Albanian Bible

Psalmet 76

Psalmet

Return to Index

Chapter 77

1


 

   Zėri im lartohet te Perėndia dhe unė bėrtas; zėri im lartohet te Perėndia dhe ai ka pėr tė mė dėgjuar.  

 

 


2


 

   Ditėn e fatkeqėsisė sime kėrkova Zotin; gjatė natės dora ime mbeti e nderur pa u lodhur dhe shpirti im nuk pranoi tė ngushėllohet.  

 

 


3


 

   Mė kujtohet Perėndia dhe rrėnkoj; vajtoj dhe fryma ime dobėsohet. (Sela)  

 

 


4


 

   Ti m`i mban tė hapura qepallat; jam aq i turbulluar sa nuk mund tė flas.  

 

 


5


 

   Sjell ndėrmėnd pėrsėri ditėt e lashta, vitet e kohėve tė shkuara.  

 

 


6


 

   Gjatė natės mė kthehet nė mendje kėnga ime, mendoj thellė nė zemrėn time dhe fryma ime bėn kėrkime.  

 

 


7


 

   A do tė mė hedhė poshtė pėr gjithnjė Zoti? E nuk do tė mė pėlqejė mė kurrė?  

 

 


8


 

   Dhe mirėsia e tij ka marrė fund pėr gjithnjė dhe falja e tij ka munguar pėr brezat e ardhshme?  

 

 


9


 

   Vallė Perėndia e ka harruar mėshirėn dhe nė zemėrimin e tij u ka dhėnė fund dhembshurive tė tij? (Sela)  

 

 


10


 

   Unė kam thėnė: "Shkaku i hidhėrimit tim ėshtė se dora e djathtė e Shumė tė Lartit ka ndryshuar".  

 

 


11


 

   Do t`i kujtoj veprat e Zotit; po, do tė kujtoj mrekullitė e tua tė kohėve tė kaluara,  

 

 


12


 

   do tė mendohem thellė pėr gjithė veprat e tua dhe do tė kem parasysh bėmat e tua.  

 

 


13


 

   O Perėndi, jeta jote ėshtė e shenjtė; cili Perėndi ėshtė i madh si Perėndia?  

 

 


14


 

   Ti je Perėndia qė kryen mrekulli; ti ke bėrė tė njihet forca jote midis popujve.  

 

 


15


 

   Me krahun tėnd ke shpenguar popullin tėnd, bijtė e Jakobit dhe tė Jozefit. (Sela)  

 

 


16


 

   Ujėrat tė panė, o Perėndi, ujėrat tė panė dhe u trėmbėn; edhe humnerat u drithtuan.  

 

 


17


 

   Retė derdhėn pėrmbytje uji, qiejtė gjėmuan dhe shigjetat e tua vepruan.  

 

 


18


 

   Gjėmimi i bubullimės sate ishte nė vorbullėn, vetėtimat ndriēuan botėn dhe toka u tund dhe u drodh.  

 

 


19


 

   Ti e hape rrugėn tėnde nė mes tė detit, shtegun tėnd nė mes tė ujėrave tė mėdha, dhe gjurmėt e tua nuk u njohėn.  

 

 


20


 

   Ti e udhėheq popullin tėnd si njė kope me dorėn e Moisiut dhe tė Aaronit.  

 

 


Psalmet 78

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: