Albanian Bible

Psalmet 87

Psalmet

Return to Index

Chapter 88

1


 

   O Zot, Perėndi i shpėtimit tim, unė bėrtas ditė e natė para teje.  

 

 


2


 

   Arriftė deri te ti lutja ime, vėri veshin britmės time,  

 

 


3


 

   sepse shpirti im ėshtė ngopur me tė keqen, dhe jeta ime ka arritur deri nė Sheol.  

 

 


4


 

   Tanimė pėrfshihem ndėr ata qė do tė zbresin nė gropė, jam si njė njeri qė nuk ka mė forcė.  

 

 


5


 

   Jam braktisur midis tė vdekurve ashtu si tė vrarėt qė janė nė varr, tė cilėt ti nuk i mban mend dhe qė janė prerė e janė larguar nga dora jote.  

 

 


6


 

   Ti mė ke shtėnė nė gropėn mė tė thellė, nė vėnde tė errėta, nė humnerat.  

 

 


7


 

   Mbi mua ka shpėrthyer zemėrimi yt, dhe ti mė ke marrė me vete megjithė valėt tua. (Sela)  

 

 


8


 

   Ti mė ke lėnė pa miqtė e mi; mė ke bėrė pėr ta njė objekt tė neveritshėm; jam mbyllur dhe nuk mund tė dal.  

 

 


9


 

   Syri im venitet nga dhembja; tė kėrkoj ēdo ditė, o Zot, dhe i zgjat drejt teje duart e mia.  

 

 


10


 

   A do tė bėsh vallė mrekulli pėr tė vdekurit? A do tė ringjallen tė vdekurit pėr tė tė lėvduar? (Sela)  

 

 


11


 

   A do tė kremtohet mirėsia jote nė varr dhe besnikėria jote nė vendin e shkatėrrimit?  

 

 


12


 

   A do tė njihen mrekullitė e tua nė terr dhe drejtėsia jote mbi tokėn e harresės?  

 

 


13


 

   Por unė tė kėlthas ty, o Zot, dhe lutja ime tė drejtohet nė mėngjes.  

 

 


14


 

   Pse mė refuzon, o Zot, pse mė fsheh fytyrėn tėnde?  

 

 


15


 

   Kam qenė i pikėlluar dhe duke vdekur qysh nė rini; kam vuajtur nga tmerret e tua dhe e kam humbur.  

 

 


16


 

   Mbi mua ka kaluar zemėrimi yt i zjarrtė; tmerret e tua mė kanė asgjesuar,  

 

 


17


 

   mė kanė rrethuar si ujėrat gjatė gjithė ditės dhe tė gjitha sė bashku mė kanė mbytur.  

 

 


18


 

   Ke larguar nga unė miqtė dhe tė njohurit e mi; miku im mė i ngushtė ėshtė errėsira.  

 

 


Psalmet 89

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: