Albanian Bible

Psalmet 31

Psalmet

Return to Index

Chapter 32

1


 

   Lum ai tė cilit i kanė falur shkeljen, ai tė cilit i kanė mbuluar mėkatin!  

 

 


2


 

   Lum ai njeri tė cilin Zoti nuk e padit pėr paudhėsi dhe nė frymėn e tė cilit nuk ka vend mashtrimi.  

 

 


3


 

   Ndėrsa po heshtja, kockat e mia treteshin midis rėnkimeve qė kisha tėrė ditėn.  

 

 


4


 

   Sepse ditė e natė dora jote rėndonte mbi mua, fuqia ime i pėrngjante thatėsisė sė verės. (Sela)  

 

 


5


 

   Para teje pranova mėkatin tim, nuk e fsheha paudhėsinė time. Thashė: "Do t`ia rrėfej shkeljet e mia Zotit", dhe ti e ke falur paudhėsinė e mėkatit tim. (Sela)  

 

 


6


 

   Prandaj ēdo njeri i pėrshpirtshėm do tė tė thėrrase nė kohėn qė mund tė gjendesh; edhe sikur ujėrat e mėdha tė vėrshojnė, ato nuk do tė arrijnė deri tek ai.  

 

 


7


 

   Ti je vendi im i strehimit, ti do tė mė ruash nga fatkeqėsia, ti do tė mė rrethosh me kėngė ēlirimi. (Sela)  

 

 


8


 

   Unė do tė tė edukoj dhe do tė tė mėsoj rrugėn, nėpėr tė cilėn duhet tė ecėsh; unė do tė tė kėshilloj dhe do ta mbaj syrin tim mbi ty.  

 

 


9


 

   Mos u bėni si kali dhe si mushka qė nuk kanė mend, goja e tė cilėve duhet tė mbahet me fre dhe me kapistėr, pėrndryshe nuk tė afrohen.  

 

 


10


 

   Tė shumta janė dhembjet e tė pabesit, por ai qė ka besim tek Zoti do tė rrethohet nga mirėsia e tij.  

 

 


11


 

   Gėzohuni tek Zoti dhe ngazėlloni, o njerėz tė drejtė; lėshoni britma gėzimi, ju tė gjithė, o njerėz me zemėr tė drejtė.  

 

 


Psalmet 33

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: