Albanian Bible

Psalmet 27

Psalmet

Return to Index

Chapter 28

1


 

   Ty tė kėlthas, o Zot, o kėshtjella ime; mos rri nė heshtje, sepse po tė mos flasėsh ti, unė bėhem njėlloj si ata qė zbresin nė gropė.  

 

 


2


 

   Dėgjo zėrin e lutjeve tė mia kur tė kėlthas ty pėr ndihmė, kur ngre duart nė drejtim tė vendit tėnd shumė tė shenjtė.  

 

 


3


 

   Mos mė tėrhiq bashkė me tė pabesėt dhe ata qė kryejnė paudhėsi, tė cilėt flasin pėr paqe me tė afėrmit e tyre, por kanė shpirtligėsi nė zemėr.  

 

 


4


 

   Jepu atyre sipas veprave qė kanė kryer dhe sipas ligėsisė sė veprimeve tė tyre; jepu atyre sipas veprės sė duarve tė tyre; jepu atyre hakun qė meritojnė.  

 

 


5


 

   Duke qenė se ata nuk i ēmojnė veprat e Zotit dhe atė qė duart e tij kanė bėrė, ai do t`i mposhtė dhe nuk do t`i lėrė tė begatohen.  

 

 


6


 

   I bekuar qoftė Zoti, sepse ka dėgjuar zėrin e lutjeve tė mia.  

 

 


7


 

   Zoti ėshtė forca ime dhe mburoja ime; zemra ime ka pasur besim tek ai dhe unė u ndihmova; prandaj zemra ime ngazėllen dhe unė do ta kremtoj kėtė me kėngėn time.  

 

 


8


 

   Zoti ėshtė forca e popullit tė tij, dhe streha e shpėtimit pėr tė vajosurin e tij.  

 

 


9


 

   Shpėto popullin tėnd dhe beko trashėgiminė tėnde; ushqeji dhe pėrkrahi pėrjetė.  

 

 


Psalmet 29

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: