


4


 

   A do tė lidhė njė besėlidhje me ty, qė ti ta marrėsh si shėrbėtor pėr gjithnjė?  

 

 


5


 

   A do tė lozėsh me tė si me njė zog apo do ta mbash lidhur pėr vajzat e tua?  

 

 


6


 

   Miqtė e tu do tė bėjnė me tė takime tė mrekullueshme apo do ta ndajnė vallė midis tregtarėve?  

 

 


7


 

   A mund tė mbulosh lėkurėn e tij me shigjeta dhe kokėn e tij me fuzhnja?  

 

 


8


 

   Vėri duart mbi trupin e tij; do tė tė kujtohet luftimi dhe nuk ke pėr ta rifilluar.  

 

 


9


 

   Ja, shpresa e atij qė e sulmon ėshtė e rreme; mjafton ta shikosh dhe tė zė tmerri.  

 

 


10


 

   Askush nuk ka aq guxim sa ta provokojė. Kush, pra, ėshtė nė gjendje tė qėndrojė i fortė para meje?  

 

 


11


 

   Kush mė ka bėrė njė shėrbim i pari qė unė duhet ta shpėrblej? Ēdo gjė nėn qiejt ėshtė imja.  

 

 


12


 

   Nuk do t`i kaloj nė heshtje gjymtyrėt e tij, forcėn e tij tė madhe dhe bukurinė e armaturės sė tij.  

 

 


13


 

   Kush mund ta zhveshė nga parzmorja e tij dhe kush mund t`i afrohet me njė fre tė dyfishtė?  

 

 


14


 

   Kush mund tė hapė portat e gojės sė tij, e rrethuar siē ėshtė nga tmerri i dhėmbėve tė tij?  

 

 


15


 

   Shumė tė bukura janė rreshtat e mburojave tė tij, tė salduara fort si prej njė vule.  

 

 


16


 

   Ato janė aq afėr njėra-tjetrės sa nuk kalon as ajri midis tyre.  

 

 


17


 

   Janė tė ngjitura njėra me tjetrėn, tė bashkuara fort midis tyre, dhe nuk mund tė ndahen.  

 

 


18


 

   Teshtimat e tij japin shkreptima drite dhe sytė e tij janė si qepallat e agimit.  

 

 


19


 

   Nga goja e tij dalin flakė, dalin shkėndija zjarri.  

 

 


20


 

   Nga flegrat e hundės sė tij del tym, si nga njė enė qė vlon ose nga njė kazan.  

 

 


21


 

   Fryma e tij i vė zjarrin qymyrit dhe nga goja e tij del flakė.  

 

 


22


 

   Forca qėndron te qafa e tij dhe para tij hedh valle tmerri.  

 

 


23


 

   Pjesėt e flashkėta tė mishit tė tij janė fort kompakte, janė mjaft tė ngjeshura mbi tė dhe nuk lėvizin.  

 

 


24


 

   Zemra e tij ėshtė e fortė si njė gur, e fortė si pjesa e poshtme e mokrės.  

 

 


25


 

   Kur ngrihet, tė fuqishmit kanė frikė, dhe nga tmerri mbeten tė hutuar.  

 

 


26


 

   Shpata qė arrin nuk i bėn asgjė, e njėjta gjė ndodh me ushtėn, shigjetėn dhe shtizėn.  

 

 


27


 

   E quan hekurin si kashtė dhe bronzin si dru tė brejtur nga krimbi.  

 

 


28


 

   Shigjeta nuk e bėn tė ikė; gurėt e hobesė pėr tė janė si kallamishte.  

 

 


29


 

   Topuzi i duket sikur ėshtė kashtė, ai tallet me vringėllimėn e ushtės.  

 

 


30


 

   Poshtė ka maja tė mprehta dhe lė gjurmė si tė lesės mbi baltė.  

 

 


31


 

   E bėn tė ziejė humnerėn si ndonjė kazan dhe e bėn detin si tė ishte njė enė me melhem.  

 

 


32


 

   Lė pas vetes njė vazhdė drite dhe humnera duket si e mbuluar nga thinjat.  

 

 


33


 

   Mbi tokė nuk ka asgjė qė t`i ngjajė, qė tė jetė bėrė pa pasur fare frikė.  

 

 


34


 

   Shiko nė fytyrė tėrė njerėzit mendjemėdhenj; ai ėshtė mbret mbi tė gjitha bishat mė madhėshtore".  

 

 


Jobi 42

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: