Albanian Bible

Psalmet 29

Psalmet

Return to Index

Chapter 30

1


 

   Do tė tė lėvdoj, o Zot, sepse ti mė ngrite lart, dhe nuk i lejove armiqtė e mi tė tallen me mua.  

 

 


2


 

   O Zot, Perėndia im, unė tė kam klithur ty, dhe ti mė ke shėruar.  

 

 


3


 

   O Zot, ti e ke nxjerrė shpirtin tim jashtė Sheolit, mė ke mbajtur gjallė qė tė mos zbrisja nė gropė.  

 

 


4


 

   I kėndoni lavde Zotit, ju, shenjtorė tė tij, dhe kremtoni shenjtėrinė e tij,  

 

 


5


 

   sepse zemėrimi im mban vetėm njė ēast, por mirėsia e tij mban njė jetė tė tėrė. Tė qarat mund tė vazhdojnė njė natė, por nė mėngjes shpėrthen njė britmė gėzimi.  

 

 


6


 

   Kur kisha bollėk thoja: "Unė nuk do tė prekem kurrė".  

 

 


7


 

   O Zot, pėr hirin tėnd e kishe fortėsuar malin tim, ti e fshehe fytyrėn tėnde, dhe unė mbeta i trembur.  

 

 


8


 

   Unė tė klitha ty, o Zot, iu luta fort Zotit,  

 

 


9


 

   duke thėnė: "Ēfarė dobie do tė kesh nga gjaku im po tė jetė se zbres nė gropė? A mundet pluhuri tė tė kremtojė? A mundet ai tė shpallė tė vėrtetėn tėnde?  

 

 


10


 

   Dėgjo, o Zot, dhe ki mėshirė pėr mua, o Zot, bėhu ti ndihma ime".  

 

 


11


 

   Ti e ke kthyer vajtimin tim nė valle; ma ke hequr grethoren dhe mė ke mbushur me gėzim,  

 

 


12


 

   me qėllim qė shpirti im tė mund tė tė kėndojė lavdi pa pushim. O Zot, Perėndia im, unė do tė tė kremtoj pėrjetė.  

 

 


Psalmet 31

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: