Albanian Bible

Psalmet 104

Psalmet

Return to Index

Chapter 105

1


 

   Kremtoni Zotin, lutjuni pėr ndihmė emrit tė tij, bėni tė njohura veprat e tij midis popujve.  

 

 


2


 

   Kėndojini atij, kėndojini lavde atij, mendoni thellė tėrė mrekullitė e tij.  

 

 


3


 

   Mburruni me emrin e tij tė shenjtė; le tė kėnaqet zemra e tėrė atyre qė kėrkojnė Zotin.  

 

 


4


 

   Kėrkoni Zotin dhe forcėn e tij; kėrkoni vazhdimisht fytyrėn e tij.  

 

 


5


 

   Mbani mend ēuditė qė ai ka bėrė, mrekullitė dhe gjykimet e gojės sė tij,  

 

 


6


 

   ju, o pasardhės sė Abrahamit, shėrbėtorit tė tij, o bij tė Jakobit, tė zgjedhur tė tij.  

 

 


7


 

   Ai ėshtė Zoti, Perėndia ynė; gjykimet e tij janė mbi gjithė tokėn.  

 

 


8


 

   Ai mban mend pėrjetė besėlidhjen e tij dhe pėr njė mijė breza fjalėn e komanduar prej tij,  

 

 


9


 

   besėlidhjen qė lidhi me Abrahamin dhe betimin qė i bėri Isakut,  

 

 


10


 

   qė i konfirmoi Jakobit si statut tė tij dhe Izraelit si njė besėlidhje tė pėrjetshme,  

 

 


11


 

   duke thėnė: "Unė do tė tė jap vendin e Kanaanit si pjesė e trashėgimisė suaj",  

 

 


12


 

   kur nuk ishin veēse njė numėr i vogėl, shumė tė pakėt dhe tė huaj nė vend,  

 

 


13


 

   dhe shkonin nga njė komb te tjetri, nga njė mbretėri te njė popull tjetėr.  

 

 


14


 

   Ai nuk lejoi qė t`i shtypte njeri; pėrkundrazi ndėshkoi disa mbretėr pėr hir tė tyre,  

 

 


15


 

   dhe tha: "Mos prekni tė vajosurit e mi dhe mos bėni asnjė tė keqe profetėve tė mi".  

 

 


16


 

   Pastaj solli zinė e bukės nė vend dhe shkatėrroi ēdo burim ushqimesh.  

 

 


17


 

   Dėrgoi para tyre njė njeri, Jozefin, qė u shit si skllav.  

 

 


18


 

   I shtrėnguan kėmbėt me pranga dhe u rėndua me zinxhirė hekuri.  

 

 


19


 

   Fjala e Zotit e vuri nė provė, deri sa u plotėsua ajo qė kishte thėnė.  

 

 


20


 

   Atėherė mbreti dėrgoi ta zgjidhnin, sunduesi i popujve dėrgoi ta ēlironin,  

 

 


21


 

   dhe e bėri zot tė shtėpisė sė tij dhe qeveritar mbi tė gjitha pasuritė e tij,  

 

 


22


 

   pėr t`i lidhur princat e tij me gjykimin e tij dhe pėr t`u mėsuar pleqve tė tij diturinė.  

 

 


23


 

   Edhe Izraeli erdhi nė Egjipt dhe Jakobi qėndroi pėr ca kohė nė vendin e Kamit.  

 

 


24


 

   Dhe Perėndia e shumėzoi shumė popullin e tij dhe e bėri mė tė fuqishėm se armiqtė e tij.  

 

 


25


 

   Pastaj ndryshoi zemrėn e tyre, me qėllim qė tė urrenin popullin e tij dhe tė kurdisnin mashtrime kundėr shėrbėtorėve tė tij.  

 

 


26


 

   Atėherė ai dėrgoi Moisiun, shėrbėtorin e tij, dhe Aaronin qė ai kishte zgjedhur.  

 

 


27


 

   Ata kryen midis tyre mrekullitė e urdhėruara prej tij dhe bėnė ēudira nė tokėn e Kamit.  

 

 


28


 

   Dėrgoi terrin dhe e bėri vendin tė binte nė errėsirė, dhe ata nuk kundėrshtuan fjalėn e tij.  

 

 


29


 

   I ndryshoi ujėrat e tij nė gjak dhe bėri qė tė ngordhnin peshqit e tij.  

 

 


30


 

   Vendi i tyre u mbush me bretkosa tė cilat hynė deri nė dhomat e mbretėrve tė tyre.  

 

 


31


 

   Me fjalėn e tij erdhėn njė shumicė e madhe insektesh dhe mushkonjash nė tė gjithė territorin e tyre.  

 

 


32


 

   U dėrgoi breshėr nė vend tė shiut dhe flakė zjarri nė vendin e tyre;  

 

 


33


 

   goditi edhe vreshtat e tyre dhe drurėt e fikut, shkatėrroi drurėt e territorit tė tyre.  

 

 


34


 

   Ai foli, dhe erdhėn karkaleca dhe vemje nė numėr tė madh,  

 

 


35


 

   qė pėrpinė tėrė bimėsinė e vendit tė tyre dhe hėngrėn frytin e tokės sė tyre.  

 

 


36


 

   Ai goditi edhe tė gjithė tė parėlindurit nė vendin e tyre, prodhimet e para nė tėrė fuqinė e tyre;  

 

 


37


 

   dhe e nxori popullin e tij me argjend dhe me ar, dhe nuk pati asnjeri ndėr fiset e tij qė tė tronditej.  

 

 


38


 

   Egjiptasit u gėzuan nga ikja e tyre, sepse tmerri i Izraelit kishte rėnė mbi ta.  

 

 


39


 

   Ai shpalosi njė re pėr t`i mbuluar dhe ndezi njė zjarr pėr t`i ndriēuar natėn.  

 

 


40


 

   Me kėrkesėn e tyre ai solli shkurtat dhe i ngopi me bukėn e qiellit.  

 

 


41


 

   Ēau shkėmbin dhe dolėn prej tij ujėra; kėto rridhnin nė shketėtirė si njė lumė.  

 

 


42


 

   Sepse atij iu kujtua premtimi i shenjtė qė i kishte bėrė Abrahamit, shėrbėtorit tė tij;  

 

 


43


 

   pastaj nxori popullin e tij me gėzim dhe njerėzit e tij tė zgjedhur me britma gėzimi,  

 

 


44


 

   dhe u dha atyre vendet e kombeve, dhe ata trashėguan frytin e mundit tė popujve,  

 

 


45


 

   me qėllim qė tė respektonin statutet e tij dhe t`u bindeshin ligjeve tė tij. Aleluja.  

 

 


Psalmet 106

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: