Albanian Bible

Psalmet 82

Psalmet

Return to Index

Chapter 83

1


 

   O Perėndi, mos rri nė heshtje! Mos mbyll gojėn, mos rri i qetė, o Perėndi!  

 

 


2


 

   Sepse, ja, armiqtė e tu po ziejnė dhe ata qė tė urrejnė ngrenė kokėn.  

 

 


3


 

   Thurrin gracka kundėr popullit tėnd dhe bėjnė komplote kundėr atyre qė ti mbron.  

 

 


4


 

   Ata thonė: "Ejani t`i shkatėrrojmė si komb, emri i Izraelit tė mos kujtohet mė".  

 

 


5


 

   Sepse kanė komplotuar sė bashku me njė mendje dhe kanė lidhur njė besėlidhje kundėr teje.  

 

 


6


 

   Ēadrat e Edomit dhe Ismaelitėt, Moabi dhe Hagarenėt,  

 

 


7


 

   Gebali, Amoni dhe Amaleku, Filistia me banorėt e Tiros;  

 

 


8


 

   dhe Asiria ėshtė bashkuar me ta pėr tė ndihmuar bijtė e Lotit. (Sela)  

 

 


9


 

   Vepro me ta ashtu si bėre me Madianin, me Siseran dhe me Jabinin pranė pėrroit tė Kishonit,  

 

 


10


 

   tė cilėt u shkatėrruan nė Endor dhe u bėnė si pleh pėr tokėn.  

 

 


11


 

   Bėj qė krerėt e tyre tė jenė si Orebi dhe Zeebi, dhe tėrė princat e tyre si Zebahu dhe Tsalmuna,  

 

 


12


 

   sepse ata thanė: "Tė shtiem nė dorė kullotat e Perėndisė".  

 

 


13


 

   O Perėndia im, bėji njėlloj si pluhuri i vorbullės, si kashta nė mėshirė tė erės.  

 

 


14


 

   Ashtu si zjarri djeg pyllin dhe flaka gllabėron malet,  

 

 


15


 

   kėshtu ndiqi me furtunėn tėnde dhe trėmbi me uraganin tėnd.  

 

 


16


 

   Mbulo fytyrat e tyre me turp, me qėllim qė tė kėrkojnė emrin tėnd, o Zot.  

 

 


17


 

   U turpėrofshin dhe u tmerrofshin pėrjetė, u ngatėrrofshin dhe vdekshin;  

 

 


18


 

   dhe ta dijnė se ti vetėm, qė quhesh Zoti, je Shumė i Larti mbi gjithė dheun.  

 

 


Psalmet 84

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: