Albanian Bible

Psalmet 62

Psalmet

Return to Index

Chapter 63

1


 

   O Perėndi, ti je Perėndia im, unė tė kėrkoj nė mėngjes; shpirti im ėshtė i etur pėr ty; ty tė dėshiron mishi im nė tokė tė thatė dhe tė djegur, pa ujė.  

 

 


2


 

   Kėshtu tė admirova nė shenjtėrore, duke soditur forcėn tėnde dhe lavdinė tėnde.  

 

 


3


 

   Me qenė se mirėsia jote vlen mė tepėr se jeta, buzėt e mia do tė tė lėvdojnė.  

 

 


4


 

   Kėshtu do tė tė bekoj deri sa tė jetoj dhe nė emrin tėnd do tė ngre duart e mia.  

 

 


5


 

   Shpirti im do tė ngopet si tė kishte ngrėnė palcė dhe dhjamė, dhe goja ime do tė tė lėvdojė me buzė tė gėzuara.  

 

 


6


 

   Tė kujtoj nė shtratin tim, tė mendoj kur rri zgjuar natėn.  

 

 


7


 

   Duke qenė se ti ke qenė ndihma ime, unė kėndoj tėrė gėzim nė hijen e krahėve tė tu.  

 

 


8


 

   Shpirti im mbahet ngushtė te ti; dora jote e djathtė mė mban.  

 

 


9


 

   Por ata qė kėrkojnė jetėn time pėr ta shkatėrruar, do tė zbresin nė pjesėt mė tė ulta tė tokės.  

 

 


10


 

   Ata do t`i dorėzohen pushtetit tė shpatės dhe do tė bėhen pre e ēakejve.  

 

 


11


 

   Por mbreti do tė gėzohet te Perėndia; kushdo qė betohet pėr tė do tė pėrlėvdohet, sepse goja e gėnjeshtrave do tė detyrohet tė mbyllet.  

 

 


Psalmet 64

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: