Albanian Bible

Psalmet 71

Psalmet

Return to Index

Chapter 72

1


 

   O Perėndi, paraqit mendimet e tua mbretit dhe drejtėsinė tėnde birit tė mbretit,  

 

 


2


 

   dhe ai do tė gjykojė popullin tėnd me drejtėsi dhe tė pikėlluarit e tu me saktėsi.  

 

 


3


 

   Malet do t`i sjellin paqen popullit dhe kodrat drejtėsinė.  

 

 


4


 

   Ai do t`u sigurojė drejtėsi tė pikėlluarve tė popullit, do tė shpėtojė bijtė e nevojtarėve dhe do tė dėrrmojė shtypėsin.  

 

 


5


 

   Ata do tė tė kenė frikė deri sa tė ketė diell dhe hėnė, pėr tė gjitha brezat.  

 

 


6


 

   Ai do tė zbresė si shiu mbi barin e kositur, si njė rrebesh qė vadit tokėn.  

 

 


7


 

   Nė ditėt e tij i drejti do tė lulėzojė dhe ka pėr tė patur shumė paqe deri sa tė mos ketė mė hėnė.  

 

 


8


 

   Ai do tė mbretėrojė nga njė det te tjetri dhe nga lumi deri nė skajet e tokės.  

 

 


9


 

   Banorėt e shkretėtirės do tė pėrkulen para tij, dhe armiqtė e tij do tė lėpijnė pluhurin.  

 

 


10


 

   Mbretėrit e Tarshishit dhe tė ishujve do t`i paguajnė haraēin, mbretėrit e Shebas dhe ai i Sabas do t`i ofrojnė dhurata.  

 

 


11


 

   Po, gjithė mbretėrit do ta adhurojnė dhe gjithė kombet do t`i shėrbejnė.  

 

 


12


 

   Sepse ai do ta ēlirojė nevojtarin qė bėrtet dhe tė mjerin qė nuk ka se kush ta ndihmojė.  

 

 


13


 

   Atij do t`i vijė keq pėr tė dobėtin dhe pėr nevojtarin dhe do tė shpėtojė jetėn e nevojtarėve.  

 

 


14


 

   Ai do tė ēlirojė jetėn e tyre nga shtypja dhe nga dhuna, dhe gjaku i tyre do tė jetė i ēmuar para syve tė tij.  

 

 


15


 

   Dhe ai do tė jetojė; dhe do t`i jepet ari i Shebas, do tė bėhen vazhdimisht lutje pėr tė dhe do tė bekohet tėrė ditėn.  

 

 


16


 

   Do tė ketė bollėk gruri mbi tokė, nė majat e maleve; kallinjtė e tij do tė valėviten si drurėt e Libanit, dhe banorėt e qyteteve do tė lulėzojnė si bari i tokės.  

 

 


17


 

   Emri i tij do tė vazhdojė pėrjetė, emri i tij do tė pėrhapet deri sa tė ketė diell; dhe tėrė kombet do tė bekohen nė tė dhe do ta shpallin tė lumtur.  

 

 


18


 

   I bekuar qoftė Zoti Perėndia, Perėndia i Izraelit; vetėm ai bėn mrekulli.  

 

 


19


 

   Qoftė i bekuar pėrjetė emri i tij i lavdishėm, dhe tėrė toka qoftė e mbushur me lavdinė e tij. Amen, amen.  

 

 


20


 

   Kėtu mbarojnė lutjet e Davidit, birit tė Isait.  

 

 


Psalmet 73

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: