Albanian Bible

Psalmet 131

Psalmet

Return to Index

Chapter 132

1


 

   Mbaje mend, o Zot, Davidin dhe tė gjitha mundimet e tij,  

 

 


2


 

   ashtu si ai iu betua Zotit dhe lidhi kusht me tė Fuqishmin e Jakobit, duke thėnė:  

 

 


3


 

   "Nuk do tė hyj nė ēadrėn e shtėpisė sime, nuk do tė hipi mbi shtratin tim;  

 

 


4


 

   nuk do t`i jap gjumė syve tė mi as pushim qepallave tė mia,  

 

 


5


 

   deri sa tė kem gjetur njė vend pėr Zotin, njė banesė pėr tė Fuqishmin e Jakobit".  

 

 


6


 

   Ja, dėgjuam tė flitet pėr tė nė Efratah, e gjetėm nė fushat e Jaarit.  

 

 


7


 

   Le tė shkojmė nė banesėn e tij, le ta adhurojmė pėrpara fronit tė kėmbėve tė tij.  

 

 


8


 

   Ēohu, o Zot, dhe eja nė vendin ku pushon ti dhe arka e forcės sate.  

 

 


9


 

   Priftėrinjtė e tu le tė vishen me drejtėsi, dhe le tė kėndojnė nga gėzimi shenjtorėt e tu.  

 

 


10


 

   Pėr hir tė Davidit, shėrbėtorit tėnd, mos e dėbo fytyrėn e tė vajosurit tėnd.  

 

 


11


 

   Zoti iu betua Davidit nė tė vėrtetė dhe nuk do tė ndryshojė: "Unė do tė vė mbi fronin tėnd njė fryt tė tė pėrbrendėshmėve tė tua.  

 

 


12


 

   Nė rast se bijtė e tu do tė respektojnė besėlidhjen time dhe porositė e mia, qė unė do t`u mėsojė atyre, edhe bijtė e tyre do tė ulen pėrjetė mbi fronin tėnd".  

 

 


13


 

   Duke qenė se Zoti e ka zgjedhur Sionin, ai e ka dashur atė pėr banesėn e tij:  

 

 


14


 

   "Ky ėshtė vendi im i pushimit pėrjetė; kėtu do tė banoj, sepse e kam dashur.  

 

 


15


 

   Do tė bekoj fort zahiretė e tij, do t`i ngop me bukė tė varfėrit e tij;  

 

 


16


 

   do t`i vedh priftėrinjtė e tij me shpėtim, do tė ngazėllojnė shenjtorėt e tij me britma gėzimi.  

 

 


17


 

   Kėtu do ta rris fuqinė e Davidit dhe do t`i jap njė llambė tė vajosurit tim.  

 

 


18


 

   Do t`i mbuloj me turp armiqtė e tij, por mbi tė do tė lulėzojė kurora e tij".  

 

 


Psalmet 133

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: