Albanian Bible

Psalmet 67

Psalmet

Return to Index

Chapter 68

1


 

   Perėndia u ēoftė dhe u shpėrndafshin armiqtė e tij, dhe ata qė e urrejnė ikshin para tij.  

 

 


2


 

   Ti do t`i shpėrndash ashtu si zhdavaritet tymi, ashtu si shkrihet dylli para zjarrit; kėshtu do tė vdesin tė pabesėt pėrpara Perėndisė.  

 

 


3


 

   Por tė drejtėt do tė gėzohen, do tė ngazėllohen pėrpara Perėndisė dhe do tė galdojnė me kėngė gėzimi.  

 

 


4


 

   Kėndojini Perėndisė, kėndojini lavde emrit tė tij; pregatitini rrugėn atij qė kalon me kalė nė shkretėtirė; emri i tij ėshtė Zoti; ngazėlloni para tij.  

 

 


5


 

   Perėndia nė banesėn e tij tė shenjtė ėshtė babai i jetimėve dhe mbrojtėsi i tė vejave.  

 

 


6


 

   Perėndia bėn qė i vetmuari tė banojė nė njė familje, ēliron tė burgosurit dhe siguron begatinė; por rebelėt mbeten nė tokė tė djegur.  

 

 


7


 

   O Perėndi, kur dole pėrpara popullit tėnd, kur marshove nėpėr shkretėtirė. (Sela)  

 

 


8


 

   toka u drodh; edhe qiejtė lėshuan ujė nė prani tė Perėndisė, vetė Sinai u drodh nė prani tė Perėndisė, Perėndisė tė Izraelit.  

 

 


9


 

   Ti ke derdhur njė shi tė bollshėm, o Perėndi, dhe i ke dhėnė pėrsėri fuqi trashėgimisė sate.  

 

 


10


 

   Kopeja jote gjeti njė banesė dhe nė mirėsinė tėnde, o Perėndi, je kujdesur pėr tė varfėrit.  

 

 


11


 

   Zoti shpalli fjalėn dhe i madh ishte numri i atyre qė e kanė shpallur:  

 

 


12


 

   "Mbretėrit e ushtrive ikin me ngut, ndėrsa kush ka mbetur nė shtėpi ndan plaēkėn.  

 

 


13


 

   Edhe nė se keni mbetur pėr tė pushuar ndėr vatha, ju jeni si krahėt e pėllumbeshės tė mbuluara me argjend dhe si pendėt e saj tė arta qė shkėlqejnė".  

 

 


14


 

   Kur i Plotfuqishmi i shpėrndau mbretėrit nė vend, Tsalmoni u mbulua me borė.  

 

 


15


 

   Njė mal i Perėndisė ėshtė mali i Bashanit, njė mal me shumė maja ėshtė mali i Bashanit.  

 

 


16


 

   O male me shumė maja pse shikoni me zili malin qė Perėndia ka zgjedhur pėr banesė tė tij? Po, Zoti do tė banojė atje pėrjetė.  

 

 


17


 

   Qerret e Perėndisė janė njė mori, mijėra e mijėra, Zoti ėshtė midis tyre ashtu si nė Sinai, nė shenjtėrinė e tij.  

 

 


18


 

   Ti je ngjitur lart, ke burgosur robėrinė, ke marrė dhurata nga njerėzit edhe nga rebelėt, me qėllim qė ti, o Zot Perėndi tė mund tė qėndrosh atje.  

 

 


19


 

   I bekuar qoftė Zoti, qė pėr ditė mbart barrat tona; ai ėshtė Perėndia i shpėtimit tonė. (Sela)  

 

 


20


 

   Perėndia ėshtė pėr ne Perėndia qė ēliron, dhe Zotit, Zotit, i pėrket ēlirimi nga vdekja.  

 

 


21


 

   Po, Perėndia do tė shtypė kokėn e armiqve tė tij, kokėn me flokė tė gjata tė atyre qė ecin nė mėkat tė tij.  

 

 


22


 

   Zoti ka thėnė: "Do t`i kthej nga Bashani, do t`i kthej nga humnerat e detit,  

 

 


23


 

   me qėllim qė ti tė dėrrmosh armiqtė e tu, duke futur thellė kėmbėn tėnde nė gjakun e tyre, dhe gjuha e qenve tė tu tė ketė pjesėn qė i takon".  

 

 


24


 

   Ata kanė parė varganin tėnd, o Perėndi, varganin e Perėndisė tim, e Mbretit tim nė shenjtėrore.  

 

 


25


 

   Kėngėtarėt ecnin pėrpara, ata qė u binin veglave vinin nė fund, dhe nė mes qėndronin vajzat qė u binin dajreve.  

 

 


26


 

   Bekoni Perėndinė nė kuvendet; bekoni Zotin ju qė jeni nga gurra e Izraelit.  

 

 


27


 

   Ja, Beniamini, mė i vogli, por udhėheqėsi i tyre, princat e Judės me trupat e tyre, princat e Zabulonit, princat e Neftalit.  

 

 


28


 

   Perėndia yt ka vendosur forcėn tėnde; forco, o Perėndi, sa ke bėrė pėr ne.  

 

 


29


 

   Pėr shkak tė tempullit tėnd nė Jeruzalem, mbretėrit do tė tė sjellin dhurata.  

 

 


30


 

   Shaj kafshėn e kallamishteve, tufėn e demave me viēat e popujve, deri sa tė poshtėrohen duke sjellė shufra argjendi; shpėrndaji popujt qė kėnaqen duke bėrė luftė.  

 

 


31


 

   Nga Egjipti do tė sjellin metal qė shkėlqen, Etiopia do tė nxitojė t`i shtrijė Perėndisė duart e saj.  

 

 


32


 

   O mbretėri tė tokės, kėndojini Perėndisė; kėndojini lavde Zotit, (Sela)  

 

 


33


 

   atij qė shkon me kalė mbi qiejtė e qiejve tė pėrjetshme, ai nxjerr zėrin e tij, njė zė tė fuqishėm.  

 

 


34


 

   Pranoni fuqinė e Perėndisė, madhėshtia e tij qėndron mbi Izraelin dhe fuqia e tij ėshtė nė qiejtė.  

 

 


35


 

   O Perėndi, ti je i tmerrshėm nga shenjtorja jote; Perėndia i Izraelit ėshtė ai qė i jep forcė dhe fuqi popullit. I bekuar qoftė Perėndia!  

 

 


Psalmet 69

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: