Albanian Bible

Psalmet 18

Psalmet

Return to Index

Chapter 19

1


 

   Qiejtė tregojnė lavdinė e Perėndisė dhe kupa qiellore shpall veprėn e duarve tė tij.  

 

 


2


 

   Njė ditė i flet ditės tjetėr dhe njė natė ia tregon tjetrės.  

 

 


3


 

   Nuk kanė gojė, as fjalė; zėri i tyre nuk dėgjohet;  

 

 


4


 

   por harmonia e tyre pėrhapet mbi gjithė dheun dhe mesazhi i tyre arrin deri nė skajin e botės; nė qiejtė Perėndia ka vėnė njė ēadėr pėr diellin;  

 

 


5


 

   dhe ai ėshtė si njė dhėndėr qė del nga dhoma e tij e martesės; ngazėllon si njė trim qė pėrshkon rrugėn e tij.  

 

 


6


 

   Ai del nga njė skaj i qiejve dhe rrotullimi e tij arrin deri nė skajin tjetėr; asgjė nuk mund t`i fshihet nxehtėsisė sė tij.  

 

 


7


 

   Ligji i Zotit ėshtė i pėrsosur, ai e pėrtėrin shpirtin; dėshmia e Zotit ėshtė e vėrtetė dhe e bėn tė ditur njeriun e thjeshtė.  

 

 


8


 

   Porositė e Zotit janė tė drejta dhe e gėzojnė zemrėn; urdhėrimet e Zotit janė te pastra dhe ndriēojnė sytė.  

 

 


9


 

   Frika e Zotit ėshtė e pastėr, mbetet pėrjetė; gjykimet e Zotit janė tė vėrteta, tė gjitha janė tė drejta;  

 

 


10


 

   janė mė tė dėshirueshme se ari, po, mė tepėr se shumė ari i kulluar; janė mė tė ėmbla se mjalti, nga ai qė del nga hojet.  

 

 


11


 

   Edhe shėrbėtori yt mėson prej tyre; ke njė shpėrblim tė madh duke i parė.  

 

 


12


 

   Kush i njeh gabimet e tij? Pastromė nga ato qė nuk i shoh.  

 

 


13


 

   Pėrveē kėsaj ruaje shėrbėtorin tėnd nga mėkatet e vullnetit, dhe bėj qė ato tė mos mė sundojnė mua; atėherė unė do tė jem i ndershėm dhe i pastėr nga shkelje tė mėdha.  

 

 


14


 

   U miratofshin para teje fjalėt e gojės sime dhe pėrsiatjet e zemrės sime, o Zot, kėshtjella ime dhe shpėtimtari im.  

 

 


Psalmet 20

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: