Albanian Bible

Psalmet 95

Psalmet

Return to Index

Chapter 96

1


 

   Kėndojini Zotit njė kėngė tė re, kėndojini Zotit, o banorė tė tė gjithė tokės!  

 

 


2


 

   Kėndojini Zotit, bekoni emin e tij; lajmėroni ēdo ditė shpėtimin e tij.  

 

 


3


 

   Shpallni lavdinė e tij midis kombeve dhe mekullitė e tij midis tėrė popujve.  

 

 


4


 

   Sepse Zoti ėshtė i madh dhe i denjė pėr lėvdimin mė tė lartė; nga ai duhet tė kemi frikė pėrmbi gjithė perėnditė e tjera.  

 

 


5


 

   Sepse gjithė perėnditė e kombeve janė idhuj, por Zoti ka bėrė qiejtė.  

 

 


6


 

   Shkėlqimi dhe madhėshtia janė para tij, forca dhe bukuria janė nė shenjtėroren e tij.  

 

 


7


 

   Jepini Zotit, o familje tė popujve, jepini Zotit lavdi dhe forcė.  

 

 


8


 

   Jepini Zotit lavdinė qė i takon emrit tė tij, ēojini oferta dhe ejani nė oborret e tij.  

 

 


9


 

   Bini pėrmbys pėrpara Zotit nė shkėlqimin e shenjtėrisė sė tij, dridhuni para tij, o banorė tė tė gjithė tokės.  

 

 


10


 

   U thoni gjithė kombeve: "Zoti mbretėron; bota ėshtė vendosur mirė dhe nuk do tė luajė nga vendi; ai do t`i gjykojė popujt me drejtėsi".  

 

 


11


 

   Le tė gėzohen qiejtė dhe tė gėzohet toka; le tė zhurmojė deti dhe gjithēka gjindet nė tė.  

 

 


12


 

   Le tė ngazėllohet fusha dhe gjithēka gjindet nė tė. Atėherė tėrė drurėt e pyllit do tė lėshojnė britma gėzimi pėrpara Zotit,  

 

 


13


 

   sepse ai vjen, vjen pėr tė gjykuar tokėn. Ai do ta gjykojė botėn me drejtėsi dhe popujt nė besnikėrinė e tij.  

 

 


Psalmet 97

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: