Albanian Bible

Psalmet 24

Psalmet

Return to Index

Chapter 25

1


 

   Te ti, o Zot, e lartoj shpirtin tim.  

 

 


2


 

   O Perėndia im, kam besim te ti; bėj qė tė mos mbetem i zhgėnjyer dhe qė armiqtė e mi tė mos triumfojnė mbi mua.  

 

 


3


 

   Po, bėj qė asnjė nga ata qė kanė besim te ti tė mos zhgėnjehet; u turpėrofshin ata qė sillen pabesisht pa shkak.  

 

 


4


 

   O Zot, mė trego rrugėt e tua, mė mėso shtigjet e tua.  

 

 


5


 

   Mė udhėhiq nė tė vėrtetėn tėnde dhe mė mėso, sepse ti je Perėndia i shpėtimit tim; unė shpresoj shumė te ti gjatė gjithė ditės.  

 

 


6


 

   Kujto, o Zot, mėshirėn tėnde dhe miresinė tėnde, sepse janė tė pėrhershme.  

 

 


7


 

   Mos i kujto mėkatet e rinisė sime, as shkeljet e mia; por nė dashamirėsinė tėnde mė kujto, o Zot, pėr hir tė mirėsisė sate.  

 

 


8


 

   Zoti ėshtė i mirė dhe i drejtė, prandaj ai do t`u mėsojė rrugėn mėkatarėve.  

 

 


9


 

   Ai do tė udhėheqė njerėzit zemėrbutė nė drejtėsi dhe do t`u mėsojė tė pėrulurve rrugėn e tij.  

 

 


10


 

   Tė gjitha rrugėt e Zotit janė mirėsi dhe vėrtetėsi pėr ata qė respektojnė besėlidhjen e tij dhe porositė e tij.  

 

 


11


 

   Pėr hir tė emrit tėnd, o Zot, fale paudhėsinė time, sepse ajo ėshtė e madhe.  

 

 


12


 

   Kush ėshtė njeriu qė ka frikė nga Zoti? Ai do t`i tregojė rrugėn qė duhet tė zgjedhė.  

 

 


13


 

   Ai do tė jetojė nė bollėk dhe pasardhėsit e tij do tė trashėgojnė tokėn.  

 

 


14


 

   Sekreti i Zotit u tregohet atyre qė kanė frikė prej tij, dhe ai u bėn tė njohur atyre besėlidhjen e tij.  

 

 


15


 

   Sytė e mi drejtohen vazhdimisht te Zoti, sepse ai do tė m`i nxjerrė kėmbėt nga rrjeta.  

 

 


16


 

   Kthehu nga unė dhe ki mėshirė pėr mua, sepse jam vetėm dhe i dėshpėruar.  

 

 


17


 

   Ankthet e zemrės sime janė shtuar; mė ēliro nga fatkeqėsitė e mia.  

 

 


18


 

   Shiko pikėllimin tim dhe ankthin tim, dhe fali tė gjitha mėkatet e mia.  

 

 


19


 

   Kėqyr armiqtė e mi, sepse janė tė shumtė dhe mė urrejnė me njė urrejtje plot dhunė.  

 

 


20


 

   Ruaje jetėn time dhe mė ēliro; bėj qė tė mos jem i pėshtjelluar, sepse unė po gjej strehė te ti.  

 

 


21


 

   Pastėrtia dhe ndershmėria mė mbrofshin, sepse unė shpresoj te ti.  

 

 


22


 

   O Perėndi, liroje Izraelin nga tė gjitha mundimet e tij.  

 

 


Psalmet 26

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: