Albanian Bible

Psalmet 105

Psalmet

Return to Index

Chapter 106

1


 

   Aleluja. Kremtoni Zotin, sepse ai ėshtė i mirė, sepse mirėsia e tij vazhdon pėrjetė.  

 

 


2


 

   Kush mund tė pėrshkruajė bėmat e Zotit ose tė shpallė tėrė lavdinė e tij?  

 

 


3


 

   Lum ata qė respektojnė drejtėsinė, qė bėjnė atė qė ėshtė e drejtė nė ēdo kohė.  

 

 


4


 

   Mos mė harro mua, o Zot, sipas mirėsisė sate qė tregon ndaj popullit tėnd, dhe mė vizito me shpėtimin tėnd,  

 

 


5


 

   me qėllim qė tė shoh mirėqėnien e tė zgjedhurve tė tu, tė kėnaqem nė gėzimin e kombit tėnd dhe tė mbushem me lavdi pėr trashėgiminė tėnde.  

 

 


6


 

   Ne dhe etėrit tanė kemi mėkatuar, kemi bėrė paudhėsi dhe tė kėqija.  

 

 


7


 

   Etėrit tanė nė Egjipt nuk i kuptuan mrekullitė e tua, nuk kujtuan numrin e madh tė mirėsive tė tua dhe ngritėn krye pranė detit, Deti i Kuq.  

 

 


8


 

   Megjithatė Zoti i shpėtoi pėr hir tė emrit tė tij, pėr tė bėrė tė njohur fuqinė e tij.  

 

 


9


 

   I bėrtiti Detit tė Kuq dhe ai u tha, dhe i udhėhoqi nėpėr humnerat si nėpėr njė shkretėtirė.  

 

 


10


 

   I shpėtoi nga dora e atij qė i urrente dhe i shpengoi nga dora e armikut.  

 

 


11


 

   Dhe ujėrat i mbuluan armiqtė e tyre, dhe nuk shpėtoi as edhe njė prej tyre.  

 

 


12


 

   Atėherė u besuan fjalėve tė tij dhe kėnduan lavdinė e tij.  

 

 


13


 

   Por shpejt i harruan veprat e tij dhe nuk pritėn me besim plotėsimin e planit tė tij.  

 

 


14


 

   U ndezėn nga lakmia nė shkretėtirė dhe e tunduan Perėndinė nė vetmi.  

 

 


15


 

   Dhe ai u dha atyre sa i kėrkonin, por dėrgoi midis tyre njė lėngatė qė pakėsoi numrin e tyre.  

 

 


16


 

   Kur nė kamp patėn smirė Moisiun dhe Aaronin, i shenjti i Zotit,  

 

 


17


 

   toka u hap dhe pėrpiu Dathanin dhe groposi grupin e Abiramit.  

 

 


18


 

   Njė zjarr shpėrtheu nė mes tė tyre dhe flaka i pėrpiu tė pabesėt.  

 

 


19


 

   Bėnė njė viē nė Horeb dhe adhuruan njė shėmbėlltyrė prej metali tė shkrirė,  

 

 


20


 

   dhe e ndėrruan lavdinė e tyre me shėmbėllytrėn e njė kau qė ha bar.  

 

 


21


 

   Harruan Perėndinė, Shpėtimtarin e tyre, qė kishte bėrė gjėra tė mėdha nė Egjipt,  

 

 


22


 

   mrekullitė nė vendin e Kamit, gjėra tė tmerrshme nė Detin e Kuq.  

 

 


23


 

   Prandaj ai foli t`i shfarosė, por Moisiu, i zgjedhuri i tij, u paraqit mbi tė ēarėn pėrpara tij pėr tė penguar qė zemėrimi i tij t`i shkatėrronte.  

 

 


24


 

   Ata e pėrēmuan akoma vendin e mrekullueshėm, nuk i besuan fjalės sė tij,  

 

 


25


 

   por murmuritėn nė ēadrat e tyre dhe nuk dėgjuan zėrin e Zotit.  

 

 


26


 

   Prandaj ai ngriti dorėn kundėr tyre, duke u betuar se do t`i rrėzonte nė shkretėtirė,  

 

 


27


 

   dhe se do t`i zhdukte pasardhėsit e tyre midis kombeve dhe se do t`i shpėrndante nė tė gjitha vendet.  

 

 


28


 

   Ata i shėrbyen edhe Baal-Peorit dhe hėngrėn flijimet e tė vdekurve.  

 

 


29


 

   E zemėruan Perėndinė me veprimet e tyre dhe nė mes tyre plasi murtaja.  

 

 


30


 

   Por Finehasi u ngrit dhe bėri drejtėsi; dhe murtaja pushoi.  

 

 


31


 

   Dhe kjo iu vu nė llogari tė drejtėsisė, brez pas brezi, pėrjetė.  

 

 


32


 

   Ata e provokuan pėrsėri nė ujėrat e Meribas, dhe Moisiu pėsoi tė keqen pėr shkak tė tyre,  

 

 


33


 

   sepse e ashpėrsoi frymėn e tij (tė Moisiut) dhe ai foli pa u menduar me buzėt e tij.  

 

 


34


 

   Ata nuk shkatėrruan popujt, siē i kishte porositur Zoti;  

 

 


35


 

   por u pėrzien midis popujve dhe mėsuan veprat e tyre;  

 

 


36


 

   u shėrbyen idhujve tė tyre, dhe kėta u bėnė njė lak pėr ta;  

 

 


37


 

   ua flijuan demonėve bijtė dhe bijat e tyre,  

 

 


38


 

   dhe derdhėn gjak tė pafajshėm, gjakun e bijve tė tyre dhe tė bijave tė tyre, qė u flijuan pėr idhujtė e Kanaanit; dhe vendi u ndot nga gjaku i derdhur.  

 

 


39


 

   Kėshtu ata u ndotėn me veprat e tyre dhe u kurvėruan me aktet e tyre.  

 

 


40


 

   Dhe zemėrimi i Zotit u ndez kundėr popullit tė tij, dhe ai ndjeu njė neveri pėr trashėgiminė e tij.  

 

 


41


 

   I la nė dorė tė kombeve, dhe u sunduan nga ata qė i urrenin.  

 

 


42


 

   Armiqtė e tyre i shtypėn dhe ata iu nėnshtruan pushtetit tė tyre.  

 

 


43


 

   Ai i ēliroi shumė herė, por ata vazhduan tė ngrenė krye dhe tė zhyten nė paudhėsinė e tyre.  

 

 


44


 

   Megjithatė ai i kushtoi kujdes ankthit tė tyre, kur dėgjoi britmat e tyre,  

 

 


45


 

   dhe iu kujtua besėlidhja e lidhur me ta dhe nė dhemshurinė e madhe tė tij u qetėsua.  

 

 


46


 

   Bėri qė ata tė fitojnė pėrkrahje ndėr tė gjithė ata qė i kishin ēuar nė robėri.  

 

 


47


 

   Na shpėto, o Zot, Perėndia ynė, dhe na mblidh midis kombeve, me qėllim qė tė kremtojmė emrin tėnd tė shenjtė dhe tė lumturohemi duke tė lėvduar.  

 

 


48


 

   I bekuar qoftė Zoti, Perėndia i Izraelit, nga pėrjetėsia nė pėrjetėsi. Dhe tėrė populli le tė thotė: "Amen". Aleluja.  

 

 


Psalmet 107

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: