Albanian Bible

Psalmet 8

Psalmet

Return to Index

Chapter 9

1


 

   Unė do tė tė kremtoj, o Zot, me gjithė zemėr, do tė tregoj tėrė mrekullitė e tua.  

 

 


2


 

   Unė do tė gėzohem dhe do tė kėnaqem me ty; do t`i kėndoj lėvdime nė emrin tėnd, o Shumė i Larti.  

 

 


3


 

   Sepse armiqtė e mi tėrhiqen, bien dhe vdesin para teje.  

 

 


4


 

   Ti nė fakt ke pėrkrahur ndershmėrinė time dhe ēėshtjen time; je ulur mbi fronin si njė gjyqtar i drejtė.  

 

 


5


 

   Ke qortuar kombet, ke shkatėrruar tė pabesin, ke fshirė emrat e tyre pėr gjithnjė.  

 

 


6


 

   Armiku ėshtė zhdukur, i kapur nga njė pikėllim i pėrjetshėm! Dhe qyteteve qė ti ke shkatėrruar i ėshtė zhdukur edhe kujtimi.  

 

 


7


 

   Por Zoti mbetet pėrjetė; ai ka vendosur fronin e tij pėr tė gjykuar.  

 

 


8


 

   Ai do ta gjykojė botėn me drejtėsi, do t`i gjykojė popujt me paanėsi.  

 

 


9


 

   Zoti do tė jetė strehim i papushtueshėm pėr tė shtypurin, njė strehim i papushtueshėm nė kohė ngushtice.  

 

 


10


 

   Dhe ata qė e njohin emrin tėnd do tė kenė besim te ti, sepse ti, o Zot, nuk i braktis ata qė tė kėrkojnė.  

 

 


11


 

   Kėndojini lavde Zotit qė banon nė Sion; u njoftoni popujve veprat e tij.  

 

 


12


 

   Sepse ai qė kėrkon arėsyen e gjakut i mban mėnd ata; ai nuk e harron britmėn e tė pikėlluarve.  

 

 


13


 

   Ki mėshirė pėr mua, o Zot, ti qė mė ke rilartuar nga portat e vdekjes, shiko pikėllimin qė mė shkaktojnė ata qė mė urrejnė,  

 

 


14


 

   me qėllim qė unė tė kem mundėsi tė tregoj tė gjitha lavdet e tua dhe nė portat e bijės sė Sionit tė mund tė kremtoj pėr ēlirimin tėnd.  

 

 


15


 

   Kombet janė zhytur nė gropėn qė kishin hapur; kėmba e tyre ėshtė kapur nė rrjetėn qė kishin fshehur.  

 

 


16


 

   Zoti u bė i njohur me anė tė gjykimit qė ka dhėnė; i pabesi u kap nė lakun e veprės sė duarve tė tij. (Interlud. Sela)  

 

 


17


 

   Tė pabesėt do tė zbresin nė Sheol; po, tė gjitha kombet qė harrojnė Perėndinė.  

 

 


18


 

   Sepse nevojtari nuk do tė harrohet pėrjetė; shpresa e tė shtypurve nuk do tė zhduket pėrjetė.  

 

 


19


 

   Ēohu, o Zot, mos lejo qė vdekatari tė ketė epėrsi; kombet tė gjykohen para teje.  

 

 


20


 

   O Zot, kallu frikėn; bėj qė kombet tė pranojnė se janė vetėm vdekatarė. (Sela)  

 

 


Psalmet 10

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: