Albanian Bible

Psalmet 57

Psalmet

Return to Index

Chapter 58

1


 

   A flisni pikėrisht sipas drejtėsisė ju, o tė fuqishėm? A gjykoni ju drejt, o bij tė njerėzve?  

 

 


2


 

   Nė zemrėn tuaj ju bluani pėrkundrazi tė keqen; duart tuaja pėrhapin dhunėn mbi tokė.  

 

 


3


 

   Kėta tė pabesė janė prishur qė nė barkun e nėnės; kėta gėnjeshtarė kanė marrė rrugė tė keqe qė nė lindje.  

 

 


4


 

   Helmi i tyre i ngjan helmit tė gjarprit; janė si gjarpri helmues i shurdhėr qė i zė veshėt e vet,  

 

 


5


 

   pėr tė mos dėgjuar zėrin e magjistarėve apo tė atij qė ėshtė i aftė tė bėjė magji.  

 

 


6


 

   O Perėndi, thyej dhėmbėt e tyre nė gojė; o Zot, thyej dhėmbėt e luanėve.  

 

 


7


 

   U shkrifshin si uji qė rrjedh. Kur gjuan shigjetat e tij, ato u bėfshin si shigjeta pa majė.  

 

 


8


 

   U bėfshin si kėrmilli qė shkrihet ndėrsa po shkon; si dėshtimi i gruas mos pafshin diellin.  

 

 


9


 

   Para se tenxheret tuaja tė ndjejnė zjarrin e ferrishteve, qofshin kėto tė blerta apo tė ndezura, ai do t`i heqė tutje si njė vorbull.  

 

 


10


 

   I drejti do tė gėzohet duke parė hakmarrjen; do tė lajė kėmbėt nė gjakun e tė pabesit.  

 

 


11


 

   Dhe njerėzia do tė thotė: "Me siguri ka njė shpėrblim pėr tė drejtin; me siguri ka njė Perėndi qė gjykon mbi tokė".  

 

 


Psalmet 59

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: