Albanian Bible

Psalmet 4

Psalmet

Return to Index

Chapter 5

1


 

   Vėru veshin fjalėve tė mia, o Zot; dėgjo me vėmendje ankimin tim.  

 

 


2


 

   Dėgjo zėrin e britmės sime, o mbreti im dhe Perėndia im, sepse ty tė drejtoj lutjen time.  

 

 


3


 

   O Zot, ti nė mėngjes dėgjon zėrin tim; nė mėngjes do ta lartoj drejt teje lutjen time dhe do tė pres,  

 

 


4


 

   sepse ti nuk je njė Perėndi qė kėnaqet nė pabesinė; te ti nuk mund tė zėrė vend e keqja.  

 

 


5


 

   Ata qė lėvdojnė vetveten, nuk do tė mund tė qėndrojnė para syve tė tua; ti i urren tė gjithė ata qė kryejnė padrejtėsi.  

 

 


6


 

   Ti do tė zhdukėsh gjithė ata qė thonė gėnjeshtra; Zoti urren njerėzit gjakatarė dhe mashtrues.  

 

 


7


 

   Por unė, pėr shkak tė mirėsisė sate tė madhe, do tė hyj nė shtėpinė tėnde dhe do tė adhuroj me frikė tė madhe, duke u drejtuar nė tempullin tėnd tė shenjtė.  

 

 


8


 

   O Zot, mė udhėhiq pėr drejtėsinė tėnde, pėr shkak tė armiqve tė mi; bėje tė drejtė para meje rrugėn tėnde,  

 

 


9


 

   sepse nė gojėn e tyre nuk ka asnjė drejtėsi; zemra e tyre nuk mendon gjė tjetėr veē shkatėrrimit; gryka e tyre ėshtė njė varr i hapur; me gjuhėn e tyre bėjnė lajka.  

 

 


10


 

   Dėnoji ata, o Perėndi; mos u realizofshin synimet e tyre; pėrsėri pėr tė kėqijat e shumta qė kanė kryer sepse kanė ngritur krye kundėr teje.  

 

 


11


 

   Por le tė gėzohen tėrė ata qė kanė strehė te ti, le tė nxjerrin klithma gėzimi pėrjetė, sepse ti i mbron; le tė ngazėllohen ata qė duan emrin tėnd,  

 

 


12


 

   sepse ti, o Zot, do tė bekosh tė drejtin; do ta rrethosh me hirin tėnd si me mburojė.  

 

 


Psalmet 6

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: