Albanian Bible

Psalmet 25

Psalmet

Return to Index

Chapter 26

1


 

   Siguromė drejtėsi, o Zot, sepse kam ecur nė ndershmėrinė time dhe kam pasur besim te Zoti pa u lėkundur.  

 

 


2


 

   Mė heto, o Zot, dhe mė vėr nė provė; pastro me zjarr trurin dhe zemrėn time.  

 

 


3


 

   Sepse mirėsia jote mė rri pėrpara syve dhe unė po eci nė vėrtetėsinė tėnde.  

 

 


4


 

   Nuk ulem me njerėz gėnjeshtarė dhe nuk shoqėrohem me njerėz hipokritė.  

 

 


5


 

   Unė urrej tubimin e njerėzve tė kėqij dhe nuk bashkohem me tė pabesėt.  

 

 


6


 

   Unė i laj duart e mia nė ēiltėrsi dhe i shkoi rrotull altarit tėnd, o Zot,  

 

 


7


 

   pėr tė shpallur me zė tė lartė lavdinė tėnde dhe pėr tė treguar tėrė mrekullitė e tua.  

 

 


8


 

   O Zot, unė e dua selinė e shtėpisė sate dhe vendin ku qėndron lavdia jote.  

 

 


9


 

   Mos e vėr shpirtin tim bashkė me atė tė mėkatarėve dhe mos mė bashko me njerėzit gjakatarė,  

 

 


10


 

   sepse ata kanė nė duart e tyre plane tė kėqija dhe dora e tyre e djathtė ėshtė plot dhurata.  

 

 


11


 

   Por unė do tė eci nė ndershmėrinė time; mė shpengo dhe ki mėshirė pėr mua.  

 

 


12


 

   Kėmba ime ėshtė e qėndrueshme nė vėnd tė sheshtė. Nė kuvende unė do tė bekoj Zotin.  

 

 


Psalmet 27

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: