Albanian Bible

Psalmet 134

Psalmet

Return to Index

Chapter 135

1


 

   Aleluja. Lėvdoni emrin e Zotit, lėvdojeni, o shėrbėtorė tė Zotit,  

 

 


2


 

   qė rrini nė shtėpinė e Zotit, nė oborret e shtėpisė sė Perėndisė tonė.  

 

 


3


 

   Lėvdoni Zotin, sepse Zoti ėshtė i mirė; i kėndoni lavde emrit tė tij, sepse ai ėshtė i dashur.  

 

 


4


 

   Sepse Zoti ka zgjedhur pėr vete Jakobin, dhe Izraelin si thesar tė tij tė veēantė.  

 

 


5


 

   Po, unė pranoj qė Zoti ėshtė i madh dhe qė Zoti ynė ėshtė pėrmbi tė gjitha perėnditė.  

 

 


6


 

   Zoti bėn ē`tė dojė nė qiell dhe nė tokė, nė dete dhe nė tė gjitha humnerat.  

 

 


7


 

   Ai i larton avujt nga skajet e tokės, prodhon vetėtimat pėr shiun, e nxjerr erėn nga depozitat e tij.  

 

 


8


 

   Ai i goditi tė parėlindurit e Egjiptit, si tė njerėzve ashtu edhe tė kafshėve,  

 

 


9


 

   dėrgoi shenja dhe mrekulli nė mes teje, o Egjipt, mbi Faraonin dhe mbi tė gjithė shėrbėtorėt e tij.  

 

 


10


 

   Ai goditi kombe tė mėdha dhe vrau mbretėr tė fuqishėm:  

 

 


11


 

   Sionin, mbretin e Amorejve, Ogun, mbretin e Bashanit, dhe tėrė mbretėritė e Kanaanit.  

 

 


12


 

   Dhe vendet e tyre ua dhe nė trashėgimi, nė trashėgimi Izraelit, popullit tė tij.  

 

 


13


 

   O Zot, emri yt rron pėrjetė; kujtimi yt, o Zot, brez pas brezi.  

 

 


14


 

   Sepse Zoti do t`i sigurojė drejtėsinė popullit tė tij dhe do tė ketė mėshirė pėr shėrbėtorėt e tij.  

 

 


15


 

   Idhujt e kombeve janė argjendi dhe ari, vepra tė dorės sė njeriut;  

 

 


16


 

   kanė gojė por nuk flasin, kanė sy por nuk shohin,  

 

 


17


 

   kanė veshė por nuk dėgjojnė; nuk kanė frymė nė gojėn e tyre.  

 

 


18


 

   Tė ngjashėm me ta janė ata qė i bėjnė, kushdo qė ka besim tek ata.  

 

 


19


 

   Shtėpi e Izraelit, bekoje Zotin; shtėpi e Aaronit, bekoje Zotin.  

 

 


20


 

   Shtėpi e Levit, bekoje Zotin; ju qė keni frikė nga Zoti, bekojeni Zotin.  

 

 


21


 

   Nga Sioni u bekoftė Zoti, qė banon nė Jeruzalem. Aleluja.  

 

 


Psalmet 136

 

 

 

HTMLBible Software - Public Domain Software by johnhurt.com

 


Other Items are Available At These Sites: