Albanian Bible

Psalmet 39

Psalmet

Return to Index

Chapter 40

1


 

   Unė kam pritur me ngulm dhe me durim Zotin, dhe ai u pėrkul mbi mua dhe dėgjoi britmėn time.  

 

 


2


 

   Mė nxorri jashtė njė grope shkatėrrimi, nga balta e moēalit, i vendosi kėmbėt e mia mbi njė shkėmb dhe i ka bėrė tė qėndrueshme hapat e mia.  

 

 


3


 

   Ai vuri nė gojėn time njė kantik tė ri pėr tė lėvduar Perėndinė tonė; shumė njerėz kanė pėr ta parė kėtė, do tė dridhen dhe do t`i besojnė Zotit.  

 

 


4


 

   Lum ai njeri qė i beson Zotit dhe nuk u drejtohet krenarėve dhe as atyre qė marrin rrugė tė keqe duke u dhėnė pas gėnjeshtrės.  

 

 


5


 

   O Zot, Perėndia im, tė shumta janė mrekullitė qė ke bėrė, dhe askush nuk mund tė numėrojė gjėrat qė ke menduar pėr ne. Po tė duhej t`i shpallja dhe t`i tregoja, do tė ishin tepėr pėr t`i radhitur.  

 

 


6


 

   Ti nuk kėnaqesh as me flijime as me oferta; mė ke shpuar veshėt. Ti nuk ke kėrkuar as olokauste as flijime pėr mėkatin.  

 

 


7


 

   Atėherė unė thashė: "Ja, po vij. Nė rrotullin e librit shkruhet pėr mua.  

 

 


8


 

   Perėndia im, unė gėzohem kur zbatoj vullnetin tėnd dhe ligji yt ėshtė nė zemrėn time".  

 

 


9


 

   E shpalla drejtėsinė tėnde nė kuvendin e madh; ja, unė nuk i mbaj buzėt tė mbyllura, o Zot, ti e di kėtė.  

 

 


10


 

   Nuk e kam fshehur drejtėsinė tėnde nė zemrėn time; kam shpallur besnikėrinė tėnde dhe shpėtimin tėnd; nuk e kam fshehur mirėsinė tėnde as tė vėrtetėn tėnde para kuvendit tė madh.  

 

 


11


 

   Mos mė moho, o Zot, mėshirėn zemėrbutė; mirėsia jote dhe e vėrteta jote mė mbrofshin gjithnjė.  

 

 


12


 

   Sepse tė kėqija tė panumėrta mė rrethojnė; paudhėsitė e mia mė kanė zėnė dhe nuk mund tė shikoj; janė mė tė shumta se flokėt e kokės sime, dhe zemra po mė ligėshtohet.  

 

 


13


 

   Prano, o Zot, tė mė ēlirosh. O Zot, nxito tė mė ndihmosh.  

 

 


14


 

   U turpėrofshin dhe u pėshtjellofshin ata qė duan tė shkatėrrojnė jetėn time. Rėnēin poshtė tė mbuluar nga turpi ata qė gėzohen me fatkeqėsitė e mia.  

 

 


15


 

   U trėmbshin pėr turp tė tyre ata qė mė thonė: "Ah, ah...!".  

 

 


16


 

   U gėzofshin dhe ngazėllofshin te ti tė gjithė ata qė tė kėrkojnė, ata qė duan shpėtimin tėnd thėnēin: "Lėvduar qoftė Zoti".  

 

 


17


 

   Sa pėr mua, unė jam i varfėr dhe nevojtar, por Zoti kujdeset pėr mua. Ti je mbėshtetja ime dhe ēlirimtari im; Perėndia im, mos u vono.  

 

 


Psalmet 41

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: