Albanian Bible

Psalmet 21

Psalmet

Return to Index

Chapter 22

1


 

   Perėndia im, Perėndia im, pse mė ke braktisur? Pse mė rri kaq larg dhe nuk vjen tė mė ēlirosh, duke dėgjuar fjalėt e ofshamės sime?  

 

 


2


 

   O Perėndia im, unė bėrtas ditėn, por ti nuk pėrgjigjesh, edhe natėn unė nuk rri nė heshtje.  

 

 


3


 

   Megjithatė ti je i Shenjti, qė banon nė lėvdimet e Izraelit.  

 

 


4


 

   Etėrit tonė kanė pasur besim te ti; kanė pasur besim te ti dhe ti i ke ēliruar.  

 

 


5


 

   Tė klithėn ty dhe u ēliruan; patėn besim te ti dhe nuk u zhgėnjyen.  

 

 


6


 

   Por unė jam njė krimb dhe jo njė njeri; turpi i njerėzve dhe pėrēmimi i popullit.  

 

 


7


 

   Tėrė ata qė mė shohin mė pėrqeshin, zgjatin buzėn dhe tundin kokėn,  

 

 


8


 

   duke thėnė: "Ai i ka besuar Zotiit; le ta ēlirojė, pra, ta ndihmojė, mbasi e do".  

 

 


9


 

   Me siguri ti je ai qė mė nxori nga barku i nėnes; bėre qė tė kem besim te ti qysh nga koha kur pushoja mbi sisėt e nėnes sime.  

 

 


10


 

   Unė u braktisa te ti qysh nga lindja ime; ti je Perėndia im qysh nga barku i nėnes sime.  

 

 


11


 

   Mos u largo nga unė, sepse ankthi ėshtė i afėrt, dhe nuk ka asnjė qė tė mė ndihmojė.  

 

 


12


 

   Dema tė mėdhenj mė kanė rrethuar, dema tė fuqishėm tė Bashanit mė rrinė pėrqark;  

 

 


13


 

   ata hapin gojėn e tyre kundėr meje, si njė luan grabitqar qė vrumbullit.  

 

 


14


 

   Mė derdhin si ujė dhe tėrė kockat e mia janė tė ndrydhura; zemra ime ėshtė si dylli qė shkrihet nė mes tė zorrėve tė mia.  

 

 


15


 

   Forca ime ėshtė tharė si njė enė balte dhe gjuha ime ėshtė ngjitur te qiellza; ti mė ke vėnė nė pluhurin e vdekjes.  

 

 


16


 

   Sepse qentė mė kanė rrethuar, njė grup keqbėrėsish mė rri rrotull; mė kanė shpuar duart dhe kėmbėt.  

 

 


17


 

   Unė mund t`i numėroj gjithė kockat e mia; ato mė shikojnė dhe mė kėqyrin.  

 

 


18


 

   Ndajnė midis tyre rrobat e mia dhe hedhin nė short tunikėn time.  

 

 


19


 

   Por ti, o Zot, mos u largo; ti qė je forca ime, nxito tė mė ndihmosh.  

 

 


20


 

   Ēliroje jetėn time nga shpata, jetėn time tė vetme nga kėmba e qenit.  

 

 


21


 

   Shpėtomė nga gryka e luanit dhe nga brirėt e buajve. Ti m`u pėrgjigje.  

 

 


22


 

   Unė do t`u njoftoj emrin tėnd vėllezėrve tė mi, do tė tė lėvdoj nė mes tė kuvendit.  

 

 


23


 

   Ju qė keni frikė nga Zoti, lėvdojeni; dhe ju tė gjithė, pasardhės tė Jakobit, pėrlėvdojeni; dhe ju tė gjithė, o fis i Izraelit, kini frikė nga ai.  

 

 


24


 

   Sepse ai nuk ka pėrēmuar as nuk ka hedhur poshtė vuajtjen e tė pikėlluarit, dhe nuk i ka fshehur fytyrėn e tij; por kur i ka klithur atij, ai e ka kėnaqur.  

 

 


25


 

   Shkaku i lėvdimit tim nė kuvendin e madh je ti; unė do t`i plotėsoj zotimet e mia nė prani tė tė gjithė atyre qė kanė frikė nga ti.  

 

 


26


 

   Nevojtarėt do tė hanė dhe do tė ngopen; ata qė kėrkojnė Zotin do ta lėvdojnė; zemra juaj do tė jetojė pėrjetė.  

 

 


27


 

   Tė gjitha skajet e tokės do ta mbajnė mend Zotin dhe do tė kthehen tek ai; dhe tė gjitha familjet e kombeve do tė adhurojnė pėrpara teje.  

 

 


28


 

   Sepse Zotit i pėrket mbretėria dhe ai sundon mbi kombet.  

 

 


29


 

   Gjithė tė pasurit e dheut do tė hanė dhe do tė tė adhurojnė; tė gjithė ata qė zbresin nė pluhur dhe qė nuk arrijnė tė mbahen gjallė do tė pėrkulen para teje.  

 

 


30


 

   Pasardhėsit do t`i shėrbejnė; do t`i flitet pėr Zotin brezit tė ardhshėm.  

 

 


31


 

   Ata do tė vijnė dhe do t`i shpallin drejtėsinė e tij njė populli qė nuk ka lindur akoma, dhe qė ai vetė e ka krijuar.  

 

 


Psalmet 23

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: