Albanian Bible

Psalmet 33

Psalmet

Return to Index

Chapter 34

1


 

   Unė do ta bekoj Zotin nė ēdo kohė; lėvdimi i tij do tė jetė gjithnjė nė gojėn time.  

 

 


2


 

   Shpirti im do tė krenohet me Zotin; njerėzit e pėrulur do ta dėgjojnė dhe do tė gėzohen.  

 

 


3


 

   Lartojeni Zotin bashkė me mua, dhe tė lėvdojnė tė gjithė emrin e tij.  

 

 


4


 

   Unė e kėrkova Zotin, dhe ai m`u pėrgjigj dhe mė ēliroi nga tė gjitha tmerret e mia.  

 

 


5


 

   Ata e shikuan atė dhe u ndriēuan, dhe fytyrat e tyre nuk u turpėruan.  

 

 


6


 

   Ky i pikėlluar klithi dhe Zoti e plotėsoi, e shpėtoi nga tė gjitha fatkeqėsitė e tij.  

 

 


7


 

   Engjėlli i Zotit zė vend rreth atyre qė kanė frikė prej tij dhe i ēliron.  

 

 


8


 

   Provojeni dhe shihni sa i mirė ėshtė Zoti; lum ai njeri qė gjen strehė tek ai.  

 

 


9


 

   Kini frikė nga Zoti, ju shenjtorė tė tij, sepse asgjė nuk u mungon atyre qė kanė frikė prej tij.  

 

 


10


 

   Luanėt e vegjėl vuajnė nga mungesa e madhe dhe nga uria, por atyre qė kėrkojnė Zotin nuk u mungon asgjė.  

 

 


11


 

   Ejani, o bij, dėgjomėni; unė do t`ju mėsoj frikėn e Zotit.  

 

 


12


 

   Cili ėshtė ai njeri qė dėshiron jetėn dhe do ditė tė gjata pėr tė parė tė mirėn?  

 

 


13


 

   Mbaje gjuhėn tėnde larg sė keqes dhe buzėt e tua tė mos thonė gėnjeshtra.  

 

 


14


 

   Largohu nga e keqja dhe bėj tė mirėn, kėrko paqen dhe siguroje.  

 

 


15


 

   Sytė e Zotit janė mbi tė drejtėt dhe veshėt e tij janė tė vėmendshėm tė kapin britmėn e tyre.  

 

 


16


 

   Fytyra e Zotit ėshtė kundėr atyre qė sillen keq, pėr tė ērrėnjosur kujtimin e tyre nga faqja e dheut.  

 

 


17


 

   Tė drejtėt bėrtasin dhe Zoti i dėgjon dhe i ēliron nga tė gjitha fatkeqėsitė e tyre.  

 

 


18


 

   Zoti qėndron afėr atyre qė e kanė zemrėn tė thyer dhe shpėton ata qė e kanė frymėn tė dėrmuar.  

 

 


19


 

   Tė shumta janė vuajtjet e njeriut tė drejtė, por Zoti e ēliron nga tė gjitha.  

 

 


20


 

   Ai i ruan tėrė kockat e tij, dhe asnjė prej tyre nuk copėtohet.  

 

 


21


 

   Ligėsia do tė vrasė tė keqin, dhe ata qė urrejnė tė drejtin do tė shkatėrrohen.  

 

 


22


 

   Zoti shpengon jetėn e shėrbėtorėve tė tij, dhe asnjė nga ata qė gjejnė strehė te ai nuk do tė shkatėrrohet.  

 

 


Psalmet 35

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: