Albanian Bible

Psalmet 16

Psalmet

Return to Index

Chapter 17

1


 

   O Zot, dėgjo njė ēėshtje tė drejtė, dėgjo me vėmendej britmėn time, dėgjo lutjen time, qė nuk vjen nga buzė mashtruese.  

 

 


2


 

   Ardhtė mbrojtja ime nga prania jote; sytė e tu pafshin atė qė ėshtė e drejtė.  

 

 


3


 

   Ti e ke hetuar zemrėn time, e ke vizituar natėn; mė ke vėnė nė provė dhe nuk ke gjetur asgjė; kam vendosur tė mos mėkatoj me gojėn time.  

 

 


4


 

   Pėrsa u pėrket veprave tė njerėzve, pėr fjalėn e buzėve tė tua, jam ruajtur nga rrugėt e njerėzve tė furishėm.  

 

 


5


 

   Hapat e mia kanė qėndruar tė sigurt nė shtigjet e tua dhe kėmbėt e mia nuk janė lėkundur.  

 

 


6


 

   Unė tė drejtohem ty, o Perėndi, sepse ti m`i plotėson, zgjat veshėt e tu ndaj meje, dėgjo fjalėt e mia.  

 

 


7


 

   Tregomė mirėsinė tėnde tė mrekullueshme, ti, qė me tė djathtėn tėnde i shpėton nga kundėrshtarėt e tyre ata qė gjejnė strehė pranė teje.  

 

 


8


 

   Mė ruaj si beben e syrit; mė mbulo, nėn hijen e krahėve tė tu,  

 

 


9


 

   nga tė pabesėt qė mė shtypin dhe nga armiqtė pėr vdekje qė mė rrethojnė.  

 

 


10


 

   Zemrat e tyre janė fortėsuar, goja e tyre flet me arrogancė.  

 

 


11


 

   Tani nė kanė rrethuar, ndjekin hapat tona; na ngulin sytė e tyre pėr tė na rrėzuar.  

 

 


12


 

   Armiku im i pėrngjan njė luani qė digjet nga dėshira qė tė shqyejė, dhe tė njė luani tė vogėl qė rri nė pritė nė vėnde tė fshehta.  

 

 


13


 

   Ēohu, o Zot, pėrballoje, rrėzoje; ēliro shpirtin tim nga i pabesi me shpatėn tėnde.  

 

 


14


 

   O Zot, mė ēliro me dorėn tėnde nga njerėzit, nga njerėzit e kėsaj bote qė bėn pjesė nė kėtė jetė, dhe barkun e tė cilėve ti e mbush me thesaret e tua tė fshehta; bijtė e tyre ngopen dhe u lėnė fėmijėve tė tyre ato qė mbetet nga pasuritė e tyre.  

 

 


15


 

   Sa pėr mua, pėr hir tė drejtėsisė do tė shoh fytyrėn tėnde; do tė ngopem nga prania jote kur tė zgjohem.  

 

 


Psalmet 18

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: